Dřepčík olejkový

Psylliodes chrysocephala

Velikost: 3-4,5 mm
Hostitelská rostlina: Brukvovité rostliny
Nepřátelé: Blanokřídlí parazitoidi
velikost písma:  A A A
16.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3546 zobrazení     0 komentářů

Výskyt a význam

Brukvovité rostliny včetně řepky.

Popis

Dospělci jsou leskle černí až namodrali nebo nazelenalí, mají dlouhá nitkovitá nažloutlá tykadla. Třetí pár nohou je skákavý. Velikost 3-4,5 mm. Larva je bílá s tmavým štítkem na konci zadečku, z něhož vyrůstají štětinky. Dřepčík olejkový dosahuje velikosti 7-8 mm.

Příznaky poškození

Brouci způsobují okénkový žír na listech. Larvy, jejichž žír je významný, prožírají srdéčka rostlin a lodyhy, vykousané chodby v žebrech listů. Listy žloutnou, vadnou a zahnívají, lodyhy se lámou a podélně praskají.

Způsob života

Přezimuje vajíčko, larva nebo dospělec. Brouci se líhnou v červenci a srpnu. Krátce přijímají potravu. Letní období přečkávají na vlhkých a stinných mís­tech. Poté aktivují v září a říjnu. Samičky kladou vajíčka do půdy do blízkosti napadaných rostlin. Škodí dospělci, ale hlavně larvy v podzimním období. Každý rok má dřepčík olejkový jednu generaci.

Ochrana

Přirození nepřátelé - blanokřídlí parazitoidi.

Indikace ošetření

K indikaci ošetření na podzim se použí­vají Mórickeho misky, které jsou umísťo­vány na povrch půdy do porostů vzchá­zející řepky. Škodlivý výskyt lze očekávat ve chvíli, kdy se během teplých dnů odchytí 5-10 brouků na jednu misku za den.

K signalizaci ošetření dochází ve chvíli, kdy se v porostu objeví samičky schop­né kladení vajíček ve výraznějším počtu. Ošetření porostů probíhá, jestliže 3 týdny od začátku hlavního náletu bylo dosaže­no průměrného počtu 50 a více odchy­cených jedinců na jednu misku. Ve výjimečných případech dochází k ošet­ření při vzcházení porostu, pokud došlo k poškození více jak 10 % listové plochy.

Foto: photo.net

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.