Želva pardálí

Geochelone pardalis

Výskyt: Jižní Afrika
Velikost: 70 cm
Hmotnost: 15-43 kg
Počet vajec: 20-30 ks
Inkubace: 70-120 dnů
Krmivo: Seno, byliny, mrkev
velikost písma:  A A A
05.11.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     10213 zobrazení     0 komentářů

Želva pardálí obývá ve volné přírodě jižní Afriku.

V dospělosti dorůstá tato želva velikosti až 70 centimetrů. Převážné vysoce vyklenutý karapax je béžový až světle hnědý, s typickou kresbou v podobě různých skvrn a pruhů. U adultních exemplářů je plastron většinou světlý a bez tmavších skvrn. Hlava a končetiny jsou žluté, žlutohnědé nebo světle hnědé. Samečci mají oproti samičkám delší ocas a konkávně vyklenutý plastron pro lepší stabilitu při páření. Samičky mají na prstech zadních končetin silnější drápy než samci.

Pro chov tohoto druhu potřebujeme terárium o ploše alespoň 9-10 m2 (samozřejmě raději větší). Poněvadž želvy pardálí dobře šplhají, musí být stěny vysoké 60-80 centimetrů a nádrž je třeba dobře zakrývat. Úkryt poskytnou želvám různé větve, kůra z korkovníku, kopečky sena nebo zeminy. Dno pokryjeme směsí zeminy a písku v poměru 9:1. Na vhodném místě vložíme do terária několik kamenů i z pestrého pískovce (slepence), o které si mohou želvy obrušovat přerůstající drápy. Nesmí scházet ani nádoba s vodou. V letním období můžeme želvy chovat i ve venkovním výběhu.

Želva pardálí se v zajetí krmí senem, rovněž nesmí chybět čerstvé byliny, krmíme i různými travami a rovněž čerstvou mrkví.

Želva pardálíNázvy ve světě

Anglicky: Leopard Tortoise, Německy: Pantherschildkröte, Francouzsky: Tortue léopard, Maďarsky: Leopárdteknős, Slovensky: Korytnačka leopardia

Foto: http://www.oocities.org

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.