Jezevčík dlouhosrstý trpasličí

148 JTK Dachshund Zwerg/Kaninchen Langhaar

Obvod hrudníku: 30-35 cm
Hmotnost: 3,5-4 kg
Délka života: 14-17 let
FCI: IV. - Jezevčíci
Číslo standardu: 148
Využití: Hlídač, mazlíček, myslivost
velikost písma:  A A A
31.01.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     7606 zobrazení     0 komentářů

Jezevčík dlouhosrstý trpasličí byl vyšlechtěn v Německu, velikostí svého těla se řadí do středních plemen jezevčíků (tzv. trpasličích, pak existují plemena standardní – ta jsou největší a plemena tzv. králičí – ta jsou nejmenší). Žádný standard neuvádí, kolik by měl jezevčík v dané kategorii vážit, nicméně trpasličí plemena by měla mít obvod hrudníku od 30 do 35 centimetrů a běžná hmotnost se pohybuje kolem čtyř kilogramů.

Jezevčík dlouhosrstý trpasličí je inteligentní, vynalézavé a charakterní plemeno. Nelze ale říct, že je nejposlušnějším psem a také dokáže být značně umíněný. V akci je ovšem velmi odvážný, tvrdý a vytrvalý. V rodinném prostředí má rád pohodlí a vyžaduje pozornost. Je velmi citlivý tvor a tvrdá slova jej zraňují. Lpí na svých pánech a není rád sám. Když jej popadne lovecká vášeň, klidně se vydá na průzkum a na pána se příliš neohlíží. Většina jezevčíků byť jsou živí a aktivní, nedělají zbytečný rozruch. Cizí lidi ignoruje a chová se k nim rezervovaně. K dětem má dobrý vztah, ale rozhodně ze sebe nenechá dělat hračku.

FCI klasifikace

Už v roce 1888 byl v Německu založen „Klub milovníků jezevčíků" a tehdy byl také přijat jejich první standard. FCI IV. - Jezevčíci, oficiální zkratka: J, JTK, číslo standartu: 148 / 09.05.2001 (Německo).

Jezevčík dlouhosrstý trpasličíNázvy ve světě

Slovensky: Jazvečík

Foto: www.svetpejsku.cz

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.