Vačice trpasličí

Vačice trpasličí

Marmosa murina

Výskyt: Jižní Amerika
Délka těla: 11-14,5 cm
Hmotnost: 15-45 g
Počet mláďat: 5-8 ks
Potrava: Vejce, ještěrky, hmyz
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     4166 zobrazení     0 komentářů

Vačice trpasličí má krátkou sametovou srst, světle hnědou nebo šedou svrchu, na bříšku smetanově bílou. Přes velké vystupující oči má černou masku, uši jsou vzpřímené, zaoblené. Dlouhý, ovíjivý ocas přesahuje délku těla i hlavy a samice jej využívá často k přenášení listí z jednoho místa na druhé.

Vačice trpasličí dorůstá v dospělosti délky těla mezi 11 až 14,5 centimetry, ocas bývá dlouhý 13,5-21 centimetrů, hmotnost zvířete dosahuje 15-45 gramů.

Vačice trpasličí je domovinou v Jižní Americe; kde obývá tropické a deštné pralesy.

Vačice trpasličí často žije poblíž lesních potoků a lidských sídel a loví v noci hmyz, pavouky, ještěrky, vybírá vajíčka a holátka z ptačích hnízd a požírá některé plody. Jako hbitý a lehký šplhavec využívá vačice trpasličí pro denní úkryt opuštěná ptačí hnízda, stromové dutiny a chumáče větviček na větvích.

Vačice trpasličí má 5-8 mláďat a odstavuje je po 60-80 dnech.

Vačice jsou různorodou skupinou vačnatých, do které patří jediná čeleď s více než 60 druhy. Většina z nich obývá střední a Jižní Ameriku. Ale jeden druh - vačice virginská (Didelphis virginiana) se rozšířil na sever až do USA. Současné vačice jsou malé až středně velké. Od svých předků z období křídy se liší jen v drobnostech. Vačice mají 5 horních a 4 dolní řezáky (polyprodontní), velké špičáky, stoličky s třemi dobře vyvinutými hrbolky (trituberkulátní).
 

Vačice trpasličíNázvy ve světě

Anglicky: Murine Mouse Opossum, Španělsky: Marmosa común

Foto: http://www.bio-scene.org

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.