Aktuálně: 4 838 inzerátů175 156 diskuzních příspěvků17 760 uživatelů

Chov křepelek v bytě?

Michal (neregistrovaný) 24.01.2015, 19:33:00 xxx.xxx.182.205

Dobrý den. Měl bych dotaz zda má někdo zkušenosti s chovem nosných japonských křepelek v bytě. Chtěl bych si pořídit větší klec a vše si ručně doupravit pro chov a pořídit si násadová vajíčka, ze kterých bych si pak ponechal pár slepiček (možná dokoupil i kohoutka) no nejdříve bych se chtěl ujistit jestli v tom není nějaký háček než s něčím začnu. Třeba veliký hluk, smrad,....Křepelky mě uchvátily, moc bych si je chtěl pořídit, mám o nich již vše nastudováno a pročteny desítky diskuzí kde radili přímo chovatelé z vlastních zkušeností. Jen je ten problém, že bydlím v bytě a nemám venkovní prostory kde bych je měl:( Tak předem děkuji za vaše rady a poznatky:)

Obrázek
J.M. (neregistrovaný) 24.01.2015, 21:57:44 xxx.xxx.168.107

Pro Michala:

Takže z vlastní zkušenosti sděluji:

Měli jsme doma v bytě v bytovce jeden rok  slepičky nosných japonských křepelek, které jsme v počtu 5 před dosažením dospělosti koupili od chovatele. Křepelky jsme měli v kleci koupené ve Zverimexu a určené pro malého králíka. Klec byla skládací tj. dole plastová vana, na ní drátěná klec s dvířky, uvnitř jsme měli krmítko podélné "pro kuřata" a kameninovou napáječku. Také každý den odpoledne jsme jim do klece dávali obdélníkovou kameninovou "žardynku" sse suchým jemným říčním pískem, ve které se křepelky všechny najednou blaženě a náruživě popelili. Podestýlali jsme senem ze zahrádky. Asi za týden jedna křepelka uhynula (asi na nějaké poranění od ostnu z podestýlky). Každá slípka každý den snesla nejméně 1 vajíčko, někdy i 2 za 24 hodin. Každá slípka má jiný "vzor" skvrnek na vajíčku, a podle toho se pozná, od které je právě snesené vajíčko. Kromě toho křepelky "hlásí" snešení vajíčka jedním dlouhým zapísknutím.  Krmili jsme je specielním krmivem pro křepelky. Za týden v zimě už podestýlka v kleci v obýváku zapáchala (musela se vyměnit), až z toho bolela hlava, takže to je důvod, proč v bytě chovat křepelky nedoporučuji. Nicméně v létě je možné klec s nimi umístit na balkon; potřebují teplotu 18°C až 25°C, ne víc. Postupně jsme museli klec rozdělit na čtyři samostatná oddělení, pro každou křepelku zvlášť, protože začly být navzájem agresivní; to je druhá negativní zkušenost. A jedna křepelka po Novém roce začla nést pastřepky. Jedna z křepelek byla ochočená: čekala každý den odpoledne u dvířek klece, až ji vezmeme k proskleným dveřím balkona, aby se mohla dívat ven na sníh, na hrající si děti, na pobíhající psy aj. Kdybyste měl teplý vytápěný sklep (18°C až 25°C) s možností téměř celých 24 hodin denně tam svítit slabší žárovkou ( 40W i méně na pološero), tak tam by bylo křepelky lepší umístit, než do bytu. Také js škoda vyhazovat hnůj od nich do kontejneru; je lepší s ním pohnojit zahrádku.

Michal (neregistrovaný) 25.01.2015, 00:09:28 xxx.xxx.182.205
Odpověď na příspěvek uživatele J.M. z 24.01.2015, 21:57:44

Děkuji za odezvu. Opravdu tak moc smrdí? Sakryš....takže mi chov v bytě vůbec nedoporučujete? No balkon by byl, ale sklep ne tudíž minimálně přes zimu by musely být v bytě...četl jsem hodně o jejich agresivitě a tak nějak s tím i počítám už. 

J.M. (neregistrovaný) 25.01.2015, 21:15:44 xxx.xxx.168.107
Odpověď na příspěvek uživatele Michal z 25.01.2015, 00:09:28

On to není pouze nezávadný zápach, ono z toho bolí hlava. Takže se asi z té podestýlky vyvíjejí nějaké zdraví škodlivé plyny !

J.M. (neregistrovaný) 25.01.2015, 22:17:24 xxx.xxx.168.107

Ještě mne napadá možnost řešení:

Křepelky v kleci umístit do vytápěné komory se vzduch ODSSÁVACÍM  VENTILÁTOREM, umístěným dole u podlahy. Komora by musela být od zbývajícího bytu oddělená dost dobře utěsněnými dveřmi. Samozřejmě, že by bylo nutné i zajistit přívod čerstvého vzduchu do komory tlačným ventilátorem umístěným pod stropem, který by zvenku přiváděl čerstvý předehřátý vzduch. Kdysi se vzduch vháněný takovými ventilátory do drůbežárny předehříval topnými spirálovými tělísky z líhní. Ale nevím, zda by to v bytě vyhovovalo současným bezpečnostním předpisům, zda by to vyhovovalo protipožárním předpisům ? (A způsobit požár bytu kvůli křepelkám by určitě nebylo dobré.😕) 

Anebo chovat křepelky na snášku na balkoně zakrytém folií pouze od časného jara do podzimu (např. od konce března do počátku listopadu).

Didakt
Didakt (1 příspěvků) 26.01.2015, 16:20:12 xxx.xxx.182.205

No asi jak to tak vidím od křepelek upustím. Je mi to líto no bohužel místo na ně nemám tak se s vidinou křepelek loučím. škoda....ale děkuji za rady:)

Anonymní (neregistrovaný) 10.09.2023, 10:50:57 xxx.xxx.164.121

Jestli se Vám llíbí křepelky jako takové, měla jsem v bytě, paneláku, křepelky čínské několik let a bylo to bez problémů.

J5
J5 (270 příspěvků) 10.09.2023, 12:39:55 xxx:xxx.5351:79ec
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 10.09.2023, 10:50:57

A měla jste i kohoutka? Jeho hlasový projev, byť nijak mimořádně hlasitý zato však urputný a nezadržitelný, při sebemenším náznaku svítání dodnes zní v mé hlavě. Jinak chov bez problémů a pohled na slepičku vodící malé čmeláčky (kuřátka) je nezapomenutelný.

Anonymní (neregistrovaný) 10.09.2023, 17:03:09 xxx.xxx.164.121
Odpověď na příspěvek uživatele J5 z 10.09.2023, 12:39:55

Měla jsem, ale kuřátka se nějak nepodařilo. Slepička snášela, seděla, ale nic z toho. Měla jsem je v takové bedně s pletivem, kamarádka mi jí vyrobila podle nákresu v chovatelské příručce, tak nevím. Sameček se tak moc neprojevoval, morčata, když se do toho dala, byla hladitější. Ale byli kouzelné i tak, slepička po několika letech uhynula a kohoutka jsem dala chovateli.

Drvodělka fialová (neregistrovaný) 11.09.2023, 14:29:34 xxx.xxx.62.226

Křepelky ukrutně smrdí. Měla jsem je rok, nesly tedy skvěle, ale ten puch snad nejde porovnat s žádným jiným zvířetem. A to jsem je denně čistila. 

Dokonce jsem pak jela po několika letech pro chovného králíka a podle zápachu jsem už u vrat poznala přítomnost křepelek. 

Fikovnice
Fikovnice (4332 příspěvků) 11.09.2023, 14:31:55 xxx.xxx.61.6
Drvodělka fialová:

Křepelky ukrutně smrdí. Měla jsem je rok, nesly tedy skvěle, ale ten puch snad nejde porovnat s žádným jiným zvířetem. A to jsem je denně čistila. 

Dokonce jsem pak jela po několika letech pro chovného králíka a podle zápachu jsem už u vrat poznala přítomnost křepelek. 


Paní Drvodělková, co bude s tím videjkem Gustíka a Kačáka?😉😉

Myslím, že nejsem sama, kdo by něco nového uvítal.

Jinak, ČÍM ty křepelky tak ukrutně smrdí??

Drvodělka fialová (neregistrovaný) 11.09.2023, 14:43:53 xxx.xxx.62.226

Já chci nahrát Gustíka, jak na sebe s Štěpánkem ječí. Ale zatím se mi to nepovedlo.😜

Proč tak moc křepelky smrdí netuším, ale ten pach je neskutečně silný a to leccos vydržím. Slepičí hnůj proti křepelkám voní.

Zrzavci
Zrzavci (2879 příspěvků) 11.09.2023, 14:47:05 xxx.xxx.226.6
Odpověď na příspěvek uživatele Drvodělka fialová z 11.09.2023, 14:43:53

My chceme Gustika, My chceme Gustika,My chceme Gustika,My chceme Gustika,My chceme Gustika,My chceme Gustika,My chceme Gustika,My chceme Gustika,My chceme Gustika,My chceme Gustika,My chceme Gustika,My chceme Gustika,My chceme Gustika,My chceme Gustika,My chceme Gustika,My chceme Gustika,My chceme Gustika,My chceme Gustika,My chceme Gustika,My chceme Gustika, 😀

Fikovnice
Fikovnice (4332 příspěvků) 11.09.2023, 15:14:08 xxx.xxx.61.6
Zrzavci:

My chceme Gustika, My chceme Gustika,My chceme Gustika,My chceme Gustika,My chceme Gustika,My chceme Gustika,My chceme Gustika,My chceme Gustika,My chceme Gustika,My chceme Gustika,My chceme Gustika,My chceme Gustika,My chceme Gustika,My chceme Gustika,My chceme Gustika,My chceme Gustika,My chceme Gustika,My chceme Gustika,My chceme Gustika,My chceme Gustika, 😀


…a chceme i Kačáka, no né?😀


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.