Tukan rudozobý

Tukan rudozobý

Ramphastos tucanus

Výskyt: Amazonie
Velikost: 55-60 cm
Hmotnost: 600 g
Počet vajec: 2-4 ks
Inkubační doba: 14-15 dnů
Potrava: Plody, příležitostně bezobratlí
velikost písma:  A A A
28.11.2013     Autor: Adam Bura     11193 zobrazení     0 komentářů

Popis

V minulosti byl rozdělován na 2 samostatné druhy, které jsou dnes brány jako jiho-západní nominátní poddruh tukan rudozobý obecný (R.t.tucanus), a severo-východní poddruh tukan rudozobý cuvierův (R.t.cuvieri). Ten byl v roce 1827 popsán jako samostatný druh tukan cuvierův (Ramphastos cuvieri). Oba poddruhy se od sebe liší především barvou zobáku. Důvodem snížení na úroveň poddruhů je fakt, že se v místech styku jejich populací běžně kříží. Dalším poddruhem je tukan rudozobý inka (R.t.inca), pocházející z Bolívie. Jeho status poddruhu je však sporný a může představovat pouze stabilní hybridní populaci mezi druhy R.tucanus a R.v.culminatus. Z uvedeného je krásně vidět, jak je situace v systematice tukanů rodu Ramphastos složitá.

Jako ostatní tukani je velice výrazně zbarven. Celková délka činí 55-60 cm a váží okolo 600 gramů. Zobák je pak obvykle dlouhý 14-18 cm. Jedná se o jediný druh tukana, který svou velikostí převyšuje tukana obrovského (R.toco).

Zbarvení je černé s bílým hrdlem a prsy, která jsou odděleny červeným pruhem oddělený od černého břicha. Kostřec je jasně žlutý a spodní krovky ocasní jsou rudé. Holá kůže okolo očí je modrá. Zobák má žlutou špičku, hřbet a základnu horní čelisti. Základna spodní čelisti je modrá. Zbytek zobáku je u poddruhu cuvieri převážně černý, a u poddruhu tucanus červeno-hnědý. U kříženců se pak červená a černá barva vyskytuje v různém množství. Samci se od samici liší větší velikostí a delším zobákem, jinak jsou ale vzhledově stejní.

Poddruh cuvieri je prakticky stejně zbarven jako tukan bělolící žlutohřbetý (R.v.culminatus), ale culminatus je menší, má proporčně kratší zobák a má mnohem více kýlovitou horní čelist zobáku.  

Výskyt a životní prostředí

Vyskytuje se napříč amazonií, v jiho-východní Kolumbii, východním Ekvádoru, východním Peru, severní Bolívii, severní a východní Venezuele, severní a západní Brazílii, včetně amazonského povodí u podoví řek Tocantis a Araguaia a oblasti Guianas. Preferuje deštné pralesy, ale obývá i lesnaté oblasti a místně i říční lesy, včetně savan "Cerrado".

Způsob života

Pohybují se v malých skupinách, častěji v párech. Let je "těžký" a vlnovitý. Obvykle neuletí více než 100m na jednou. Primárně se živí plody v korunách dřevin, ale bere také hmyz, plazy, ptačí vejce a další malé obratlovce.

Při hnízdění snáší 2-4 bílá vejce do nevystlaných dutin v trouchnivějších částí živých stromů, nebo do dutin vykotlaných datlovitými ptáky. Vejce inkubují obě pohlaví po dobu 14-15 dní. Mláďata jsou krmena oběma rodiči, a opeřují se ve věku 6ti týdnů. Poté jsou ještě několik týdnů krmena, než dosáhnou vzletnosti.

Chov v ČR

Spolu s tukanem bělolícím se jedná o nejčastěji chovaný druh rodu Ramphastos. V současné době je chován například v Zoo Plzeň.

Tukan rudozobýNázvy ve světě

Anglicky: Red-billed Toucan, Německy: Weißbrusttukan, Dánsky: Rødnæbbet Tukan, Španělsky: Tucán de Pico Rojo, Finsky: Karmiininokkatukaani, Francouzsky: Toucan à bec rouge, Italsky: Tucano beccorosso, Japonsky: Shiromuneoohashi, Japonsky 2: シロムネオオハシ, Holandsky: Roodsnaveltoekan, Norsky: Vinnebbtukan, Polsky: Tukan czerwonodzioby, Portugalsky: Tucano-assobiador, Rusky: Белогрудый тукан, Slovensky: Tukan bieloprsý, Švédsky: Större vitstrupig tukan, Čínsky: 红嘴巨嘴鸟

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.