Leguán černý

Ctenosaura similis

Výskyt: Střední Amerika
Velikost: 120 cm
Březost: 4-7 týdnů
Počet vajec: 15-80 ks
Inkubace: 80-100 dnů
Krmivo: Cvrčci, ovoce, zelenina
velikost písma:  A A A
03.11.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     5936 zobrazení     0 komentářů

Leguán černý obývá ve volné přírodě střední Ameriku.

V dospělosti dorůstá délky těla 1,20 metru (vzácně až 1,50 metru), z toho 75 procent představuje ocas. Na světlém, béžově zbarveném těle probíhají tmavé příčné, mírně zvlněné pruhy. Základní zbarvení mláďat a subadultních jedinců je spíše tmavohnědé. Samečci jsou větší a mohutnější a mají vyvinutý až 15 centimetrů vysoký hřbetní hřeben. O jeho biologii není mnoho známo. Soudí se, že se dožívá až 20 let.

Pro jeden pár potřebujeme terárium o minimální velikosti 180 x 200 x 180 centimetrů. Dno pokryjeme alespoň 40 centimetrů vysokou vrstvou směsí zeminy a písku. V teráriu také rozložíme větve, větší kameny a menší kmeny. Zadní stěnu přeměníme na skalní útes s úkryty a vodorovně upravenými odpočívadly. Instalujeme několik stojících a ležících korkových rour. Protože tento leguán s oblibou hrabe, musí být všechny dekorační předměty pevné ukotvené. Zapomenout nesmíme na napájecí misku.

Leguán černý se krmí stejně ať se jedná o mláďata nebo dospělce. Základ představují cvrčci, luční plankton, ovoce, zelenina, různé byliny, salát - jen s větším podílem živočišné složky. Dospělcům přidáme jednou za několik týdnů také mladé myši.

Leguán černýNázvy ve světě

Anglicky: Black Spiny-tailed Iguana, Německy: Gemeiner Schwarzleguan, Polsky: Legwan czarny

Foto: http://www.free-pet-wallpapers.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.