Aktuálně: 4 346 inzerátů184 004 diskuzních příspěvků17 869 uživatelů

Jak vybrat správný naviják

Jak vybrat správný naviják
Ing. Zbyněk Pokorný 07.02.2014, 16:00
3 907 7 minut čtení

Základem úspěšného rybolovu je kromě kvalitního prutu také správně vybraný kvalitní naviják. Bezchybná funkce navijáku je určujícím faktorem úspěchu. V následujícím článku si přiblížíme základní charakteristiky navijáků, jejichž znalost je důležitá při rozhodování, jaký koupit naviják, a uvedeme několik rad ohledně správného postupu, jak vybrat naviják.

Typy navijáků podle konstrukčního řešení

  • smékací (s pevnou cívkou)
  • navijáky s krytou cívkou
  • s otočnou cívkou (multiplikátory)
  • muškařské navijáky

Smékací navijáky (navijáky s pevnou/stacionární cívkou) představují skupinu navijáků, u nichž se cívka během navíjení vlasce neotáčí, ale vykonává jen pohyb nahoru a dolu (resp. vpřed a vzad).

Jak vybrat správný naviják

Vlasec je na cívku navíjen pomocí hlavice s obloukem, který vlasec při navíjení vede tak, aby došlo k bezchybnému uložení vlasce. Oblouk navijáku musí shrnovat vlasec s maximální účinností. Zamykání oblouku by mělo být jednak automatické, jednak ruční. Oblouk by měl zapadnout pevně, ale měkce, bez doprovodných zvuků.

Při nahození je oblouk odklopen a vlasec se volně sesmékává z pevné cívky, zaklopení oblouku umožní opětovné navíjení vlasce. Pohyb hlavice s obloukem je umožněn otáčením kličky navijáku přes převodovku. Používají se zpravidla převody šnekové nebo ozubené. Kvalitní převodovka by měla mít tichý a plynulý chod.

K oblouku bývá připevněn vodící vláček, tento by měl být zkonstruován z tvrdého materiálu odolného proti oděru. Vláčky jsou uloženy buď na pouzdru z umělé hmoty či na kuličkovém ložisku.

Jak vybrat správný naviják

Brzda smékacího navijáku může být přední či zadní, obě brzdy se vzájemně liší konstrukčním řešením. Přední brzda je umístěna v cívce navijáku, její údržba je oproti zadní brzdě snadnější.

Kompromisem obou je pak brzda centrální. Některé navijáky mohou být vybaveny tzv. mikrobrzdou, která dovoluje citlivější nastavení brzdy díky jemnému krokování brzdné matice.

Jiné modely navijáků obsahují tzv. bojovou brzdu (tzv. fightin drug), činnost bojových brzd spočívá v okamžité a skokové změně brzdného účinku, což slouží k tlumení výpadů ryby. Bojová brzda bývá přídatným zařízením navijáku, který je vybaven i brzdou klasickou.

Další možností jsou tzv. buitrunnery, tedy navijáky s volnoběžným systémem.

Buitrunnery jsou opatřeny dvěma na sobě nezávislými brzdami, přičemž pokud pracuje jedna, druhá je z provozu automaticky vyřazena.

První brzda je určena ke zdolávání a tlumení výpadů ryby, druhá slouží k nastavení odporu, který je rybě při záběru kladen.

Užitečnou výbavou navijáku je také cvrček brzdy, který signalizuje prokluz cívky. Kvalita navijáku je dána i umístěním a počtem ložisek.

Ložiska by měla být umístěna na všech místech, kde se v navijáku něco otáčí, ideální je, jsou-li kuličková a vyrobená z nerezové oceli.

Smékací navijáky patří v našich podmínkách k nejpoužívanějším typům navijáků.
V kategorii smékacích navijáků nejčastěji vybíráme i v případě, že se rozhodujeme, jaký naviják na přívlač, v našich vodách se jedná zejména o naviják na sumce, štiky, candáty, okouny, boleny, kapry apod.

V řadách navijáků s bojovými brzdami či buitrunnerovými systémy se poohlédněte i v případě, že se rozhodujete, jaký naviják na feeder, neboť i v této oblasti zaznamenávají tyto navijáky úspěch.

Navijáky s krytou cívkou představují variantu smékacího navijáku. Přední část navijáku je zakryta, vlasec prochází otvorem ve středu krytu, zpravidla rovnoběžně s osou prutu. Navíjení, resp. odvíjení se uskutečňuje pomocí trnu (kolíčku), který vede vlasec na cívku.

Navijáky s otočnou cívkou (multiplikátory) jsou konstruovány z otáčející se cívky a řadiče vlasce, který zabezpečuje jeho správné uložení.

Levné varianty multiplikátorů řadič vlasce postrádají. Podstatou multiplikátoru je několikanásobné zpřevodování.

Předností těchto navijáků je relativně větší přesnost při náhozu, neboť cívka zde rotuje velkou rychlostí a vlasec se tak snadno odvíjí, aniž by byl přibrzďován.

Nutné je však rotaci cívky ve správný okamžik zastavit, jinak hrozí uvolnění velkého množství vlasce v důsledku setrvačnosti cívky, setrvačnost cívky je jednou z hlavních nevýhod těchto navijáků.

Multiplikátory mají v rybolovu poměrně omezené uplatnění, lze je použít např. na lov přívlačí či mořský rybolov, obecně pro lov na těžko a u rybářských souprav pro lov dravých ryb na velké mrtvé ryby. Modifikace těchto navijáků se také užívají pro lov z lodě.

Jak vybrat správný naviják

Větší oblíbenosti se těmto navijákům dostává v severských zemích.

Muškařské navijáky slouží k ukládání muškařské šňůry, sedlo navijáků se upevňuje pod rukojeť prutu.

K nejběžnějším typům navijáků pro muškaření řadíme navijáky s jednoduchou činností bez převodů, dále multiplikátory s více převody a naviják s automatem.

Muškařské navijáky jsou zpravidla vybaveny buď cívkou velkého průměru, kde mezi cívkou a osou je volný prostor, nebo klasickou menší cívkou, která je přímo na ose.

Faktory ovlivňující výběr navijáku

  1. K lovu jakého druhu ryb budete naviják používat.
  2. Jaké techniky lovu budete volit.
  3. Jaké zkušenosti s rybolovem máte.
  4. Jaký finanční limit jste si pro nákup navijáku stanovili.
  5. Parametry navijáku: materiál navijáku a cívky, počet kuličkových ložisek a jejich kvalita a uložení, převod ozubeného soukolí navijáku a jeho materiál, řešení brzdy navijáku, kvalita oblouku překlapěče, kapacita cívky navijáku, kvalita navíjení vlasce, uložení rolničky, způsob zajištění zpětného chodu rotoru, hmotnost navijáku
  6. Výběr konkrétního navijáku – vhodné je zjistit si na daný výrobek reference, dobré je informovat se u ostatních uživatelů, jak dlouho již daný naviják používají, jak se naviják osvědčil v zátěžových situacích, zaznamenali-li nějaké problémy, popř. jak probíhá pozáruční servis. Názory zákazníků jsou zpravidla dobře dohledatelné na internetu.

Závěrem

Naviják tvoří základní vybavení každého rybáře a je jedním z hlavních faktorů udávajících úspěšnost rybolovu.

Každá rybářská technika vyžaduje odlišný typ navijáků, rovněž na konkrétní druhy ryb jsou více či méně vhodné různé typy navijáků, proto je ideální, můžeme-li si pořídit navijáků více.

Často je však nutné zvolit kompromis a zakoupit naviják s do jisté míry univerzálními vlastnostmi, který bude možné bez větších problémů užívat v různých podmínkách. Kompromis je třeba volit i v případě začátečníků, kteří dosud nemají zkušenosti s žádnou konkrétní rybářskou technikou.

Jako vhodný základ lze doporučit navijáky z kategorie smékacích a zvolit cívku střední velikosti. Z brzdných systémů lze vybrat brzdu centrální, která kombinuje vlastnosti zadní a přední brzd.

Předpokladem kvalitního navijáku je také dostatečný počet ložisek odpovídající jakosti.

Současná nabídka navijáků je značně široká a situace na trhu mnohdy poměrně nepřehledná. Určitým ukazatelem kvality může být mj. celková cena zboží, i v tomto případě platí, že levné bývá drahé.

Investice do kvalitního navijáku by se měla vrátit v podobě jeho dlouhé životnosti, která by měla při správném zacházení činit několik let.

Při výběru navijáku je vhodné předem uvážit všechny požadavky na naviják a pokusit se získat dostatečné množství referencí od zkušených rybářů.

Podělte se s námi o názor na tento článek →

Podobné články

Může vás také zajímat