Dlouhohlávka mexická

Dermatemys mawii

Výskyt: Východní Mexiko
Velikost: Až 50 cm
Počet vajec: 20 ks
Inkubace: 60 dnů
velikost písma:  A A A
18.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2409 zobrazení     0 komentářů

Dlouhohlávka mexická je jediným představitelem Dermatemydidae a vlastně jediným „pozůstalým" po kdysi velmi hojné rozšířené skupině, které v době křídové žila v Americe, Asii i Evropě.

Dlouhohlávka mexická je statný druh, její velmi masivní krunýř je až 50 cm dlouhý. Domovem dlouhohlávky mexické je nejen východní Mexiko od Varacruzu až po Yucatan, ale i Guatemala a Hondu­ras.

Zvláštností této želvy je souvislý spodní štít (plastron) a plochý svrchní krunýř (karapax), oba pevně spojené širokým pruhem postranních štítků obvykle olivově hnědé barvy. Nevelká, protažená hlava má špičatý čenich a svrchní čelist značně přesahuje če­list spodní. Čenich je poněkud obrácen nahoru.

Tato želva obývá velká jezera a klidné zátoky řek s vodami hojně zarostlými vegetaci. Rostlinná potrava tvoři značný podíl její obživy. Dlouhohlávka mexická je dobrým plavcem, má prsty spojeny plovacími blanami. Na souš vylézá jen ke kladení vajec nebo k občasnému slunění. Samice klade na břehu do písčité půdy asi dvacet vajec, snůšku pak pečlivě zahrabe a zamas­kuje. Mláďata se líhnou asi po dvou měsících a hned vyhledávají nejbližší vodu, kde žijí na mělkých, zarost­lých místech a živí se převážně hmyzem.

Dlouhohlávka mexická je velmi ostražitá a lze ji v přírodě pozorovat jen náhodou. Navíc je také dost vzácná, možná také proto, že v některých krajích, např. v Guatemale, ji místní lidé loví pro maso. Tento druh nemá ve světě žádné blízké příbuzné.

Dlouhohlávka mexickáNázvy ve světě

Anglicky: Central American River Turtle, Německy: Tabascoschildkröte

Foto: www.livt.net

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.