Kočka zlatá

Caracal aurata

Výskyt: Západní a střední Afrika
Délka těla: 60-100 cm
Hmotnost: 5,5-18 kg
Březost: 75-78 dnů
Počet koťat: 1-2 ks
Délka života: 15 let
Potrava: Hlodavci, ptáci, malé antilopy
velikost písma:  A A A
17.01.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     9443 zobrazení     0 komentářů

Tato málo známá, středně velká obyvatelka tropických deštných lesů má zbarvení kolísající mezi šedou a červenohnědou a může být jemně skvrnitá nebo jednobarevná. Líce, brada a spodina jsou bílé. Má dlouhé nohy s velkými tlapkami a malou hlavu. Samec je obvykle větší než samice.

Kočka zlatá loví obvykle ve dne i v noci a drží se hlavně na zemi poblíž vody. Kořistí jsou hlavně hlodavci, damani, malé antilopy a ptáci, k nimž se připlíží a zabíjí je rychlým výpadem.

Délka těla se pohybuje v rozmezí 60 centimetrů až jeden metr, délka ocasu 16-48 centimetrů, hmotnost značně kolísá, od 5,5 až do 18 kilogramů.

Kočka zlatá je domovinou v západní a střední Africe; kde obývá zalesněné plochy od nížin do hor.

O jejich chování v přírodě toho není moc známo. V zajetí se ale dobře rozmnožují, březost trvá 75–78 dní, pak se narodí pouze jedno nebo dvě koťata, která velmi rychle rostou a jsou odstavena už v šesti týdnech věku. Sexuálně dospívají asi v 18 měsících. Dožívají se až 15 let.

Pygmejové věří, že ocas kočky zlaté je talisman, který jim pomůže ulovit slona. Kožešina je také součást ceremoniálních tradičních oděvů.

Lov koček zlatých pro tyto účely je ale nijak neohrožuje, na rozdíl od odlesňování krajiny, které představuje největší hrozbu pro populace zlatých koček.
 

Kočka zlatáNázvy ve světě

Anglicky: African Golden Cat, Ázerbájdžánsky: Qızılı pişik, Holandsky: Afrikaanse goudkat, Chorvatsky: Afrička divlja mačka, Italsky: Gatto dorato, Slovensky: Mačka zlatá

Foto: http://forusrakos.blog.cz

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.