Aktuálně: 5 015 inzerátů173 875 diskuzních příspěvků17 749 uživatelů

Koupě koně ze zahraničí

Kukuku (neregistrovaný) 30.05.2023, 17:13:45 xxx.xxx.235.198
Zdravím, Kupovali jste někdo koně ze zahraničí? Strašně se mi líbí jeden kůň, ale je ve vesnici v Maďarsku a jde se tam špatně dostat. Je prý hodný, pro začátečníky. Paní nabízí smlouvu s 30ti denní lhůtou na vrácení, pokud mi kůň nebude vyhovovat. Platí se buď v Maďarsku při převzetí nebo po online sepsání smlouvy před dovozem. Ona ale nabízí mnohem levnější dopravu, ale mám strach, že mě někdo okrade, oblafne... Bylo by pro mě nejjednodušší si ho nechat poslat, nemám se tam skoro jak dostat. Ale bojím se, aniž bych ho viděla a ještě peníze předem... Máte s tím někdo zkušenosti? Děkuji
Horsana
Horsana (641 příspěvků) 30.05.2023, 17:18:50 xxx.xxx.40.140

Priamu nie, no známy takto bežne obchoduje, občas nakupuje/vymieňa kobyly iba na základe pôvodu  pár fotiek.

 

Pokiaľ sa rozhodnete si kúpiť import z Maďarska, dajte ho, okrem iného, otestovať na babeziózu, ale to až u vás doma, aby bolo jasné, že sa nevzala krv od iného koňa.

Arbora
Arbora (303 příspěvků) 30.05.2023, 17:28:19 xxx.xxx.0.1

A tiež anémiu. Ako to je s tou západonílskou horúčkou u Maďarov, o ktorej sa intenzívne hovorilo pár rokov dozadu v súvislosti s niekoľkými úmrtiami? To sa nejako testuje?

Exddie
Exddie (9 příspěvků) 30.05.2023, 23:24:25 xxx.xxx.0.1
Přímou zkušenost nemám, ale nepřímou ano a doslova hroznou. Nevím sice nakolik byste byla v právu ho moci vrátit pokud by nevyhovoval, ale já bych byla velmi opatrná a neriskovala to. Před pár měsíci jsem si pořizovala také koně, a při objíždění různých stájí narazila na jednoho moc pěkného. Tedy, na první pohled. Majitelé se ho snažili prodat, jelikož ho i oni před pár týdny pořídili úplně přesně takto "naslepo" z Maďarska. Opravdu jim ho přivezli jak bylo domluveno, až na to že místo rovné cesty z Maďarska do Čech musel kůň v přepravním voze strávit na cestě NĚKOLIK DNÍ. Navíc se vezl v hengru pro dva koně (s takovou tou příčkou uprostřed), jenže oni tam při nakládání narvalii do tohoto hengru koně TŘI najednou, a prostřední příčku vyhákli ze země a opřeli ji právě o kupovaného koně. Dva dalši koně, kteří se mačkali v druhé kóji svou váhou tlačili na kovovou příčku a spolu s ní i na koně pod ní. Když ho v čechách nakonec vyložili, musel to být žalostný pohled. Hlava samá jizva, mnoho poranění na zádech, bocích a nohou (z dlouhé cesty v hengru) a ještě k tomu pravděpodobně poranění kyčlí, pánve tou váhou co se na něj tlačila... Ani se nevyplatí něco zjišťovat. Kůň dost zjevně kulhá na přední nohu, má strach z lidí a uzavřených prostorů, jizvy mu zůstanou pravděpodobně napořád. Možná že to byla "úžasná koupě" dobrého koně, avšak po převedení peněz už nikoho očividně nezajímalo co se s ním bude dít dál a hlavně při cestě. A to se prodávající zdáli jako slušní lidé. Tohle z mé zkušenosti, pokud máte možnost vybrat jakéhokoliv jiného koně, určitě ho upřednostněte. Tohle se opravdu nevyplatí...
Buggyra
Buggyra (3214 příspěvků) 31.05.2023, 07:05:10 xxx.xxx.198.226

Stejně jak vám napsali na fejsbůku, já bych do toho nešla, moc prostoru pro to, aby se něco pokazilo, pokud to není podvod od začátku. 

Leda domluvit si v HU nějakou nezávislou osobu, která by vám koně, umístění, cenu a podmínky potvrdila, možná na základě výše řečeného rovnou i nějakého dopravce. Ale takhle bez záruk... Zažila jsem koně medikovaného při koupi, u nějž se potom vyvalily věci - a to byl kůň prodávaný v CZ.

Horsana
Horsana (641 příspěvků) 31.05.2023, 11:29:39 xxx.xxx.40.140
Arbora:

A tiež anémiu. Ako to je s tou západonílskou horúčkou u Maďarov, o ktorej sa intenzívne hovorilo pár rokov dozadu v súvislosti s niekoľkými úmrtiami? To sa nejako testuje?


Jasné, to je bežný screening.

U West Nilu ide o to, že tam je akútna virémia s príznakmi veľmi krátka, často si to človek ani nevšimne, alebo to úpripíše niečomu inému, ja som to videla akútne raz a bola to paintka dkiaľsi od Levíc, ktorá sa tam narodila, tam je toho pomerne veľa.

Tie kone, čo na to uhynuli museli byť v nejakom zdevastovanom stave, ťažko povedať.

Dali sme vtedy vzorky na ŠVÚ a vedcovi z univerzity, vedec o dva dni vyskakoval z kože a skoro sme sa ho nevedeli zbaviť, z ŠVÚ prišiel tiež pozitívny výsledok, ale prišiel proste papier ako vždy, nikoho to nezaujímalo :D

Horsana
Horsana (641 příspěvků) 31.05.2023, 11:31:36 xxx.xxx.40.140

Och, tri kone v hengri, áno, toto sa bohužiaľ stáva veľmi často.

Zmluva online akdesi čosi, mno, ak to sú úplne cudzí ľudia, tak radšej to nechať tak.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.