Aktuálně: 4 577 inzerátů178 142 diskuzních příspěvků17 805 uživatelů

Levhart z jihlavské zoo odcestoval do Indie

Levhart z jihlavské zoo odcestoval do Indie
Ing. Zbyněk Pokorný 20.04.2014, 18:00
1 500 2 minuty čtení

Až na čtvrtý pokus se podařilo do Indie dopravit levharta sněžného z jihlavské zoo. Tříletý samec jménem Fiči dorazil v pátek ráno do Kalkaty. Místní zoologové ho převezli do záchranného centra Padmaja Naidu Himalayan Zoological Park. Skončily tím útrapy, které transport po dva týdny provázely.

Dnes ráno jsme obdrželi zprávu od letecké společnosti, že sameček levharta sněžného Fiči dorazil v pořádku do Kalkaty, řekla mluvčí zoo Jihlava - Kateřina Kosová. Jihlavský odchovanec Fiči posílí populaci v indické zoologické zahradě, která se právě na kriticky ohrožené levharty specializuje.

S transportem zvířete měla jihlavská zoo až nezvykle mnoho problémů. První pokus indická strana zrušila ještě před naložením levharta do přepravní bedny. Nechtěla přijímat zvíře večer.

Podruhé skončila cesta Fičiho na dálnici D1. Přepravní auto uvázlo v koloně před nehodou a nestihlo odlet letadla.

Napotřetí se přepravní společnosti nelíbila bedna, v níž Fiči cestoval, i když byla předem schválená. To už jsem si myslel, že si ze mě snad dělají srandu, povídá zoolog jihlavské zahrady Jan Vašák.

Podle Kosové zvíře cestovalo bednou, kterou zoo k transportům dosud bez problémů používala. Znovu museli chovatelé dostat šelmu do přepravní bedny ve čtvrtek. Nákladní linkové letadlo se odlepilo od země v 16 hodin. Mezipřistání mělo v Dubaji.

Na takové problémy s transportem nejsou v jihlavské zoo zvyklí. "Nestává se to. A není to první levhart, kterého do světa posíláme," řekla Kosová.

Fiči odjel pryč na doporučení mezinárodního chovného programu. Zatímco Evropský záchranný program je saturovaný dostatečně, program v Indii, co stojí jen na zoo v Dárdžilingu, se neobejde bez zvířat z jiných regionů. Aby se jim v chovu netočily stále stejné geny," vysvětlil Vašák, co bylo hlavním účelem složitého transportu.

Jihlavská zoo má v chovu levhartů sněžných výsadní postavení - chová je od roku 1992 a v roce 1999 se zde narodila první trojčata v České republice. Odchováno už bylo osmnáct mláďat.

Podělte se s námi o názor na tento článek →

Podobné články

Může vás také zajímat