Užovka stromová

Elaphe longissima

Výskyt: Evropa
Velikost: Až 200 cm
Hmotnost: Do 500 g
Počet vajec: 5-8 ks
Inkubace: 42-56 dnů
Krmivo: Drobní hlodavci, ještěrky
velikost písma:  A A A
05.11.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     6935 zobrazení     0 komentářů

Výskyt

Užovka stromová se vyskytuje především na Slovensku, ale také v Čechách. V České republice se vyskytuje ostrůvkovitě na několika málo místech, je to tedy nejvzácnější a nejohroženější had Česka. Vyskytuje se na jižní Moravě v Podyjí, kde jde o populaci přesahující k nám od našich středoevropských sousedů.

Popis

Dorůstá až kolem 2 metrů délky, nejčastěji však kolem jednoho metru. Je naším největším hadem. Nejdelší jedinec měřil 225 centimetrů. Těchto délek však dosahuje v jižnějších oblastech svého rozšíření, u nás bývá skutečně mnohem menší. Zbarvení mívá různorodé, od žluté, hnědé, přes šedou až po černou barvu. Užovka stromová žije v lesnatých a křovinatých krajích. Obratně šplhá po stromech, kde užovka stromová pátrá po ptačích hnízdech, z kterých loupí mláďata. Ale její hlavní potravou jsou drobní hlodavci a také často ještěrky.

Rozmnožování

Na jaře v dubnu a květnu začínají samci bojovat o samice, se kterými se v květnu a červnu páří. Koncem června nebo v červenci klade samice v dutinách stromů při zemi nebo do pařezů 5 až 8 kožnatých vajec, 5,5 centimetrů dlouhých a 3,5 centimetrů širokých. Mláďata se líhnou za 6 až 8 týdnů. Na podzim zalézají užovky stromové do dutin pařezů, nor savců či trhlin skal a tady přezimují.

Užovka stromováNázvy ve světě

Anglicky: Aesculapean Snake, Německy: Äskulapnatter, Chorvatsky: Bjelica, Polsky: Wąż Eskulapa, Rumunsky: şarpele lui Esculap, Slovensky: Užovka stromová

Foto: http://www.aly-abbara.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.