Ovce kruhorohá

Ovis orientalis

Výskyt: Turkménie, Turkestán, na jih zasahuje do Iránských hor
Kohoutková výška: 90 cm
Hmotnost: 50 kg
Počet mláďat: 1-2 ks
Potrava: Tráva
velikost písma:  A A A
04.03.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3072 zobrazení     0 komentářů

Ovce kruhorohá neboli urial je po­važována za přechod mezi muflonem a argali. Ruští autoři ji někdy řadí k argali pod názvem Ovis ammon cycloceros.

Je to druh ohrožený vyhynutím, a proto je zařazen do červené knihy. Žije v Turkménii, Turkestánu a na jih zasahuje do Iránských hor. V 70. letech byl ještě poměrně značně rozšířen, ale úbytek rychle po­stupoval, takže značný počet zvířat vymizel i z okolí re­zervace Badchyz. Prokazatelně dosud žije ovce kruhorohá v okolí zá­livu Kara-Bogaz Gol. Uchovala se i v některých částech pobřeží Kaspiku a pravděpodobně v pohoří Kopetdag. Tento druh obývá středně vysoké hory polopouštního a pouštního charakteru. Vystupuje do výše asi 2500 metrů nad mořem.

Zvířata se v průběhu roku stěhují, jako pastviny jim slouží alpské nebo stepní louky poblíž osypů. Vodu i pastvu v době sucha vyhledávali v rok­lích a úzkých údolích. Ve vlhčím období obývají náhor­ní plošiny, pokryté bohatou vegetací. Tyto ovce žijí ve větších stádech, čítajících až 130 kusů. V okolí Kaspiku naopak jen v malých skupinkách asi o pěti kusech.

Říje probíhá v listopadu a prosinci, jeh­ňata se líhnou v druhé polovině dubna a v květnu. Ovce kruhorohá mívá jedno, nejvýše dvě mláďata. Ta jsou schop­na hned druhý den následovat svou matku.

Ovce kruhoroháNázvy ve světě

Anglicky: Mouflon, Chorvatsky: Azijski muflon

Foto: commons.wikimedia.org

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.