Gekon madagaskarský
Paroedura pictus
Gekon madagaskarský
Paroedura pictus
Gekon madagaskarský obývá ve volné přírodě jih a jihozápad Madagaskaru, kde se hojně vyskytuje v suchých pouštních oblastech a na savanách.
V dospělosti dorůstá tento druh gekona délky těla v rozmezí od 7 do 12 centimetrů. Věku se dožívá od tří do pěti let. Základní zbarvení těla gekona madagaskarského se pohybuje v různých barevných odstínech hnědi, přerušovaných bílými či nažloutlými skvrnami. Často je na hřbetě vyvinutý světlý pruh od hlavy až k ocasu. Tělo a končetiny se v poměru k tělu jeví jako velmi malé. Samečci jsou často podstatně větší než samičky a jejich hemipenisové pochvy jsou opatřené trnitými výběžky.
Pro dva až tři jedince budeme potřebovat terárium o minimální velikosti 60 x 40 x 40 centimetrů. Je třeba dbát na to, aby při vytápění vznikal v teráriu teplotní spád a zvíře si tak mohlo vybrat část terária, která mu teplotně nejvíce vyhovuje. Kromě toho musíme vnitřek nádoby denně před rozsvícením a po zhasnutí rosit vodou. Na dno použijeme 5-10 centimetrů vysokou vrstvu bezprašného písku, který musíme v jednom rohu nádrže udržovat stále vlhký. Zadní stěna by měla mít drsný povrch. K bezpečnostnímu úkrytu gekonů dobře poslouží kameny a různé korkové dutiny.
Gekon madagaskarský požírá nejraději cvrčky.
Mohlo by vás také zajímat
Hroznýš madagaskarský, Gekon Steudnerův, Pagekon řasnatý, Gekon saharský, Gekon širokoprstý, Gekon východní, Gekon žlutavý, Gekon Bibronův, Gekončík africký, Gekon Kimhowellův
Foto: http://zoo-info.org