Aktuálně: 5 572 inzerátů168 440 diskuzních příspěvků17 661 uživatelů

Kvasnice - jak mají vonět a odkud berete

Lálu (neregistrovaný) 06.06.2023, 10:12:08 xxx.xxx.92.150

Zdravím, přemýšlím už nějaký čas jak vlastně mají vonět pivovarské kvasnice. Setkala jsem se totiž se dvěmi vůněmi, ale stejným popisem (pivovarské kvasnice). Dříve jsem brala od Mráz agro 5kg balení a to vonělo po pivu, taková opravdu pivní vůně. Tak si myslím, že by měly pivovarské kvasnice vonět. Nicméně pak jsem objednala z Krmiva Hulín a ty voní jakoby spáleně. Těžko se ta vůně popisuje, ale nepřipomíná to pivo, spíš jak kdyby se připálilo něco na sporáku. Popis mají oboje stejný - pivovarské kvasnice (schválně jsem se dívala jestli to nebyly ty krmné, ale ne). Po zkušenosti s Hulínem jsem vzala znova Mrázagro, ale ty už taky voněly stejně jako z Hulína.

Přemýšlím, čím to může být, jestli skladováním, nebo je vyrábí jinak než píšou..?

Odkud berete vy? A jak voní?

Buggyra
Buggyra (2957 příspěvků) 06.06.2023, 11:53:24 xxx.xxx.198.226

No, vyrábět je můžou všichni jen jedním způsobem - a to tak, že je nechají narůst na nějakém substrátu. Tam není moc co zkazit, protože buď ty kvasinky rostou (a mají vlastnosti takové, aby to přežily) a nebo nerostou, chcípají, ale ty se pak samozřejmě neprodají, protože prostě není co prodat. 

Další zpracování probíhá nejspíš sušením, a tam opravdu může dojít k nějaké "nehodě", kdy se kvasnice spálí. Nebo v té sušárně předtím bylo něco, co je ovonělo, nemusejí být spálené samy. Ono stačí, že není správně vyčištěná, a "pečou" se tam nějaké nánosy, které pak spolehlivě zbytek várky ovoní. Znáte z vaření, kdy jedna připálená cibulka vám ohořkne celé jídlo apod.

Poslední kvasnice jsem brala z Koňské bylinky a voní jak mají, teda jako droždí v podstatě (rozhodně žádná spálenina). Jsou to krmné kvasnice, nevím, zda pivovarské nebo jiné.

Anonymní (neregistrovaný) 06.06.2023, 11:54:49 xxx.xxx.40.140

Áno, krmivá sú niekedy prepálené a majú tým pádom nižšiu výživnú hodnotu a niektoré sú nahorklé.

Všetky krmivá ochutnávam, pár krát sa stalo, že prišli tmavšie senné pelety a kôň na výkrm ich nechcel žrať, lenže nás to vydesilo, že stratil apetít, potom som to ochutnala a boli príšerne horké.

Skusmo som to dala nejakým školským koňom, nedotkli sa toho, okrem jednej kobyly, ktorá bola tiež na kašiach a tá mala pri nesení vedra temno v hlave, tá jediná to zožrala, ani okom nemihla.

Lálu (neregistrovaný) 06.06.2023, 16:22:27 xxx.xxx.92.150

Děkuji, takže by správně měly vonět po pivu nebo po droždí. Zajímalo by mě, jestli nějak klesá výživová hodnota u těch, co voní spáleněthinking..

Z Koňských bylinek máte ty granulované od Mikrop, nebo nějaké jiné?

Horsana
Horsana (614 příspěvků) 06.06.2023, 18:46:07 xxx.xxx.40.140
Lálu:

Děkuji, takže by správně měly vonět po pivu nebo po droždí. Zajímalo by mě, jestli nějak klesá výživová hodnota u těch, co voní spáleněthinking..

Z Koňských bylinek máte ty granulované od Mikrop, nebo nějaké jiné?


Dochádza v nich ku Mailardovej reakcii, kedy z bielkovín a cukrov vznikajú nerozpustné komplexy, ak to kŕmite ako prídavok bielkovín, tak bohužiaľ.

A samozrejme znehodnotenie termolabilných vitamínov.

Buggyra
Buggyra (2957 příspěvků) 07.06.2023, 07:03:15 xxx.xxx.198.226

Z Koňských bylinek mám sypké, bez příměsí, čisté kvasnice. Jaký je původní výrobce, to nevím. Já je ani na "bylinkách" neobjednávám, přeprodává to tady u nás jeden kamenný obchod.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.