Aktuálně: 4 352 inzerátů189 053 diskuzních příspěvků17 950 uživatelů

II. díl - Co byste měli udělat, když si domů přinesete prasátko

II. díl - Co byste měli udělat, když si domů přinesete prasátko
3 756 10 minut čtení

Rozhodli jste se pro chov miniprasátka v bytě a už jste si donesli nového mazlíčka domů? Pak se vám bude hodit následující článek, který vám doporučí první kroky, které byste měli učinit. Jak naučit prasátko chodit na záchod? Kde bude spát? Jak důležitá je veterinární péče? Na tyto i spoustu dalších otázek odpoví následující text.

Malé prasátko byste si měli od chovatele odebrat minimálně ve stáří osmi týdnů. Prasátka přinesená od matky dříve zaprvé nemají plně vyvinut termoregulační systém a při nižší teplotě, než je 25 stupňů Celsia, hrozí hypotermie, která může mít za následek i úhyn, a za druhé, ze zkušeností majitelů je zřejmé, že u prasátek odebraných příliš brzy se mohou projevit poruchy chování. Každé prasátko, i to, které bude žít na zahradě nebo střídavě v domě a na zahradě, nechte prvních pár týdnů doma. Lépe si na sebe zvyknete a prasátko se dobře socializuje. V prvních týdnech si ovšem udělejte dostatek času, abyste s prasátkem byli co nejvíce.

Pro příchod nového člena rodiny si připravte dostatečně velký pelíšek (nezapomeňte na to, že prasátko poroste), misku na pití a misku na krmení, dostatek jednorázových podložek pod pacienty (nebo krabici s kočkolitem), na které se bude prasátko chodit venčit a nějaké ty pamlsky. Jako pelíšek se v prvních dnech nejlépe hodí kočičí iglú nebo otevřená přepravka pro zvířata, aby se prasátko mohlo v pelíšku schovat jako v boudě. S pamlsky je to jednoduché, protože jak jsme již zmínili v předchozím dílu, prasátka mají neustále chuť k jídlu, takže postačí usušené velmi malé kousky celozrnného pečiva, jablíček, mrkve nebo jiné zeleniny. Dále můžete mít připraven pro prasátko postroj a vodítko. Obojek není vhodný, prasátka si na něj hůře zvykají a snadno se z něj vyvlékají. Co se týká krmení, budete potřebovat dostatek zeleniny, ovoce a nějakou komplexní krmnou směs.

Jak jsme se již zmínili, snažte se s prasátkem trávit co nejvíce času. Přistupujte k němu klidně, nekřičte a v případě, že ve společné domácnosti žijí děti, vysvětlete jim, že prasátko není hračka. Jestliže nebudete chtít, aby s vámi prasátko spalo společně v posteli, nedovolte mu to, ani když je malinké! Moc se nám líbí elektronický překlad stránek jednoho útulku pro prasátka ve Spojených státech: „Jakmile vaše prase zaujme rodinná pohovka, už nikdy dolů!!!!".  Uvědomte si, že prasátko může dorůst do rozměrů velkého psa a věřte, že s takovým se v běžné posteli spí velmi obtížně. Oslovujte prasátko jeho jménem, nabízejte mu pamlsek, a jakmile k vám přijde, podejte mu ho a opatrně  hlaďte prasátko po bříšku. Prasátka to mají velmi ráda a za chvíli si pro pamlsek a hlazení budou chodit sama. Nekrmte prasátko u stolu, nebo u kuchyňské linky!!!! Už nikdy byste se v klidu nenajedli a ani neuvařili. Při žebrání jsou prasátka velmi neodbytná, šťouchají rypákem a někdy i štípou zoubky! V případě, že máte jiná domácí zvířata, zvykejte je na sebe postupně a nenechávejte je zprvu společně bez vaší přítomnosti.

II. díl - Co byste měli udělat, když si domů přinesete prasátko

Hygieně naučíte prasátko velmi rychle. Nejlepší je, když se prasátko bude chodit venčit ven jako pes. Ze začátku ale počkejte, až se prasátko někde v bytě vyvenčí, moč vysajte zdravotní podložkou pod pacienty a podložku umístěte na místo prasátku dostupné. Jakmile se prasátko probudí nebo nají, dejte ho na podložku a čekejte, až se vyvenčí. Odměňte ho pamlskem a podrbáním bříška. Za krátko se prasátko bude venčit na podložce automaticky. Vždy ho nezapomeňte odměnit! Jakmile začnete s prasátkem chodit pravidelně ven, můžete podložku zrušit. Prasátko se samozřejmě může venčit i na kočičí záchod, ale toto řešení není šťastné, protože stejně je třeba s prasátkem chodit na pravidelné vycházky, aby mělo dostatek pohybu a zbytečně nepřibývalo na váze. Ubude vám tedy starost s nákupem steliva a čištěním kočičího záchodu.

„Nežli vyrazíte s prasátkem ven,

musíte ho přivyknout na postroj a vodítko“

Nežli vyrazíte s prasátkem ven, musíte ho přivyknout na postroj a vodítko. Začněte s tím, až se vás prasátko nebude bát, bude za vámi běhat pro pamlsky a pro podrbání. Při mazlení navlékněte prasátku postroj přes hlavu, ale nezapínejte ho. Nechte prasátko s postrojem běhat přibližně deset minut, prasátko chvalte, podejte mu pamlsek a drbejte ho. Každý další den prodlužujte dobu, po kterou bude mít prasátko postroj na krku, a přibližně za týden postroj zapněte, ale neutahujte. Další týden k postroji připněte vodítko, které zprvu necháte prasátkem tahat za sebou. Po té vodítko držte a zkoušejte s prasátkem chodit. Jakmile bude pro prasátko držení na vodítku přirozené, nebude se snažit vyvlékat a utíkat, můžete vyrazit ven. I pro prasátka, která budou žít v budoucnu střídavě v domě a venku, nebo výhradně venku, je důležité zvyknout je na vodítko. Budete to potřebovat při návštěvách veterináře a podobně.

Dalším důležitým úkolem je zajistit vaši zahradu tak, aby nebyla prasátku nebezpečná. Velký pozor je třeba dát jako u každého jiného zvířete nebo i malého dítěte na bazén. Prasátka sice umí plavat, ale výstupy z většiny bazénů jsou pro prasátko nepřekonatelné!!! Přístup k bazénu tedy důkladně zajistěte!!!

Co se týká preventivní veterinární péče, zajistěte si kontakt na některého z veterinářů, kteří jsou odborníky na choroby prasat, nebo se prasátkům delší dobu věnují. Jejich databáze je zveřejněna na našich stránkách v rubrice veterinární péče. Veterinárního lékaře kontaktujte hned, jak na vás bude prasátko zvyklé a domluvte si s ním návštěvu. Je třeba prasátko naočkovat proti července prasat. Toto očkování nepodceňujte!!! Červenka je sice léčitelná, ale velmi vážná choroba a i když s vámi bude prasátko žít v městském bytě, může se nakazit prostřednictvím hmyzu!

V poslední době zjišťujeme, jak důležité je prasátko registrovat v databázi prasátek chovaných jako domácí mazlíček. Jak jsme již psali v předchozím dílu, všechna prasátka jsou z hlediska legislativy zvířaty hospodářskými. Taková zvířata musí být označena. Hospodářský zákon nařizuje prasata označovat tetováním do ušního boltce. Téměř všichni si ale pořizujeme prasátka neoznačená tudíž legislativně  takzvaně- neznámého původu. Takovým zvířatům hrozí ze strany kompetentních úřadů velké nebezpečí. Našemu sdružení se podařilo sjednat domluvu se Státní veterinární správou o vedení evidence prasátek chovaných  jako domácí mazlíček a jejich označení identifikačním čipem, tak jak je to běžné u psů a koček. Takto označená prasátka již nejsou zvířaty neznámého původu a jejich databáze je zveřejněna na našich stránkách i na stránkách státní veterinární správy, kde je pravidelně aktualizovaná. V minulosti se nám nikomu nestalo, že bychom se setkali s problémem zjišťování původu prasátka. Jenže tím, jak přibývá prasátek mazlíčků, přibývá i problémů. Řešili jsme již situaci, kdy prasátko neúmyslně poranilo dítě, do případu se zapojili úředníci a po původu prasátka pátrali. Často se nám také stává, že rýpaví sousedé píší stížnosti na chování prasátek v obytných domech a zase se do případů vkládají úředníci. V těchto případech je registrace důležitá. Mimo jiné s registrovaným prasátkem můžete volně cestovat v rámci České republiky. V neposlední řadě je přínosem registrace i to, že identifikační čipy jsou registrovány na Český klub majitelů prasátek chovaných v domácnosti, o.s. a všechny útulky, veterinární správy a jejich inspektoráty o existenci našeho sdružení díky dopisu Státní veterinární správy ví a při výskytu ztraceného prasátka s naším sdružením spolupracují. V nedávné době jsme takto našli majitele nalezené prasečí slečny Míny. Více se o registraci dozvíte na našich stránkách.

II. díl - Co byste měli udělat, když si domů přinesete prasátko

Závěrem druhého dílu si povíme pár slov o krmení. Hlouběji se tomuto tématu budeme věnovat v příštím dílu.

Prasátko zprvu krmte syrovou zeleninou (mrkev, celer, petržel, rajčata, kedlubny, salátová okurka, saláty ledový, hlávkový nebo dubový), ovocem - v menším množství (jablka, hrušky, kiwi, banán - ten jen zřídka pro jeho vysokou kalorickou hodnotu). Pozor! Nikdy nedávejte cibuli, syrové brambory nebo aloe vera, tyto jsou pro prasátka jedovaté, nevhodná je také čokoláda a hrozinky!!! Dále prasátku podávejte komplexní krmnou směs. Nejvhodnější je prozatím směs, kterou pro naše sdružení vyrábí firma Dibag. Ostatní směsi pro miniprasátka dostupné na našem trhu jsou buď méně vhodné, nebo dokonce nevyhovující. Nezapomínejte také na přidávání vitamínů, minerálních látek a stopových prvků. Nejvhodnější je pro naše prasátka Roboran pro prasata.

Nakonec druhého dílu pro rozptýlení povídání prasátka Karkulky o tom jak přišla do Prahy

Původně jsem myslela, že to bude nejhorší den v mém životě. Pěkně jsme se my všichni sourozenci tulili u mámy Megy v pelíšku, když přišla ta hodná paní, co nás prasátka pravidelně krmila. Vzala si mě, umyla, pustila v domě do kuchyně a pořád někoho vyhlížela. Už byla tma, když přijeli. Vůbec se mi nelíbili. On mlel něco o alergii, pořád ke mně čichal, drbal mě a strkal si ruce do očí a všichni se radovali. Prostě cvok. Ona mě neustále tahala a pusinkovala. A místo zpátky do pelíšku mě naložili do veliké plechové krabice na čtyřech kolech. Konec. Vřeštěla jsem jako pominutá, už než se to rozjelo. Asi za hodinu zastavili. Co Vám budu povídat. Za chvíli jsem už ležela ve svém novém domě v peřinách, v bříšku tatranku, banán a jogurt, z kofoly mi lezly ušima bubliny. Asi tu zůstanu, říkala jsem si a tak jsem taky udělala. A dnes vím, že to bylo moc dobré rozhodnutí (i když mi ty údajně nezdravé sladkosti utnuli). Bydlet s lidmi doma je fakt prima, což potvrzují i všechny návštěvy... u Vás bychom tedy chtěli být prasetem. To tak. Obsazeno.

Související články

I. díl - Co musíte vědět, než si pořídíte prasátko do domácnosti

 

Podělte se s námi o názor na tento článek →

Klub prasátek chovaných v domácnosti

Autorem od: 29.03.2015

Podobné články

Může vás také zajímat