Aktuálně: 5 567 inzerátů168 409 diskuzních příspěvků17 660 uživatelů

Pokus o záchranu ťuknutého inkubovaného vajíčka

zvedavec
zvedavec (218 příspěvků) 05.06.2023, 22:28:31 xxx.xxx.183.76

Podložila som vajcia pod kvočku. Každý deň ju raz dávam dole z vajec, aby sa najedla, napila, vyprázdnila, ..., zistila som asi v polovici inkubácie, že jedno vajce bolo preliačené (ako keby pazúrom kvočky), krv ale netiekla, ale neviem, kedy poškodenie vzniklo. A potom včera, v 15-sty deň inkubácie som vyberala kvočku z hniezda a pri vyberaní jedno z vajec vypadlo a tiež jemne praskla škrupina.

Obidve vajcia som na poškodených miestach zalepila roztopeným voskom a vložila do liahne, nie pod kvočku, bojím sa, že kvočka by tie poškodené vajcia mohla ešte viac poškodiť, ak na ne stúpne.

Veľmi držím palce, aby to kuriatka zvládli. Myslíte, že kuriatka majú reálnu nádej na vyliahnutie? Môžem/mám ešte niečo iné urobiť?

Obrázek
Ivus
Ivus (113 příspěvků) 06.06.2023, 07:20:18 xxx.xxx.113.99
Odpověď na příspěvek uživatele zvedavec z 05.06.2023, 22:28:31

Já bych kvočnu z hnízda nesundávala. Nechte to na ní. Podle mě když to ponechate na ní, tak toho tolik nerozslape. Ona hlady neumře. 

Mě letos kvokaly dvě slepice a nechala jsem je zavřené v takovém malickem kurníčku, dala jsem jim tam zrní, vodu a vůbec si jich nevšímala dokud ta první nevylezla z hnizda i s kuřaty. Ta druhá pak byla trochu zmatená, jestli má chodit ven s tou první a jejími dětmi a nebo ještě sedět na svých, ale nakonec to pochopila a o týden později vyseděla svoje taky. 

Plivník (neregistrovaný) 06.06.2023, 07:37:39 xxx.xxx.100.197

Tak to pak dejte schválně vědět, jak to celé dopadlo. Má zkušenost s naťuklými vejci je špatná, zkoušel jsem to lepit lepidýlkem i voskem a nikdy z nich nakonec nic nebylo, ale je pravda, že tolik "popatlané" voskem jako máte vy jsem nikdy neměl, tak třeba to děláte líp a zadaří se. 🐓

zvedavec
zvedavec (218 příspěvků) 06.06.2023, 14:40:17 xxx.xxx.183.76

Vďaka za odpovede. Určite dám vedieť, čo sa vyliahlo a či sa vyliahli tieto "opravované" vajcia. Niektoré vajcia som už na základe presvietenia vyselektovala. Do niektorých nevidím, lebo majú hrubú či tmavú škrupinu.

"Já bych kvočnu z hnízda nesundávala. Nechte to na ní. Podle mě když to ponechate na ní, tak toho tolik nerozslape. Ona hlady neumře. "

Keby som ju mala oddelenú, asi by som postupovala podľa Vašej rady. Ale nemám. Priestory mám obsadené sliepkami a väčšími kuriatkami. A navyše, chcela som ju mať na inom mieste, ale chvíľu sedela, no potom z vajec zišla a posadila sa kdesi, kde ani vajcia neboli.

Veď už o 3-4 dni by sa mi mali začať liahnuť, už to nejako "po starom" vydržíme - ja aj kvočka. Do budúcna sa pokúsim zariadiť inak. Ale niekedy má kvočka iné plány ako ja, a aj teraz to tak bolo.

zvedavec
zvedavec (218 příspěvků) 07.06.2023, 15:18:20 xxx.xxx.183.76

Dnes ma po otvorení dverí na izbe, kde mám liaheň, privítal riadny zápach, nič nové som ale v liahni nevidela, ale keď to neprestávalo (veď prečo by aj malo), začala som vajcia skúmať a zistila som, že jedno z tých voskom lepených vajec prasklo a práve ono tak smrdí.

Vôbec sa mi do toho nechcelo, ale otvorila som ho. Obsah bol čierny, neskutočne smradľavý a vajce "sprdkavené", ale nebolo neoplodnené, lebo nejaké počiatočné vývojové štádiá podľa vzhľadu museli prebehnúť.

Rozhodne som v tomto prípade nič nezachránila a aj to je možné, že som oblepovala už mŕtvy obsah. 

LIaheň som vyčistila. Uvidíme. Som zvedavá na to druhé vajce.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.