Tukan žlutohrdlý

Tukan žlutohrdlý

Ramphastos ambiguus

Výskyt: Sever Jižní Ameriky
Velikost: 46-61 cm
Hmotnost: 580-746 g
Počet vajec: 2-4 ks
Inkubační doba: 14 dnů
Potrava: Plody, příležitostně bezobratlí a drobní obratlovci
velikost písma:  A A A
28.11.2013     Autor: Adam Bura     8465 zobrazení     0 komentářů

Tukan žlutohrdlý pochází se severu Jižní Ameriky. Oblast jeho rozšíření kopíruje východní svahy And od Peru, severně přes Ekvádor a Kolumbii až po pobřežní oblasti Venezuely.

Vyskytuje se v nadmořských výškách 100 - 2400 m.n.m. Zde dává tukan žlutohrdlý přednost vlhkým lesům, ve kterých obývá především koruny stromů. 

Jeho celková délka těla činí 47-61 cm. Zobák samotný je pak dlouhý přibližně 18 cm.

Vytváří celkem 2 poddruhy:

1) Ramphastos ambiguus ambiguus (obývá JZ Kolumbii (od horního toku Rio Magdalény), jižně podél východních svahů And do středního Peru (oblast Junin).

2) Ramphastos ambiguus abbreviatus (obývá SV Kolumbii a SZ a severní Venezuelu).

Občas je jako jeho poddruh uváděn Ramphastos ambiguus swainsonii, který je však v systému, ze kterého jsem vycházel, uveden jako samostatný druh – tukan hnědohřbetý (R.swainsonii).

Z evropských zoo jej chovají pouze dvě instituce, a to v izraelském Zoo Center Tel Aviv - Ramat Gan a ve španělském Bioparcu Valencia.

Čeleď tukanovití (Rhamphastidae) zahrnuje ptáky střední velikosti (30-61 cm), s ohromným, zářivě velkým zobákem. Je skoro z poloviny tak dlouhý, jako celé tělo. Pestré zbarvení je variabilní nejen jako rozlišovací znak mezi druhy, ale také i uvnitř druhu. Zbarvení peří tukanovitých je nejčastěji tmavé, často černé s kontrastně zbarvenými skvrnami na hlavě a na šíji, což podtrhuje zbarvení zobáku.

Jejich křídla jsou krátká a tupá a ptáci je používají k letu jen zřídka. Mají krátké a silné končetiny a drápy, kterými se pevně přidržují větví, přičemž jsou dva prsty otočeny dozadu a dva dopředu. U většiny druhů se samec a samice od sebe neliší.

Tukan žlutohrdlýNázvy ve světě

Anglicky: Black-mandibled Toucan, Německy: Goldkehltukan, Dánsky: Gulmasket Tukan, Španělsky: Tucán de Pico Negro, Finsky: Mustanokkatukaani, Francouzsky: Toucan tocard, Italsky: Tucano ambiguo, Japonsky: Nishokukimuneoohashi, Japonsky 2: ニショクキムネオオハシ, Holandsky: Zwartsnaveltoekan, Norsky: Gulnebbtukan, Polsky: Tukan czarnodzioby, Rusky: Желтогорлый тукан, Slovensky: Tukan tmavochrbtý, Švédsky: Svartnäbbad tukan, Čínsky: 黑嘴巨嘴鸟

Foto: http://en.wikipedia.org

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.