Tukan žlutohrdlý pochází se severu Jižní Ameriky. Oblast jeho rozšíření kopíruje východní svahy And od Peru, severně přes Ekvádor a Kolumbii až po pobřežní oblasti Venezuely.
Vyskytuje se v nadmořských výškách 100 - 2400 m.n.m. Zde dává tukan žlutohrdlý přednost vlhkým lesům, ve kterých obývá především koruny stromů.
Jeho celková délka těla činí 47-61 cm. Zobák samotný je pak dlouhý přibližně 18 cm.
Vytváří celkem 2 poddruhy:
1) Ramphastos ambiguus ambiguus (obývá JZ Kolumbii (od horního toku Rio Magdalény), jižně podél východních svahů And do středního Peru (oblast Junin).
2) Ramphastos ambiguus abbreviatus (obývá SV Kolumbii a SZ a severní Venezuelu).
Občas je jako jeho poddruh uváděn Ramphastos ambiguus swainsonii, který je však v systému, ze kterého jsem vycházel, uveden jako samostatný druh – tukan hnědohřbetý (R.swainsonii).
Z evropských zoo jej chovají pouze dvě instituce, a to v izraelském Zoo Center Tel Aviv - Ramat Gan a ve španělském Bioparcu Valencia.
Čeleď tukanovití (Rhamphastidae) zahrnuje ptáky střední velikosti (30-61 cm), s ohromným, zářivě velkým zobákem. Je skoro z poloviny tak dlouhý, jako celé tělo. Pestré zbarvení je variabilní nejen jako rozlišovací znak mezi druhy, ale také i uvnitř druhu. Zbarvení peří tukanovitých je nejčastěji tmavé, často černé s kontrastně zbarvenými skvrnami na hlavě a na šíji, což podtrhuje zbarvení zobáku.
Jejich křídla jsou krátká a tupá a ptáci je používají k letu jen zřídka. Mají krátké a silné končetiny a drápy, kterými se pevně přidržují větví, přičemž jsou dva prsty otočeny dozadu a dva dopředu. U většiny druhů se samec a samice od sebe neliší.
Komentáře ke zvířeti