Aktuálně: 4 806 inzerátů175 555 diskuzních příspěvků17 766 uživatelů

Pes s PP nebo bez?

lupus4
lupus4 (654 příspěvků) 11.12.2023, 13:13:13 xxx.xxx.205.61
drvodelkafialova:

bude to znít tvrdě, ale s omezeným počtem štěňat jsem vždycky souhlasila,. Jasně, na jednu stranu, jsou dnes údajně dokonalé náhražky mléka, ale upřímně není nad mateřské. Navíc chovatelé zachraňují díky tomu nedochůdčata a chov postupně degeneruje.  

Ale chovu psů se nevěnuju a ani to nemám v plánu, tak je to z mé strany čistě úvaha.


chybná úvaha 🙂, to “nadpočetné” štěně nebylo samozřejmě jen na umělém, ale štěnda “rotovala”, takže na “umělinu” se dostalo až třeba na 7 - 8 napití, capišto ?

Navíc chovatelé zachraňují díky tomu nedochůdčata a chov postupně degeneruje.

tak s tím souhlas, ale zase u čerstvě narozených, pokud má rozštěp, či chybí sací reflex to rozumný chovatel neudělá…

Ph (neregistrovaný) 11.12.2023, 13:35:19 xxx.xxx.94.255

Navíc chovatelé zachraňují díky tomu nedochůdčata a chov postupně degeneruje

tim to neni, ze chov degeneruje … Rodice se nevybiraji a neselektuji. U narozenych stenat uz se nic “nazachrani”

a jen tak btw. - aktualne mam vovcaka z 12ti stenat, narodil se nejmensi. Zadne piplani stenat bez saciho reflexu napr. se nekonalo -  u NO se o tohle nikdo ani nepokousi. Zacatkem sesteho tydne veku uz byl jeden ze dvou nejvetsich psu.  Dneska je pred uchovnenim, zdr. testovany - a nema chybu. 

Tech vicecetnych porodu jen za posledni 2-3 roky jsem videla vice - a tim, ze uz ta zvirata zname i jako dospele - dam ruku do ohne za to, ze hned pri narozeni nelze dobre vybirat. 

Sarah01
Sarah01 (1605 příspěvků) 11.12.2023, 13:36:42 xxx.xxx.225.167

Já jsem třeba měla v prvním vrhu 11 štěňat, nedochůdče nebylo ani jedno, všichni draví a žraví, přestože mrňaví, porodní váhy 300 - 350 gramů. Všichni výborně prospívali, ale holt mlíko od matky nestačilo. Všichni se u struků střídali, ale po cca 3 dnech se dokrmovat muselo. Myslím si, že dřív určitě bylo možný odchovat ta nadpočetná štěňata třeba na kozím mlíku, když to umělý nebylo.

Arosek
Arosek (264 příspěvků) 11.12.2023, 13:43:38 xxx.xxx.130.20

S tim vyberem a piplanim …

Muj prvni se narodil jako posledni z vrhu 11 stenat. Ani zdaleka nebyl nejvetsi/nejsilnejsi, takze by asi selekci neprosel. Presto v dospelosti byl z vrhu nejlepsi jak exterierove, tak povahou. Zadny rozumny chovatel nerekne u tydeniho stenete “tohle bude sampion a tohle ne” i kdyby mel desetileti zkusenosti s chovem. Protoze to proste poznat nejde. 

Samozrejme jsou vady, ktere jsou videt hned po narozeni nebo v prvnich par dnech zivota. Napriklad blba barva, zalomek na ocase apod. Ale ani tohle za me neni duvod k utraceni, pokud si ho nekdo veme a necha na mazla. Jasne, predpoklada to ze novy majitel nebude kok..ot a nebude na tom flakat stenata, ale to uz je vec toho cloveka, nikoliv toho psa. 

Pokud se budeme bavit o ruznych vadach typu rozstep, ektopicky ureter apod., tak znam par lidi kteri nemeli srdce stene utratit a vypiplali ho. To zvire se bud samo nedozilo vyssiho veku, nebo se srovnalo nebo odoperovalo a prozilo spokojeny zivot povetsinou u sveho chvatele nebo v jeho rodine.

Imho ja kdyz vidim co nam tu beha po svete, tak bych byla pro selekci lidi. Tvrdou. 

balu
balu (1576 příspěvků) 11.12.2023, 14:05:10 xxx.xxx.152.98
Odpověď na příspěvek uživatele Arosek z 11.12.2023, 13:43:38

Barva, zálomek na ocasu, psa nijak neomezují v plnohodnotném žití. Ale rozštěp, ektopický ureter, atd. ano. Kdybych chovala, tak takové štěně žít nenechám. Je to tvrdé, ale já si nemyslím, že musí žít a přežít vše, co se narodí. V přírodě by nepřežilo a možná by ho i dnes fena se správnými instinkty zakousla. 

Selekce lidí - selekce tělesně i duševně postižených tu už byla. Za Hitlera. Fakt nechci, aby se to vrátilo.

balu
balu (1576 příspěvků) 11.12.2023, 14:07:18 xxx.xxx.152.98
Odpověď na příspěvek uživatele Sarah01 z 11.12.2023, 13:36:42

Tak dělaly se různé směsi - žloutek, tatra, a já nevím, co všechno. Kozí mléko měl asi k dispozici málokdo. Jen ten, kdo měl kozu, protože koupit se nedalo. 

Sarah01
Sarah01 (1605 příspěvků) 11.12.2023, 14:09:50 xxx.xxx.225.167
hmn:

problém pro plemeno je to, co se uchovňuje a ne ti narození


To by ale muselo být nastavený úplně jinak. Protože někteří už si berou štěně právě s tím záměrem, že uchovní za každou cenu, a když už do toho investují, tak to prostě nechtějí vzdát, i za cenu operace.

drvodelkafialova
drvodelkafialova (603 příspěvků) 11.12.2023, 14:11:53 xxx.xxx.171.177

Hele, já se chovu psů nevěnuju a ani nechci. Jasně že šampion na mrněti poznat nejde, o tom žádná. Kýla, sací reflex a spousta jiných věcí jo. Pokud to poznám u hospodářských zvířat, jde to i u psů. Ale klid, já si maximálně štěně někde seženu a vzhledem k věku mých psů až za pár let. 

Arosek
Arosek (264 příspěvků) 11.12.2023, 14:11:53 xxx.xxx.130.20
Odpověď na příspěvek uživatele balu z 11.12.2023, 14:05:10

Ani ja bych stene s rozstepem nebo EU nenechala zit. Ale neodsuzuju lidi kteri nechaji, piplaji a pak se cely zivot staraji. Je to jejich rozhodnuti.

Vim ze tu selekce byla. A ano, me prohlaseni byla nadsazka, vyplivajici z frustrace pri jednani s nekterymi exemplari. 

Sarah01
Sarah01 (1605 příspěvků) 11.12.2023, 14:14:45 xxx.xxx.225.167
balu:

Tak dělaly se různé směsi - žloutek, tatra, a já nevím, co všechno. Kozí mléko měl asi k dispozici málokdo. Jen ten, kdo měl kozu, protože koupit se nedalo. 


Jo, jasně, že jen někdo, Sunar nebyl nic moc ani pro děti.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.