Lalokonosec libečkový

Otiorhynchus ligustici

Délka: 9-13 mm
Hostitelská rostlina: Řepa, vojtěška, jetel
velikost písma:  A A A
16.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3038 zobrazení     0 komentářů

Výskyt a význam

Lalokonosec libečkový se vyskytuje na řepě, vojtěšce a jeteli.

Popis

Brouci mají oválné tělo s vyklenutými, srostlými krovkami, velikost 9-13 milimetrů. Zbarvení je černé se šedožlutými chloupky. Larva je prohnutá, bílá až nažloutlá, beznohá, tlustá s tmavou hlavou. Velikost se pohybuje od 10 do 14 milimetrů.

Příznaky poškození

Lalokonosec libečkový způsobuje okus listů, nepravidelné otvory a okrajové výkusy. Vyžrané jamky a rýhy v koře­nech, způsobují postupné zahnívání poškozených míst.

Způsob života

Přezimují larvy i dospělci ve vojtěškách. Na jaře se stěhují na porosty řepy a jiné rostliny. Po úživném žíru se do porostů vojtěšky vracejí. Samičky tam ke kořenům kladou vajíčka do půdy. Larvy ožírají všechny podzemní části rostlin. Dospělci okusují i mladé nadzemní rostliny. Škodí jak brouci, tak i larvy. Vývoj larvy trvá 2-3 roky.

Indikace ošetření

Ošetření proti tomuto škůdci má být ukončeno do 14 dnů po signalizaci výskytu brouků. Ošetřeními porostu se provádí při teplotě 20 °C a více, kdy se brouci nacházejí na vze­šlých rostlinách. Cukrovka se ošetřuje při dosažení kritic­kého počtu imag: 0,3-0,5 / m2 při přes­ném výsevu, 2-4 / m2 při hustém setí.

Lalokonosec libečkovýNázvy ve světě

Anglicky: Alfalfa Snout Beetle, Chorvatsky: Lucernina pipa, Maďarsky: Hamvas vincellérbogár, Německy: Liebstöckelrüßler, Slovensky: Nosánik ligurčekový

Foto: www.naturspaziergang.de

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.