Kakadu černý

Calyptorhynchus funereus

Výskyt: Austrálie
Velikost: 67 cm
Hmotnost: 750-900 g
Kroužek: 14 mm
Počet vajec: 1-2 ks
Inkubační doba: 29 dnů
Potrava: Směs semen, ovoce a zelenina, zelené krmení
velikost písma:  A A A
17.09.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     23054 zobrazení     1 komentář

Popis

V dospělosti dosahuje kakadu černý délky těla až 67 cm a hmotnosti v rozmezí 750 - 900 g. V Jak už napovídá druhový název, ve zbarvení tohoto papouška převládá černá barva. Pouze líce na hlavě jsou žluté, černé peří na prsou je žlutě lemováno. Zespodu ocasu je široký žlutý pruh, který přechází k hnědému zbarvení. Oči jsou tmavě hnědé, zobák šedý a končetiny šedé.

Poddruhy

Calyptorhynchus funereus funereus
Calyptorhynchus funereus whiteae
Calyptorhynchus funereus xanthanotus
Calyptorhynchus funereus baudinii
Calyptorhynchus funereus latirostris

Život v přírodě

V přírodě se vyskytuje kakadu černý v Austrálii, kde žije v eukalyptových lesích, v sadech a zemědělské krajině. ve velkých hejnech až o 300 kusech. Světová populace je odhadována něco přes 20 000 jedinců.

Chov

Pro chov tohoto velkého a hlučného papouška se doporučují voliéry dlouhé 7 metrů. I budka musí odpovídat potřebám těchto velkých ptáků, základna má být o rozměrech 60 x 60 cm a výška dokonce 120 cm. Samice snáší pouze jedno nebo dvě vejce (vejce má rozměr 50 x 34,5 mm), ze kterých se líhnou mláďata po 29 dnech inkubace (čerstvě vylíhlé mládě má hmotnost 29 g). Hnízdo mladí opouští po 12 - 13 týdnech. V dobré péči se dožije až 50 let.

Krmivo

V zajetí předkládáme tomuto kakadu různé ořechy (vlašské, mandlem piniové oříšky), dále slunečnicová semínka, pšenici, kukuřici. Čerstvé ovoce, zelenina a zelené krmení nejrozmanitějších druhů musí tvořit zhruba polovinu krmné dávky.

Kakadu černýNázvy ve světě

Latinsky: Calyptorhynchus funereus, Anglicky: Yellow-tailed Black-Cockatoo, Německy: Gelbschwanz-Rußkakadu, Dánsky: Gulhalet Ravnekakadu, Španělsky: Cacatúa Fúnebre Coliamarilla, Finsky: mustakakadu, Francouzsky: Cacatoès funèbre, Italsky: Cacatua nero codagialla, Japonsky: kimimikurooumu, Japonsky 2: キミミクロオウム, Holandsky: Geeloograafkaketoe, Norsky: Gulhalekakadu, Polsky: zalobnica zóltosterna, Rusky: Желтоухий черный какаду, Slovensky: kakadu žltochvostý, Švédsky: Gulstjärtad sotkakadua, Čínsky: 黑凤头鹦鹉

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

14.02.2019, 19:29
Krásný papoušek.