Jezevčík drsnosrstý standardní

148 J Dachshund Normalgrösse Rauhhaar

Obvod hrudníku: 35 cm
Hmotnost: 10 kg
Délka života: 14-17 let
FCI: IV. - Jezevčíci
Číslo standardu: 148
Využití: Hlídač, myslivost
velikost písma:  A A A
01.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     5207 zobrazení     0 komentářů

Jezevčík drsnosrstý standardní je využíván především u myslivců, jako lovecký pes. V dnešní době je ale poměrně rozšířen i jako domácí miláček. Jedná se o největší variantu drsnosrstého jezevčíka. U tohoto drsnosrstého standardního plemene jezevčíka dosahuje obvod hrudníku minimálně 35 centimetrů. Hmotnost smí dosáhnout nanejvýš deseti kilogramů, ale žádoucí je váha kolem devíti kilogramů.

Jezevčík drsnosrstý standardní vznikl křížením teriéra, od kterých získal jejich ostrost. Každý jedinec má samozřejmě rozdílné chování, ale obecně platí, že je ostřejší než dlouhosrstý a hladkosrstý.

Využití

Jezevčík drsnosrstý standardní je pro svoji ostrost vhodný jako správný hlídač. Toto plemeno patří také k dobrým norařům, ale není dobré jej pouštět do lesa, ve kterém se nachází nory, protože by se mohlo stát, že se v některé ztratí. Jak již bylo zmíněno, ne každý jedinec musí být ostrý, takže je také oddaným, přátelským, hravým společníkem. Nemá rád hrubé zacházení.

Péče

V závislosti na kvalitě srsti se musí toto plemeno přibližně 2x ročně škubat, zvláště srst na hlavě musí být krátká. Přebytečné chlupy mezi polštářky na tlapkách je třeba jezevčíkovi zastřihávat.

FCI klasifikace

Už v roce 1888 byl v Německu založen „Klub milovníků jezevčíků" a tehdy byl také přijat jejich první standard. FCI IV. - Jezevčíci, oficiální zkratka: J, JTK, číslo standartu: 148 / 09.05.2001 (Německo).

Jezevčík drsnosrstý standardníNázvy ve světě

Slovensky: Jazvečík

Foto: http://cs.wikipedia.org

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.