Jezevčík drsnosrstý trpasličí

148 JTK Dachshund Zwerg/Kaninchen Rauhhaar

Obvod hrudníku: 30-35 cm
Hmotnost: 3,5-4 kg
Délka života: 14-17 let
FCI: IV. - Jezevčíci
Číslo standardu: 148
Využití: Hlídač, mazlíček, myslivost
velikost písma:  A A A
31.01.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3728 zobrazení     0 komentářů

Jezevčík drsnosrstý trpasličí je vynalézavý, mazaný, svéhlavá, houževnatý a zvědavý. Je také poměrně odvážný a dominantní.

Jezevčíci se dělí do třech velikostních skupin. Jezevčík drsnosrstý trpasličí náleží do prostřední velikosti (tzv. trpasličí, dále existuje větší forma tzv. standardní a menší forma tzv. králičí). Hmotnost ani výška není stanovena žádným standardem, nicméně platí, že by se obvod hrudníku měl pohybovat od 30 do 35 centimetrů, běžná váha se pohybuje kolem čtyř kilogramů.

Drsnosrstí jezevčíci vznikli na přelomu 17. a 18. století křížením hladkosrstých jezevčíků s kníračem a posledních sto let byli tito potomci kříženi ještě s Dandie dinmond teriérem.

Zbarvení jezevčíka drsnosrstého je zářivě tmavě červenohnědé až černohnědé. Šedé či perleťové skelné oči nejsou chybou šedých nebo skvrnitých psů jsou však nežádoucí. Uši jsou posazené vzadu vysoko u temene hlavy, jsou přiměřeně dlouhé a zakulacené, předním okrajem přiléhají k líci. Tlapy jsou silně uzavřené, s pevnými polštářky a silnými drápy, prsty nesmí být srostlé. Rovný ocas je rostlý bez výrazného přechodu.

FCI klasifikace

Už v roce 1888 byl v Německu založen „Klub milovníků jezevčíků" a tehdy byl také přijat jejich první standard. FCI IV. - Jezevčíci, oficiální zkratka: J, JTK, číslo standartu: 148 / 09.05.2001 (Německo).

Jezevčík drsnosrstý trpasličíNázvy ve světě

Slovensky: Jazvečík

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.