Kajmánek trpasličí

Paleosuchus palpebrosus

Výskyt: Jižní Amerika
Délka: 1,5 m
Hmotnost: kg
Počet vajec: 12-16 ks
Inkubační doba: 90 dnů
velikost písma:  A A A
07.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     11504 zobrazení     2 komentáře

Kajmánek trpasličí má hned několik českých synonym, uslyšíte-li názvy jako kajman hladkočelý, kajman malý, kajman oboční, či kajman trpasličí, jedná se stále o toho samého plaza z řádů krokodýlů. V tomto řádu však patří k nejmenším zástupcům.

Uvádí se, že v dospělosti dorůstá kajmánek trpasličí kolem 1,7 metru, ve skutečnosti však bývá ještě menší. Samci dosahují obvykle délky 1,5-1,6 m, samice jen výjimečně přesáhnou 1,2 metru.

Ve volné přírodě se vyskytuje v Jižní Americe, konkrétně žije v pralesních oblastech povodí Amazonky a Orinoka (Bolívie, Brazílie, Kolumbie, Ekvádor, Francouzská Guyana, Guyana, Paraguay, Venezuela, Peru, Surinam). Živí se různými druhy obratlovců i bezobratlých. Samice v přírodě staví velká hnízda z bahna a částí rostlin. Snáší průměrně 12-16 vajec. 25 centimetrů dlouhá mláďata se líhnou asi za tři měsíce. Samice před líhnutím rozhrabává hnízdo a pomáhá mláďatům.

V zajetí se kajmánci trpasličí rozmnožují a tak se často chovají. Vyhovují jim terária vybudovaná podobně jako pro krokodýly čelnaté, bohatě osázená rostlinami. Většinou bývají dost útoční. Způsobují vážná poranění. Po zakousnutí se začnou otáčet okolo své osy, to má při lovu znemožnit kořisti únik. Proto se při odchytu musí zvířeti nejprve zajistit tlama. Provádí se to tak, že se mu na tlamu nasune smyčka a pak se utáhne. Svaly, které ji rozevírají, jsou velmi slabé a nedokáží ji pak otevřít. U větších druhů je nutné se mít na pozoru i před ocasem, kterým mohou zasazovat nebezpečné rány.

Potěšující zprávou určitě je, že kajmánek trpasličí není tak ohrožený jako jejich příbuzní. Pravděpodobně to je jeho menší velikosti, kvůli které není tak vyhledáván lovci a také způsobem života, kde obývá hůře přístupný areál. Světová populace je odhadována na jeden milion jedinců.

Kajmánek trpasličíNázvy ve světě

Anglicky: Cuvier's Smooth-fronted Caiman, Chorvatsky: Patuljasti kajman, Německy: Brauen-Glattstirnkaimans, Slovensky: Kajman hladkočelý, Španělsky: Babo morichalero
Ing. Zbyněk Pokorný Ing. Zbyněk Pokorný
Agronom a chovatel

Autor webu a chovatel zároveň. Snažím se starat o obsah tohoto webu. Chovám exotické ptactvo: 2,2 aratinga jendaj, 2,2 aratinga škraboškový, 1,1 amazoňan žlutolící, 1,1 amazoňan běločelý, 1,1 papoušek senegalský, 1,1 alexandr rudohlavý, 2,2 holoubek diamantový a také 6 ks suchozemských želv ostruhatých (Geochelone sulcata) - 3. největší suchozemská želva na světě. Zatím jde o mladé želvy bez určeného pohlaví. V minulosti jsem choval největší skupinu želv čtyřprstých (Testudo horsfieldii) v ČR - 30 ks, které jsem řadu let odchovával. Časem u mě však zvítězila touha přejít na větší druh želv.

Autorem od: 28.02.2013

Foto: akvapedie.cz

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

04.02.2017, 16:06
Dobrý den je to moc krásný plaz chci si ho poridit ..chtel bych radu jak a kde si ho mužů poridit. .kontakt na mě 720471540 Děkuji
02.02.2016, 13:02
gsdf