Bojga zlatá

Chrysopelea ornata

Výskyt: Indonésie
Velikost: 130-150 cm
Počet vajec: 6-14 ks
Krmivo: Myši a ještěrky
velikost písma:  A A A
17.10.2013     Autor: Lubomír Pokorný, Michal Savruk     43535 zobrazení     0 komentářů

Zbarvení

Zelené, místy červené s černým lemováním šupin. Hlava je zploštělá se zelenými a černými pruhy. Tělo je štíhlé.

Chov

Bojga zlatá je relativně náročný chovanec, který si špatně zvyká na manipulaci a v případě ohrožení kouše. Je to stromový druh hada, který má schopnost „plachtění", jakoby zploští břicho a rychlostí se vymrští a „letí", samozřejmě padá k zemi a perfektně dopadne. Terárium pro bojgy by mělo být orientované spíše na výšku (já osobně používám terárium pro skupinu 1,2 85x45x90 d*š*v) s mnoha větvemi a je dobré použít živé nebo umělé kytky. Osobně dávám na větve i úkryt v podobě korkové kůry, pod kterou si rádi zalezou a mají pocit bezpečí. V teráriu by samozřejmě neměla chybět velká miska s vodou. Jako substrát požívám bukové štěpky. Další typ terária je 60x60x65(d*š*v), do tohoto terária se hodí pár. V teráriu udržujeme denní teplotu 26-30 °C a noční teplotu okolo 23 °C. Jednou až dvakrát za týden terárium porosím a když mají bojgy zlaté žízeň, tak mi pily i z misky. I když žijí v tropickém pásu, tak v mém chovu neměly rády vysokou vlhkost, takže jsem rosil hlavně pro to, aby se napily. Relativní vlhkost doporučuji udržovat okolo 60%.

Bojga zlatá dospívá přibližně ve 3 letech života. V přírodě žerou především gekony, tudíž ze začátku v teráriu nechtějí přijímat myši, ale dají se přeučit. Bojga zlatá je oviparní, samice snáší na jaře 6-14 vajec, ale o jejich rozmnožování se toho moc neví, snad budu někdy moct podat nějaké informace z vlastního chovu. Mláďata jsou hodně malá a hubená, sami však přijímají malé gekony. Většinou musí být násilné krmení např. myší nohou nebo žabím masem.

Tento druh nedoporučuji pro začínající teraristy. Mají zadní jedové zuby, ale jejich jed pro člověka není vůbec nebezpečný.

Bojga zlatáNázvy ve světě

Anglicky: Golden Flying Snake, Německy: Gelbgrüne Schmuckbaumnatter

Foto: http://ferrebeekeeper.wordpress.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.