Husa pomořanská

Anser anser f. domesticus

Původ: Německo
Hmotnost: 7,5-8,5 kg
Roční snáška: 20-30 ks
Inkubační doba: 28-30 dnů
Průměr kroužku: 27 mm
Krmivo: Obiloviny, zelené krmení, živočišná složka
velikost písma:  A A A
21.11.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     13136 zobrazení     0 komentářů

Husa pomořanská je původní plemeno hus z německé oblasti Pomořany, postupně prošlechtěné do současného jednotného typu. Tyto husy jsou mohutné se silnou konstitucí, vhodné pro podmínky drobných chovů. Vyznačují se velmi rychlým růstem, výborným osvalením, dobrou jatečnou výtěžností a velmi dobrou schopností výkrmu. S tím souvisí i vyšší nároky na množství krmiva. Peří je velmi dobré kvality. Pud sezení na vejcích a vodění housat je zachován pouze u některých hus.

Jde o husy velkého tělesného rámce s mohutným, protáhlým, širokým a vodorovně neseným trupem s jednoduchým podbřiškem. Hlava je výrazná, silná, široká s výraznými lícemi a silným, červeným až oranžově červeným zobákem. Krk je středně dlouhý, silný, rovný s výrazně tvarovaným opeřením. Postoj širší a nižší. Běháky středně dlouhé až kratší, oranžově červené. Opeření je bohaté a poněkud hrubší.

Hmotnost se pohybuje u housera kolem 8,5 kg a u husy 7,5 kg. Jako jedny z mála plemen se chovají v několika zbarveních - divokém, žlutě divokém, divoce strakatém a bílém.

Husa pomořanská náleží do řádu vrubozobí. Zástupci tohoto řádu jsou velcí, zavalití ptáci s dlouhým krkem a krátkým zobákem.

Společným znakem všech vrubozobých jsou vroubkované okraje zobáku, lamely, které původně umožňovaly vrubozobým filtrovat drobné částečky z vody nebo bahna. Ne všechny druhy se živí filtrací, husy a bernešky se pasou na vegetaci, mořčáci, kteří jsou rybožraví, mají zobák hákovitý, podobný zobáku kormorána. Okraj zobáku morčáků je ale také vroubkovaný, v tomto případě jim dobře slouží k uchopení kluzké kořisti.

Dalším znakem vrubozobých jsou krátké, poměrně vzadu postavené končetiny a všechny prsty kromě zadního spojené plovací blánou. Většina vrubozobých jsou dobří plavci, někteří se za potravou potápí, silné nohy jim pak slouží jako výkonná vesla. Na zemi jsou naopak vrubozobí poněkud neobratní.

Husa pomořanskáNázvy ve světě

Anglicky: Pomeranian Goose, Německy: Pommerngans, Francouzsky: Oie de pomméranie

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.