Želva ostruhatá

Želva ostruhatá

Geochelone sulcata

Výskyt: Sahel
Velikost: 85 cm
Hmotnost: 36-50 kg
Počet vajec: 15-30 ks
Inkubace: 85-100 dnů
Krmivo: Byliny, seno, ovoce
velikost písma:  A A A
05.11.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     12624 zobrazení     0 komentářů

Želva ostruhatá je rozšířena na Sahelu (semiaridní 100-200 kilometrů široká a 6 000 kilometrů dlouhá oblast mezi Atlantikem a Rudým mořem).

V dospělosti dorůstá želva ostruhatá maximální velikosti 85 centimetrů. Karapax má tato želva silně oploštělý, s ohnutými okrajovými deskami béžového až světle hnědého krunýře. Podobné zbarvený je i plastron. Kůže je béžová až žlutá. Rohovité desky krunýře mají tmavší lem. Na stehně zadních končetin je nápadná ostruha (odtud pochází druhové jméno tohoto druhu). Samečci mají delší ocas a lehce konkávně vyklenutý plastron. Ostruha a okrajové desky karapaxu jsou zvýrazněné.

Velikost terária se vypočítá podle vzorce DxŠxV = (15x karapax) x (6 x karapax) x (6 x karapax). Zařízení se skládá z pět centimetrů dlouhých bukových třísek a mnoha kořenů, které poskytují bezpečný úkryt. V teráriu není nádoba s vodou, ale želvy musí mít možnost zhruba každý druhý týden se vykoupat. Od velikosti asi 25 centimetrů chováme želvy ostruhaté ve venkovním výběhu a v zimě v zateplené místnosti.

Želva ostruhatá žere hlavně pampelišky, luční trávy, jitrocel, rozchodník, štěrbák, seno, cuketu, karotku, kopřivy a každé 2-3 měsíce podáváme i trochu ovoce.

Želva ostruhatáNázvy ve světě

Anglicky: African Spurred Tortoise, Německy: Spornschildkröte, Francouzsky: Tortue sillonée, Chorvatsky: Ostrugasta kornjača, Maďarsky: Sarkantyús teknős, Polsky: Żółw pustynny, Španělsky: Tortuga africana de espolones, Slovensky: Korytnačka ostrohatá

Foto: http://calphotos.berkeley.edu

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.