Tukan pestrý

Tukan pestrý

Ramphastos dicolorus

Výskyt: Jižní Amerika
Velikost: 42-48 cm
Hmotnost: 350 g
Počet vajec: 2-4 ks
Délka života: 16 let
Potrava: Plody, příležitostně bezobratlí
velikost písma:  A A A
28.11.2013     Autor: Adam Bura     9766 zobrazení     0 komentářů

Tukan pestrý (Ramphastos dicolorus) obývá východní Brazílii, východní Paraguay a severo-východní Argentinu. Primárně se vyskytuje v regionu "Mata Atlantica", což je původní, specifický typ ekosystému na východním pobřeží Brazílie. Celkově je v místě výskytu považován za běžný druh tukana.  

Jedná se o jeden z nejmenších druhů rodu Ramphastos, jehož váha je přibližně 350 gramů. Jeho zobák také patří mezi nejkratší tohoto rodu, a dosahuje délky přibližně 10 centimetrů.

V Evropě je tukan pestrý chován pouze v jediné zoologické zahradě, a to v Zoo Bojnice na Slovensku.

Čeleď tukanovití (Rhamphastidae) zahrnuje ptáky střední velikosti (30-61 cm), s ohromným, zářivě velkým zobákem. Je skoro z poloviny tak dlouhý, jako celé tělo. Pestré zbarvení je variabilní nejen jako rozlišovací znak mezi druhy, ale také i uvnitř druhu. Zbarvení peří tukanovitých je nejčastěji tmavé, často černé s kontrastně zbarvenými skvrnami na hlavě a na šíji, což podtrhuje zbarvení zobáku.

Jejich křídla jsou krátká a tupá a ptáci je používají k letu jen zřídka. Mají krátké a silné končetiny a drápy, kterými se pevně přidržují větví, přičemž jsou dva prsty otočeny dozadu a dva dopředu. U většiny druhů se samec a samice od sebe neliší.

Tukan pestrýNázvy ve světě

Anglicky: Red-breasted Toucan, Německy: Bunttukan, Dánsky: Rødbrystet Tukan, Španělsky: Tucán Bicolor, Finsky: Kultarintatukaani, Francouzsky: Toucan à ventre rouge, Italsky: Tucano bicolore, Japonsky: Aohashihimuneoohashi, Japonsky 2: アオハシヒムネオオハシ, Holandsky: Roodborsttoekan, Norsky: Rødbuktukan, Polsky: Tukan zielonodzioby, Portugalsky: Tucano-de-bico-verde, Rusky: Красногрудый тукан, Slovensky: Tukan pestrý, Švédsky: Rödbröstad tukan, Čínsky: 红胸巨嘴鸟

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.