Toto jediné české plemeno považujeme za původní, pocházející z evropských hladkonohých trpasličích slepic a vzniklé v zemích českých. Jsou to typické drobné „liliputky", oživující dříve dvorky našich babiček k radosti dětí i dospělých.
Zbarvení zlatých kropenek a koroptvích čéšek je klasické zbarvení slepic českých dvorů, jak je mnohokrát zachytili na svých plátnech naši staří mistři. Je to plemeno vzniklé prací našich drobných chovatelů v dobách, kdy o zákonech dědičnosti ještě nic nevěděli a výběr chovných jedinců prováděli podle svých subjektivních názorů. Můžeme proto kombinaci barev i kresbu čéšky považovat za výsledek lidové tvořivosti stejně jako např. kraslice. Je to slepice, která v našich klimatických podmínkách vznikla a velice čile si hledá sama potravu, což dříve u drobných chovatelů hrálo svou roli. Před válkou však mnoho chovatelů toužilo po zahraničních novinkách a to málo, co z češek zůstalo, téměř zničila doba okupace. Po druhé světové válce naši chovatelé začali s tím, co zde zbylo. Každý jedinec tohoto kura jen trochu odpovídající byl pro tuto záchrannou akci cenný. Vytrvalou práci několika obětavých chovatelů se podařilo odchovat češku v několika barevných rázech a záleží nyní na nás, do jaké míry ji dokážeme zušlechtit. Půjde především o udržení správného typu, barvy, kresby, velikosti a nikoli na posledním místě i užitkovosti.
Trpasličí zlatá kropenka, má-li velký výběh, najde si mnoho potravy samy (plevelová semena, části rostlin, hmyz) a snášejí až 130 vajec průměrné hmotnosti 40 g. Velmi dobře sedí a vychovávají svá i cizí kuřátka. Zbarvení zlatých kropenek a koroptvích češek upoutá každého na prvý pohled. U kohoutků je to bohatá škála podzimní hnědi s ohnivě zlatým, oranžovým a žlutým žíháním, tečkováním a lemováním, vytvářejícím zejména na krčních a sedlových závěsech krásnou barevnou kompozici. Vysoko nesený ocas má dlouhé zahnuté kosírky se třpytivým kovovým zeleným leskem; jsou to pera, která nosili krojovaní chlapci na kloboucích. Slepice má základní barvu zlatožlutou, opět s charakteristickou kresbou.
Češka stříbro-krká má převážně stříbřitě bílou barvu peří s černou kresbou a ocas opět se zeleným leskem. Češka bílá je bez jinobarevných nádechů nebo per, čistě bílá s modrošedými běháky. U bílé češky oceňujeme postavu a velikost. Hmotnost kohouta je 800 g, slípky 700 g. Tomuto krásnému národnímu plemenu jsme hodně dlužni, a proto práce malé hrstky nadšenců, kteří zachránili to, co se ještě zachránit dalo, je více než záslužná. Zájemcům o okrasnou drůbež můžeme češku plně doporučit.
Komentáře ke zvířeti