Aktuálně: 5 003 inzerátů173 736 diskuzních příspěvků17 746 uživatelů

Neustále problémy

Colens (neregistrovaný) 31.05.2023, 23:11:33 xxx.xxx.65.224
Zdravím, asi se potřebuji jen vypsat, jsem z toho už tak zoufalá a vyčerpaná. Je mi 23 let a svého koně mám 2 roky, předtím jsem ho měla rok v pronájmu. U koní jsem pravidelně 13 let. Původně jsem s pronájmem byla spokojená, pak ale udělali majitelé chytrý tach a řekli, že ho chtějí prodat, já teda přikývla na to, že ho koupím, je to můj srdcový kůň. Mám bohužel už od začátku problémy, naštěstí to jsou takové drobnosti oproti tomu, co se může stát, ale už jsem z toho opravdu vyčerpaná, co chvíli má abscesy, hniloby, z toho, jak litá ve výběhu tak se už tolikrát stalo, že ošklivě spadl, celý se dodřel a narazil, je celkově citlivý, takže stačí, že špatně slapne tak potom pár dní kulhá, má celkově citlivá kopyta, o které se musím opravdu hodně starat, jezdí k nám 2 různí kopytáři (trimer a podkovář), veterinář je u nás opravdu snad každý měsíc kvůli něčemu, vidělo ho z okolí snad všichni veterináři a na čem se tak shodli-že je prostě jen citlivý. Jak jsem ho měla v pronájmu, takové problémy neměl, ale to asi i proto, že byl pořád skoro zavřený.. pokaždé co má absces, tak prvních pár dnů vypadá na umření-třepe se, chodí po 3 a vypadá to, že má mrtvičku, padá na zem, vždycky musí rychle přijet vet a ulevit mu-sice je pak hned zase dobře, ale já už tohle občas nezvládám, je toho na mě už moc. Jsem student, takže si vše hradim sama, sice to nějak jde utahnout, ale též mi ti veterináři dávají. 2x do roka k nám jezdi fyzio ho srovnat, jinak tedy skoro co měsíc k nám jezdí ten náš. Mám poslední dobou takovou krizi, hrozně ho mám ráda a nechci ho prodávat, ale zase mám občas pocit, že se z toho zblazním. Měli jste s koňmi taky podobné období?
Lálu (neregistrovaný) 01.06.2023, 00:32:23 xxx.xxx.154.53

Zní to, že zrovna procházíte těžším obdobím.. Asi každý, kdo má koně se dostane do chvíle, kdy je to výrazně více starosí, než radostí. Sice nemám radu, jak tohle období vydržet, než uklidnit se a přečkat to (taková rada pravděpodobně ještě nikdy nikomu nepomohla). Ale mám radu ohledně náchylných kopyt.

Doporučuju velmi dobře nastudovat kopyta a vybrat si někoho dobrého, jak odvedenou prací, tak lidským přístupem na úpravu. Myslím si, že nestačí jenom důvěřovat svému kováři/trimerovi, že odvádí dobrou práci, protože to řekl / protože vám ho někdo doporučil, ale jako majitelka byste sama měla vědět, jak takové kopyto má vypadat a hlavně proč.

My jsme sice neměly problém s abscesy a hnilobami, ale se strouháním jako takovým. Moje kobylka nikdy nechtěla držet nohy kováři na strouhání. Přední ještě zvládala, ale u zadních to nešlo, vycukávala a ztrácela rovnováhu.. Každé strouhání bylo pro ni i mě obrovský stres, kdy to nakonec dopadalo tak, že se buď ostrouhala "tak nějak", nebo na řetízku, nebo jenom přední a zadní vůbec. 

No, po asi 8 letech obrovského stresu ze strouhání jsem si konečně řekla, že takhle už to dál nejde a začala studovat. Přečetla jsem snad všechno o kopytech, anatomii kopyt, různých pohledech na úpravu kopyt, metodách, nástrojích.. zkrátka vše co bylo k dospozici na českém a anglickém internetu, plus videa a knihu Kopyta https://www.konskeknihy.cz/kopyta-dotisk/ (vřele doporučuju). Z tohoto průzkumu mi nakonec vyšel nejsympatičtější způsob s názvem mustang trim, kde hlavní zásadou byla funkčnost kopyta tak, aby se koni dobře chodilo. Přidala jsem se na bf do skupiny Koně – Strouhání na boso a tam taky pročetla a nastudovala co šlo...

Teď jsou to dva roky co si strouhám sama a kobyla i já jsme tisíckrát spokojenější. Už se nebojí dávat a držet zadní nohy, kopyta má upravovaná tak často, jak jen je to zrovna třeba, já se nemusím domlouvat s kováři a nechávat si stresovat koně. Navíc jsem se naučila tolik nových informací nejen o kopytech, ale i například o výživě nebo ustájení, které by mě nejspíš ani nenapadlo hledat, kdyby princezna normálně stála a nechala se vystrouhat.

Nepíšu to jako propagaci samodomo nekvalifikovaného strouhání. Já jsem před prvním sáhnutím do kopyta těch 8 let hleděla kováři pod ruce, nastudovala jsem vše, co šlo a studuji stále, mám za sebou kurz a stále si nechávám kopýtka zkontrolovat naším kovářem vždy, když dojede strouhat ostatní koně (zatím pokaždé schváleno, pochváleno a myslím, že je i docela rád, že už s ní nemusí mít tu čest :D).

malý tip na závěr: Celkově citlivá kopyta bývají důsledkem nevyhovujícího trimu, výživy, ustájení nebo kombinace (samozřejmě já vašeho koně neznám, je možné že už jste na dobré cestě k nápravě a věci prostě jenom trvají).

Přeju mnoho síly a štěstí ať se tím prokoušete a máte se zase s koníkem dobře.

Buggyra
Buggyra (3202 příspěvků) 01.06.2023, 07:41:02 xxx.xxx.198.226

Tak, přesně první, co mě napadlo, je nakopnout imunitu. Což jde samozřejmě úpravou managementu (nemáte hladové pauzy, nejsou ve výběhu bez píce, bez vody?, není stáj vlhká, seno špatné kvality, podestýlka plesnivá, větrání...), úpravou krmné dávky (máte ji s někým konzultovanou, nekrmíte přemíru škrobů - nepíšete, co je to za koně..., nekrmíte metabolicky náročnější suroviny jako je vojtěška, neupravený ječmen... má tam všechny potřebné živiny?) vyřešením zdravotního problému (krmivové alergie, metabolické potíže, jak se vám jeví srst toho koně, líná dobře? Imunitní deficience vzniká třeba při cushingu... ) a podpůrnými prostředky (IR - imunita, regenerace je doporučovaný, ale existují i další "nakopávače").

Jinak ano, může to být prostě blbé období.

No a pokud má problémy s kopyty i jen v režimu výběh/box, tak opravdu zvážit jiného kopytáře, případně třeba nevyhovuje kování, tak kováře, případně se dá překlopit na boty pro koně na celý den, plastové podkovy, možností je více, ale prvopočátek všeho je dobrý trim.

Arbora
Arbora (303 příspěvků) 01.06.2023, 09:12:29 xxx.xxx.0.1

Asi by som ako prvé riešila zmenu ustajnenia, to môže tiež s imunitou veľmi súvisieť. Tak isto aj s kvapitou kopýt.  Pokiaľ máte fakt krízu, možno by som ho upratala niekam na pastviny, kam by som chodila iba pozerať a pohladkať. Možno sa za rok zregeneruje, zbaví stresu a bude všetko fajn. 

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (763 příspěvků) 01.06.2023, 09:57:11 xxx.xxx.27.178

Existují lidé, kteří zakopnou i na rovině a pořád jim něco je. Takoví jsou i koně.

Jenže my taktéž víme hrozně málo o tom, jaké je ustájení (box? 24/7?), jak je kůň krmen, jak moc pracuje....

Ono se to nemusí zdát, ale kvalita ustájení dělá HODNĚ. 

Colens (neregistrovaný) 01.06.2023, 13:48:50 xxx.xxx.65.224
Moc děkuji za reakce, momentálně je ustajen v režimu 24/7, je tam s 5 koňmi se kterými dobře vychází, ale ještě před rokem tam byl kůň, který šikanoval, především jeho, ten je naštěstí už pryč. Jinak jsem si nevšimla, že by si lehal, ostatní koně si normálně lehnou, ale on nikdy, podle veta je to i jeden z důvodů, proč padá. Jinak dostává müsli, mineralku, lněné seminko a ještě omega 3. Chodí pod sedlo cca 3x do týdne-pouze rekreace. Je mu 15 let, ČT, ale je takový často bez života, nemá moc energie, už nevím co s ním...
kometa
kometa (4161 příspěvků) 01.06.2023, 16:02:13 xxx.xxx.224.101
Odpověď na příspěvek uživatele Colens z 01.06.2023, 13:48:50

Kůň, který si nelehá, trpí spánkovou deprivací. Chtělo by vyzjistit, PROČ si nelehá?

Nemá potřebný komfort (čistá, suchá a hlavně měkká podestýlka)? Nemá klid? Nemá artrózu?

Co mě jenom tak napadá.

Arbora
Arbora (303 příspěvků) 01.06.2023, 16:53:11 xxx.xxx.0.1

Súhlas s Kometou, ak si nelahne, môže to byť nejakým diskomfortom, alebo stresom. Z toho môžu prameniť ďalšie problémy, napríklad aj tá slabá imunita. 

Horsana
Horsana (641 příspěvků) 01.06.2023, 19:07:55 xxx.xxx.40.140

Kôň, ktorý často padá a naráža - ataxia, problémy so zrakom, robilo sa mu neurologické vyšetrenie (malo by zahŕňať aj zbežné vyšetrenie zraku)?

Kôň, ktorý trpí spánkovou depriváciou padá, to je pravda, ale nie pri pohybe, je to vtedy, keď začne zaspávať na nohách, klimbá a zrazu sa mu podlomia predné nohy, niekedy spadne ako podťatý celý. Nemá oobité spnkové a/aleb karpálne kĺby?

Hniloba kopýt je na 90 % spôsobená nevhodnou úpravou kopýt.

Že sa u koňa strieda XYZ ľudí neznamená, že sú pre neho tí najlepší, oni sú s nulovými výsledkami spokojní?

 

Colens (neregistrovaný) 01.06.2023, 21:34:53 xxx.xxx.44.48
Ano má obite spenkove klouby, podle toho to vet poznal. Kdysi, když byl v boxe, tak to neměl, ale když ho teď zavru na noc do boxu, tak vyvádí, protože chce ven. Nevím jak jinak to vyřešit, ve státě ho přijali, výběhy mají na klidnem, nijak frekventovaném místě, nevím, co s tím mám dělat už. Jinak padá, jen když usíná. Nevím, možná ho nechat chvíli vydržet v boxe, a pak si mozna zvykne a začne si zase lehat..
Buggyra
Buggyra (3202 příspěvků) 02.06.2023, 08:17:56 xxx.xxx.198.226

A nebo mu vyhradit část výběhu s přístřeškem nebo závětřím, kam se bude na část dne samostatně zavírat, aby mu stádo neodešlo z dohledu. Naši koně pospávají a sluní se a odpočívají dopoledne, tak vychytat dobu, kdy klimbají vaši koně.... A nebo ho tam zavřít s nějakým tím klidnějším kámošem.

Anonymní (neregistrovaný) 02.06.2023, 11:20:13 xxx.xxx.40.140
Colens: Ano má obite spenkove klouby, podle toho to vet poznal. Kdysi, když byl v boxe, tak to neměl, ale když ho teď zavru na noc do boxu, tak vyvádí, protože chce ven. Nevím jak jinak to vyřešit, ve státě ho přijali, výběhy mají na klidnem, nijak frekventovaném místě, nevím, co s tím mám dělat už. Jinak padá, jen když usíná. Nevím, možná ho nechat chvíli vydržet v boxe, a pak si mozna zvykne a začne si zase lehat..

Jj, typické pre spánkovú depriváciu.

Chrániče pomôžu zabrániť tomu, aby sa ranky takto vzniknuté infikovali, na to fakt pozor, bývajú z toho veľmi zlé flegmóny, na trhu je množstvo takých, ktoré môže nosiť kôň do výbehu.

Lálu (neregistrovaný) 05.06.2023, 17:12:42 xxx.xxx.154.5

Pokud nemá zdravotní důvody proč si nelehne, tak to bude tím, že se necítí dostatečně bezpečně. Může mu pomoct změna ustájení (není 24/7 jako 24/7), ale můžete se pokusit i vy mu pomoci, dělat mu "hlídacího koně". Dobře to vysvětluje pán tady na videu a myslím, že jich má víc na tohle téma.

https://www.youtube.com/watch?v=kOXvZA2pLxI


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.