Amazoňan zelenolící

Amazona viridigenalis

Výskyt: Severovýchodní Mexiko
Velikost: 33 cm
Hmotnost: 270 g
Počet vajec: 2-5 ks
Inkubační doba: 28 dnů
Potrava: Směs semen, spousty ovoce a zeleniny, zelené krmení
Cena: Kolem 15 000 Kč za mladého ptáka
velikost písma:  A A A
09.09.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     17588 zobrazení     0 komentářů

Popis

Samec je zelený, na spodině bledší a žlutější, péra mají špinavě černé lemy (hlavně na krku). Temeno a uzdička jsou karmínově červené, u kořene žluté, nad okem a po stranách má fialově modrý pás. Líce a příuší má zelené bez černého lemování, krovky ruční zelené, vnější letky ruční fialově modré, u kořene zelené, letky loketní zelené s tmavě modrými špičkami, na prvních 4 - 5 letkách loketních u kořene na vnějším praporu je karmínově červená skvrna, která tvoří zrcátko v křídle. Okraj křídla zelený, spodní krovky křídelní a spodní strana letek zelená, ocasní péra zelená, na špici široce žlutozelená, zobák je žlutavě rohový, duhovka žlutá, běhák bledě zelenavě šedý.

Samice je zbarvena stejně jako samec.

Mláďata jsou podobná dospělým ale mají jen čelo a uzdičku karmínově červené a duhovku hnědou.

Rozšíření

Severovýchodní Mexiko od Nuevo Leóne a Tamaulipasu po San Luis Potosí a severní Veracruz.

Život v přírodě

Amazoňan zelenolící byl hojným druhem ve své domovině do roku 1970. Obýval borovicové a dubové lesy kopcovitého terénu, pozorován byl však i v nižších polohách, v tropických listnatých lesích.

Od 70. let se jeho stavy začaly značně snižovat následkem neuvážených a nenapravitelných destrukcí a masivního odchytu. V té době se jeho ilegální odchyt rozmohl do takových rozměrů, že ho nelze ani odhadnout. Svědčí o tom i počty legálních importů, které například jen do USA byly v letech 1970 - 1982 celkem 16. 490 exemplářů; ilegální vývoz se odhaduje 3x až 4x vyšší. Důsledkem této situace poklesly jeho stavy o 30%, mimo toto území byl zcela vyhuben. V současné době se odhaduje jeho zbytková populace na 3. 000 - 6. 500 exemplářů, a ta žije na jediné lokalitě v severovýchodním Mexiku, která má od severu k jihu cca 1. 050 km a od východu k západu asi 750 km.

Amazoňan zelenolící hnízdí zpravidla začátkem dubna v dutinách vysokých stromů (i 20 m nad zemí) a samice do nich snáší 2 - 5 vajíček. Živí se různými plody, bobulemi, jádry, ořechy, ovocem a různými semeny, převážně z borovic. Za potravou létají i do kukuřičných, rýžových a obilních kultur. Značné škody působí také na banánových a pomerančových plantážích, kde jsou pronásledováni střelbou.

Mimo dobu hnízdění se shlukují do větších hejn společně s amazoňanem žlutolícím nominátní subspecie a amazoňanem žlutohlavým subsp. oratrix a migrují za potravou. Hluční jsou z rána a k večeru (před nocováním).

V současné době je CITES zařadil jako bezprostředně ohrožený druh do přílohy I, proto se nesmí v Mexiku odchytávat a exportovat do jiných zemí.

Krmení

Amazoňana zelenolícího krmíme jako ostatní příbuzné druhy. Po importu mu podáváme čerstvou kukuřici v klasech (také máčenou), různé ovoce, mrkev a zelené krmení. Později má mít směs semen pro papoušky, piškoty nebo suchar. V době hnízdění mu přidáváme vaječné míchanice obohacené o vitaminy, stopové prvky a kalcium. Byly jim podávány i bílkoviny živočišného původu (tvaroh, sušené mléko), sojovou mouku, sušené kvasnice TEBI a zelené krmení.

Amazoňan zelenolícíNázvy ve světě

Dánsky: Grønkindet Amazone, Finsky: meksikonamatsoni, Francouzsky: Amazone à joues vertes, Holandsky: Groenwangamazone, Italsky: Amazzone guanceverdi, Japonsky: mekishikoakaboushiinko, Japonsky 2: メキシコアカボウシインコ, Laatinsky: Amazona viridigenalis, Norsky: Grønnkinnamazon, Německy: Grünwangenamazone, Polsky: amazonka krasnoglowa, Rusky: Зеленощёкий амазон, Slovensky: amazoňan červenočelý, Čínsky: 红冠鹦哥, Španělsky: Amazona Tamaulipeca, Švédsky: Grönkindad amazon

Použitá literatura

Čerpáno z literatury Milana Vašíčka

 

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.