Aktuálně: 4 852 inzerátů175 003 diskuzních příspěvků17 759 uživatelů
JitkaN
JitkaN (4 příspěvků) 19.03.2024, 11:30:40 xxx.xxx.168.237
Odpověď na příspěvek uživatele ančovička z 19.03.2024, 09:53:12

Občas sice někdo píše, že mu landesky sedly, ale většinou jsme spíš našli info, že  mají potlačený pud sezení na vejcích, s líhnutím v líhni jsme počítali. Dohledali jsme, že landesky mohou snést kolem 20 vajec každá, první rok jsem čekala spíš o něco míň. Plánovala jsem prvních 25-30 vajec dát do líhně a ostatní, pokud budou, zkusit, jestli sednou. 

V husníku (cca 2x4m) jsou zavřené každou noc, jsme na samotě, kuny a lišky nejsou vzácnost, takže nechávat husy nezavřené jsme odvahu neměli.

Zavírání dokud nesnesou jsme zkoušeli, resp. pouštěli jsme před polednem, aby se mohly i napást, ale po třech dnech žádná vajíčka - tj. buď mohou snášet i odpoledne nebo opravdu snášet přestaly.

A tedy představa většího množství vajec na hnízdě, které nepřijaly za své… Protože husy námi vytvořená hnízda neakceptovaly, vypadá to tam jako jinde v husníku, tj. vše je brzy znečištěné trusem. I vejce snesená venku byla hodně špinavá, před měsícem bylo u nás bahno všude. Nechávat vejce venku, kde většinou byla, nešlo - mráz, kuny…Zvažovala jsem v husníku na “hnízdě” nechat cca tři označená nejstarší vejce, že se tam třeba naučí. Nakonec jsem z těch šesti obětovala jedno… ale efekt to nemá.

Je to naše první sezóna, loni jsme naše první husy líhli ze zakoupených NV. Tzn. máme načtenou jen teorii a zkušenosti teprve sbíráme.

JitkaN
JitkaN (4 příspěvků) 19.03.2024, 09:04:36 xxx.xxx.168.237

Odebírali jsme, i proto, že byly na různých místech. Když husy přestaly snášet, jedno jsme po pár dnech vrátili (do hnízda v husníku), ale nepomohlo…

JitkaN
JitkaN (4 příspěvků) 18.03.2024, 22:26:18 xxx.xxx.168.237
Odpověď na příspěvek uživatele ančovička z 18.03.2024, 22:01:03

Husník mají, s hnízdy jsme si moc nevěděli rady - zadní část husníku jsme rozdělili příčkami na boxy + přidali větší množství suchého listí a sena. ALe tam nesnášely vůbec. Několik vajec leželo jen tak venku a tři v mezeře mezi prkny podlahy v sousedním chlívku, bez jakéhokoli pokusu o stavbu hnízda nebo zakrytí.

Uvidíme, třeba vejce nakonec někde objevíme, ale dochází nám už fantazie, kde hledat ;-)

JitkaN
JitkaN (4 příspěvků) 18.03.2024, 19:19:46 xxx.xxx.168.237

Přidávám se s dalším dotazem ohledně hus landeských. Máme tři husy (líhnuté loni v polovině dubna) + nepříbuzného housera. Před necelým měsícem začaly husy snášet. Ale téměř pokaždé jinde, celkem jsme našli 6 vajec. Netuším, jestli snášely všechny husy, ale jen jedna asi ne, pokud snáší ob den. Zmenšili jsme výběh, aby byla šance, že vajíčka objevíme. Ale po těch šesti, která jsme našli v průběhu jednoho týdne už cca tři týdny žádné. Snažíme se v rámci časových možností husy pozorovat a kontrolovat výběh, ale nic…

Je možné, že jsou husy ještě mladé a víc vajec nesnesou? Nebo to může mít jiný důvod? Mohou ještě po tak dlouhé pauze začít snášet znovu?