Baribal černý

Ursus americanus americanus

Výskyt: Aljaška, Kanada, USA
Délka: 1,3-1,9 m
Hmotnost: 55-300 kg
Březost: 235 dnů
Počet mláďat: 2 ks
Potrava: Plody, trávy, pupeny a ořechy, med
velikost písma:  A A A
31.12.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     4095 zobrazení     0 komentářů

Medvěd baribal nemusí být vždycky černý, existují jedinci skořicoví, hnědí nebo plaví a při pobřeží Tichého oceánu žijí dokonce i jedineční modrošedí. Přizpůsobují se tak různému prostředí, obvykle se však zdržují v silně zalesněných oblastech. Baribal výborně šplhá a pochutnává si na plodech, pupenech, bobulích a oříškách, kterých se zmocňuje pružnými pysky. Mohutnýma předníma nohama roztrhává padlé kmeny a obrací kameny a zahnutými drápy vybírá hmyz. Někdy však také rozbíjí stavby nebo vozidla, aby se dostal k potravě zanechané lidmi. Baribal zaujímá spoustu typických postojů, jimiž se dorozumívá. Kňourání, odvrácený pohled a skloněná hlava určují postavení ve společenské hierarchii a omezují možnost fyzického střetu.

Délky těla dosahuje baribal mezi 1,3-1,9 metry, ocasu 12 centimetrů, hmotnost se pohybuje mezi 55-300 kilogramy.

Domovinou tohoto druhu je Aljaška, Kanada, USA, Mexiko; kde obývá baribal černý opadavé a jehličnaté lesy, hory.

Baribal se nejlépe přizpůsobil přítomnosti člověka a je známo jen málo případů napadení, lidem se raději vyhýbá.

Medvědice obvykle porodí svá první mláďata ve věku 3 až 5 let. Ty, které žijí v hustě obydlených oblastech, však často otěhotní v útlejším věku. Doba plození potomstva probíhá dva až tři týdny nejčastěji v červnu a červenci, v severní části rozšíření i v srpnu. Po páření bývají medvědice vůči svým druhům agresivní. Doba březosti trvá 235 dní a mláďata se tedy vylíhnou na přelomu ledna a února. V jednom vrhu se nejčastěji vylíhnou 2 medvíďata, avšak byly zaznamenány vrhy s 6 mláďaty. Po narození medvíďata váží 280 až 450 gramů a jejich délka dosahuje 20 centimetrů. Čerstvě narozená mláďata mají šedou srst a jsou slepá až do 28 až 40 dní po narození. Po pěti týdnech začínají chodit a po 30 týdnech přestávají být závislá na mateřském mléku. Absolutní nezávislosti dosahují ve věku 16 až 18 měsíců. Ve třech letech jsou baribalové dospělí a v pěti letech dosahují plného vzrůstu. Průměrná délka života v divočině je 18 let, rekordman se dožil 31 let, v zajetí pak 44.

Baribal černýNázvy ve světě

Anglicky: Baribal, Chorvatsky: Američki crni medvjed, Italsky: Orso nero, Německy: Nordamerikanischer Schwarzbär, Polsky: Baribal, Rumunsky: Baribal

Foto: http://www.klausbrodersen.dk

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.