Tlamovec Nicholsův

Pseudocrenilabrus nicholsi

Výskyt: Afrika
Délka těla: 6-8 cm
Vhodná teplota: 20-28 °C
Délka života: Kolem 6 let
Cena: 40-50 Kč/ks
Krmivo: Všežravec
velikost písma:  A A A
16.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     1788 zobrazení     0 komentářů

Tlamovec Nicholsův pochází původem z Afriky, z jezer Yangambi a Upemba. Dorůstá 6-8 centimetrů. V optimálních podmínkách žije kolem šesti let. Jeho chov je poměrně snadný. Samička je nevýrazná a menší, samec je vybarvený do pestrých barev a je větší.

Vhodné akvárium má objem 200 litrů a více. Tlamovec Nicholsův vyžaduje pH vody 7,5-8,5 a tvrdost 8-18 °dKH. Obývá dno a střed nádrže.

Tlamovec Nicholsův je společenská ryba, jen v době tření mírně agresivní. Nádrž musí mít dostatek úkrytů. Jelikož tyto ryby rády ryjí do dna, je nutné dobře ukotvit velké kameny i jeskyňky, aby je ryby nepodryli. Na dno z tohoto důvodu musíme umístit jemný štěrk bez ostrých hran, nebo písek, ten je nejvhodnější. Rostliny do nádrží vložíme i s květináči, které je budou chránit. Rybky se rády schovávají do děr, které jsou jen o malinko větší než ony sami. Rybky si v páru utvoří teritorium a to úporně brání, proti jakémukoliv vetřelci. Pro zdárný chov je důležité, aby v nádrži stále proudila voda.

Tlamovci jsou specifičtí svým dokonalým způsobem péče o potomstvo. Většina jiných akvarijních ryb snese jikry a dále se o ně nestará. Z tohoto velkého počtu jich přežije pouze mizivé procento, ale jelikož jiker je velké množství, tak to k zachování druhu stačí.

Ing. Zbyněk Pokorný Ing. Zbyněk Pokorný
Agronom a chovatel

Autor webu a chovatel zároveň. Snažím se starat o obsah tohoto webu. Chovám exotické ptactvo: amazoňan oranžovokřídlý, amazoňan žlutolící, aratinga jendaj, papoušek senegalský, alexandr malý, alexandr rudohlavý, křepelky čínské a holoubky diamantové. Tyto druhy se mi daří i odchovávat. Z terarijních zvířat chovám suchozemské želvy čtyřprsté (Testudo horsfieldii), v současnosti už 28 kusů různého stáří. Několik let už se mi daří odchovy. Vysokoškolský titul jsem vystudoval na Mendlově univerzitě v Brně v oboru zaměřeném na rostliny, v tomto oboru jsem také zaměstnán.

Autorem od: 28.02.2013

Foto: www.web.forumacvarist.ro

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.