Užovka stromová

Elaphe longissima

Výskyt: Evropa
Velikost: Až 200 cm
Hmotnost: Do 500 g
Počet vajec: 5-8 ks
Inkubace: 42-56 dnů
Krmivo: Drobní hlodavci, ještěrky
velikost písma:  A A A
05.11.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     10007 zobrazení     2 komentáře

Výskyt

Užovka stromová se vyskytuje především na Slovensku, ale také v Čechách. V České republice se vyskytuje ostrůvkovitě na několika málo místech, je to tedy nejvzácnější a nejohroženější had Česka. Vyskytuje se na jižní Moravě v Podyjí, kde jde o populaci přesahující k nám od našich středoevropských sousedů.

Popis

Dorůstá až kolem 2 metrů délky, nejčastěji však kolem jednoho metru. Je naším největším hadem. Nejdelší jedinec měřil 225 centimetrů. Těchto délek však dosahuje v jižnějších oblastech svého rozšíření, u nás bývá skutečně mnohem menší. Zbarvení mívá různorodé, od žluté, hnědé, přes šedou až po černou barvu. Užovka stromová žije v lesnatých a křovinatých krajích. Obratně šplhá po stromech, kde užovka stromová pátrá po ptačích hnízdech, z kterých loupí mláďata. Ale její hlavní potravou jsou drobní hlodavci a také často ještěrky.

Rozmnožování

Na jaře v dubnu a květnu začínají samci bojovat o samice, se kterými se v květnu a červnu páří. Koncem června nebo v červenci klade samice v dutinách stromů při zemi nebo do pařezů 5 až 8 kožnatých vajec, 5,5 centimetrů dlouhých a 3,5 centimetrů širokých. Mláďata se líhnou za 6 až 8 týdnů. Na podzim zalézají užovky stromové do dutin pařezů, nor savců či trhlin skal a tady přezimují.

Užovka stromováNázvy ve světě

Anglicky: Aesculapean Snake, Německy: Äskulapnatter, Chorvatsky: Bjelica, Polsky: Wąż Eskulapa, Rumunsky: şarpele lui Esculap, Slovensky: Užovka stromová

Foto: http://www.aly-abbara.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

02.02.2020, 15:42
Tedˇ jsme ji viděli v lese u Zásmuk. Včera cca. 13 stupňů, dnes kolem 9 stupňů. Měla přibližně 160 cm a pohybovala se hodně pomalu.
27.07.2019, 22:33
Dobrý den,všude čtu,že užovka stromová se vyskytuje převážně na Moravě.Včera jsem jel na kole a na silnici za Kozmicemi na táborsku jsem našel přejetou vzácnou užovku stromovou.Měřila asi metr dvacet.Byla ještě tepla,krásně sametová,ale mrtvá.Bylo mi jí líto,tak jsem ji vzal do batohu,jestli se nevzpamatuje a dovezl domu.Neobživla.Mám ji vyfocenou.Ale babička s dědou měli šok,aniž by ji viděli,tak jsem ji šel dat zpět do přírody.Takže je i na Táborsku?Děkuji:-S pozdravem Tomáš.