Kajmanka supí

Macrochelys temminckii

Výskyt: Jihovýchodní část USA
Délka krunýře: 70 cm
Hmotnost: Až 100 kg
Počet vajec: 17-44 ks
Inkubace: 100-108 dnů
Délka života: Kolem 50 let
Krmivo: Ryba
velikost písma:  A A A
20.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     8195 zobrazení     1 komentář

Kajmanka supí patří do čeledi kajmankovitých (Chelydridae), která má pou­ze dva rody se dvěma druhy. Vyznačuje se malým spodním štítem (plastronem) ve tvaru kříže, ocasem delším než polovina těla. Hlava i končetiny jsou kryty štítky.

Kajmanka supí žije v jihovýchodní části USA, především na řece Mississippi a jejich přítocích. Její svrchní krunýř bývá dlouhý i 70 cm a celková délka této statné želvy může být 140 cm. Hmotnost vzrost­lých jedinců se pohybuje kolem 100 kg. Hlava kajmanky je obrovská, s mohutnými čelistmi; hákovitá horní čelist připomíná dravčí zobák.

Kajmanka supí leží nehybně na bahnité mělčině a vypadá jako hrbo­latý kámen, číhá-li pod vodou na kořist, otevře do ši­roka čelisti a mezi nimi pohybuje červeně zbarveným jazykem. To je výborné vnadidlo pro ryby. Jakmile rybka lapne po domnělé kořisti, želva sklapne čelisti a rybě není pomoci. Kromě toho chytá kajmanka i ji­né obratlovce a místy napáchá značné škody na ma­lých kachňatech. Svými čelistmi může být nebezpeč­ná i člověku a vzrostlý jedinec může člověku ucvaknout prst. Samice kajmanky supí v době kladení vajec vylézají na břeh a snůšku 17 až 44 vajec kladou do mělkého dolíku, který pak pečlivě zahra­bou. Mláďata se líhnou za 100 až 108 dní a po vyklu­bání se hned uchylují do mělké vody při březích.

Kaj­manka supí se dožívá stáří přes 50 let. V mnohých krajích lidé tyto želvy chytají a prodávají na trzích. Také vejce jsou pokládána za pochoutku. Kajmanky dobře snášejí zajetí, a proto je můžeme vidět v zoo­logických zahradách, kde žijí mnoho let.

Kajmanka supíNázvy ve světě

Anglicky: Alligator Snapping Turtle, Chorvatsky: Papagajska kornjača, Německy: Geierschildkröte, Slovensky: Kajmanka supia

Foto:atlas.acuavida.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

18.03.2017, 10:27
tet jak sem se na ni koukla tak sem se zdesila :-( jak vipadala jako : KROKODÝL BRR , JAK KDYBY ŽRALA LIDI :-( JEEJ (NEMISLIM TO ZLE JEN ŽE SEM SI JI PŘEDSTAVOVALA JINAK A HEZKOU BRR ) :-( mislela jsem že to bude normální želva ale kajmanka mi přije že to je krokodýl taky že kajman je krokodýl jednou sem jí videla a zdesila sem se jinak dobrý pak sem si na ní zvikala :-)