Husa česká chocholatá

Anser anser f. domesticus

Původ: Česká republika
Hmotnost: 4,8-5,7 kg
Roční snáška: 15-20 ks
Inkubační doba: 30 dnů
Průměr kroužku: 24 mm
Krmivo: Obiloviny, zelené krmení, živočišná složka
velikost písma:  A A A
21.11.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     5895 zobrazení     0 komentářů

Husy české chocholaté byly vyšlechtěny ve východních Čechách z hus českých dlouhodobou selekcí na chocholatost. Jako samostatné plemeno byly uznány v roce 1988. Jsou nenáročné a vhodné zejména pro extenzivní podmínky chovu. Předností je velká jatečná výtěžnost a velmi dobrá kvalita masa. Také peří má vysokou kvalitu a velký podíl prachového peří. Pud sezení na vejcích a vodění housat je u naprosté většiny hus zachován.

Jde o husy menšího tělesného rámce s kratším, širokým, nepříliš hlubokým trupem s jednoduchým podbřiškem menší až střední velikosti. Hlava je spíš menší, v celé horní linii výrazně klenutá s výraznými lícemi. Na temeni je lebeční výduť sloužící jako podklad pro výraznou, vzadu částečně otevřenou chocholku. Krk je kratší, silnější, mírně esovitý s výrazně tvarovaným peřím. Běháky jsou kratší, růžové, u starších zvířat načervenalé.

Hmotnost se u housera pohybuje kolem 5,7 kg a u husy kolem 4,8 kg.

Chovají se pouze v čistě bílém zbarvení.

Husa česká chocholatá náleží do řádu vrubozobí. Zástupci tohoto řádu jsou velcí, zavalití ptáci s dlouhým krkem a krátkým zobákem.

Společným znakem všech vrubozobých jsou vroubkované okraje zobáku, lamely, které původně umožňovaly vrubozobým filtrovat drobné částečky z vody nebo bahna. Ne všechny druhy se živí filtrací, husy a bernešky se pasou na vegetaci, mořčáci, kteří jsou rybožraví, mají zobák hákovitý, podobný zobáku kormorána. Okraj zobáku morčáků je ale také vroubkovaný, v tomto případě jim dobře slouží k uchopení kluzké kořisti.

Husa česká chocholatáNázvy ve světě

Anglicky: Czech crested Goos, Německy: Tschechische Haubengänse, Francouzsky: Oie Tcheque huppé

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.