Ještěrkovec žlutohrdlý

Gerrhosaurus flavigularis

Výskyt: Afrika
Velikost: 50 cm
Počet vajec: 2-6 ks
Krmivo: Sarančata, cvrčci, ovoce
velikost písma:  A A A
02.11.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     5743 zobrazení     0 komentářů

Ještěrkovec žlutohrdlý bývá ve volné přírodě rozšířen od východní po jižní Afriku. Obývá stepní krajinu s křovinatým a skalním terénem, kde se ukrývá v různých puklinách nebo pod kameny.

V dospělosti se tento druh vyznačuje délkou těla kolem 50 centimetrů, samozřejmě i s ocasem. Základní zbarvení těla samečků je žlutohnědé, u samiček čokoládově hnědé. Hrdlo a břišní strana těla obou pohlaví jsou bílé.

Po dorzolaterální straně trupu obou pohlaví probíhá nažloutlý až žlutý pruh, který končí v ocasní krajině. Končetiny tohoto druhu jsou relativně krátké. Samečci mají červené a žluté skvrny na rtech a dobře znatelné stehenní póry.

Pro jeden pár těchto ještěrů potřebujeme terárium o minimálních rozměrech 120 x 80 x 60 centimetrů. Musí v něm být na dně asi deset centimetrů vysoká vrstva písku, na kterou položíme větve a kameny tak, aby ještěrkovcům poskytovaly dostatek příležitostí k lezení i k úkrytu. Důležitá je dostatečně velká nádoba s vodou, kterou budou ještěrkovci žlutohrdlí využívat též ke koupeli.

Ještěrkovec žlutohrdlý má být krmen dvakrát týdně sarančaty, cvrčky, červy a občas trochou ovoce. Poněvadž ještěrkovci jsou náchylní k obezitě, dbáme na vyváženou strukturu potravy.

Ještěrkovec žlutohrdlýNázvy ve světě

Anglicky: Yellow-throated Plated Lizard

Foto: http://www.sandfiredragonranch.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.