Aktuálně: 5 596 inzerátů168 315 diskuzních příspěvků17 659 uživatelů

Odstav hříběte 5 měsíců

Darwin (neregistrovaný) 06.06.2023, 20:32:56 xxx.xxx.5.80

Mám zamluvené hříbě u jedné majitelky klisny. Hříbátku jsou čtyři měsíce a majitelka říká, že si pro něj mohu přijet až mu bude pět měsíců. Co si ale různě pročítám tak zanívají i názory, že je to celkem brzo. Má někdo radu nebo zkušenost. Samozřejmě se na něj těšíme celá rodina,ale kdyby to bylo nějak špatně tak ještě měsíc raději počkáme. Děkuji za rady.

Leithian
Leithian (518 příspěvků) 06.06.2023, 23:33:59 xxx.xxx.26.3
Odpověď na příspěvek uživatele Darwin z 06.06.2023, 20:32:56

Doufám že hribatko bude někde v ustájení. Takže se můžete onformovat i u svého ustajovatele. Ano je to poněkud brzy ale kobyla může mít třeba méně mléka a dokrmuji nebo prostě nemá a už je stejně na náhradní běžné stravě. 

Buggyra
Buggyra (2957 příspěvků) 07.06.2023, 06:36:46 xxx.xxx.198.226

Mně to pocitově přijde brzy, vždy se říkalo na šesti měsících, a mám za to, že teď je trend spíš nechávat hříbata u nepracujících a nesportovních koní déle, ale zkušenosti s chovem nemám. A jak říká Leithian, pokud je tam nějaký nestandardní průběh (potíže kobyly, potíže hříběte....), tak pak můžou být i relevantní důvody pro dřívější odstav. Asi bych se u chovatele informovala, jestli k tomu nějaký takový důvod má (už jen proto, abyste k tomu měla všechny potřebné informace - např. jestli máte u hříběte hlídat příjem živin kvůli růstovým problémům nebo naopak kvůli předchozímu nedostatku mateřského mléka, atd.).

Horsana
Horsana (614 příspěvků) 07.06.2023, 11:03:47 xxx.xxx.40.140

Je to ok, odstavovala som tak, lebo som musela, kobyla mala vred na rohovke a musela na operáciu, nechcela som, aby žriebä bolo zavreté v boxe, v tomto prípade ale žriebä ostalo v domácom stáde, keď som nakladala kobylu, malý spal, to stádo, to bola jeho istota a bezpečie a komfort. Po cca 2 mesiacoch sa znovu stretli, spoznali sa, no kobyla už nemala mlieko, malý ju cuckal, ale to iba kvôli nejakej blízkosti a tak. 

Dokrmovala som musli od Hippolytu už skôr, žriebä bolo taký zdochliak, matka sa ku mne dostala v cca 4. mesiaci gravidity v príšernom stave, mala v nohe drôt, operovala sa, bolisme radi, že sa vôbec narodil a bol zravý.

Kvôli jej dezolátnemu stavu od nej tiež odstavili žriebä v 5 mesiacoch, ona to zvládala zle + prevoz do úplne iného prostredia.

Kvôli hromadnému odstavu sa ku mne dostali aj 2 žriebätá, odstavené podobne skoro, to boli hucule a jeden bol ok, on bol ale zase ešte s dvoma inými zo stáda, ten, čo ostal sám, ten úplne ok nebol,  ten sa ešte cestou ku mne obesil vo vozíku. Bol aj začervený, taký pomalý, občas smutný, ale on bol zvláštny aj keď už bol dospelý. V kuse mal mrle, na jar, keď som ho previezla ku mne do stáda úplne olysal...ale potom ho stádo prijalo a ako roček už lietal s kamošom.

5 mesačný koník už sám žerie seno, trávu  a príkrm, ak ho pozná, mlieko nepotrebuje. Stres to je, ale to každý odstav, kedy žriebä neostáva v domácom stáde, alebo so známymi koňmi.

Záleží aj od plemena a hlavne záleží, kam po odstave pôjde, do akých podmienok.

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (666 příspěvků) 07.06.2023, 11:51:17 xxx.xxx.27.178

Dobrých rad požehnaně.

Jen opravdu apeluji, vzhledem k charakteru dotazu (jelikož působíte nezkušeně) - doufám, že hříbě půjde k jiným koním. Výchova hříběte v samotě by se totiž na 90 % otočila proti Vám.

Arbora
Arbora (290 příspěvků) 07.06.2023, 17:59:23 xxx.xxx.229.114
Darwin:

Mám zamluvené hříbě u jedné majitelky klisny. Hříbátku jsou čtyři měsíce a majitelka říká, že si pro něj mohu přijet až mu bude pět měsíců. Co si ale různě pročítám tak zanívají i názory, že je to celkem brzo. Má někdo radu nebo zkušenost. Samozřejmě se na něj těšíme celá rodina,ale kdyby to bylo nějak špatně tak ještě měsíc raději počkáme. Děkuji za rady.


Mne trochu dvíha obočie fakt, že máte dohodnuté žriebä, ale informácie si čítate teraz. Dúfam, že si žriebä neberiete niekam na samotu a máte aspoň tušenie, čo starostlivosť o kone obnáša. 

Peji
Peji (27 příspěvků) 12.06.2023, 13:22:48 xxx.xxx.55.11
Odpověď na příspěvek uživatele Horsana z 07.06.2023, 11:03:47

Horsano, Ta kobylka s tou hroznou ránou na noze, co jste si brala jako březí, je Flora, že? Často si na ni vzpomenu. Jak se jí nožka zahojila a jak se jí daří? Ještě ji máte?

Horsana
Horsana (614 příspěvků) 12.06.2023, 13:34:13 xxx.xxx.40.140
Peji:

Horsano, Ta kobylka s tou hroznou ránou na noze, co jste si brala jako březí, je Flora, že? Často si na ni vzpomenu. Jak se jí nožka zahojila a jak se jí daří? Ještě ji máte?


To je Lina, alebo Lini :)

Noha sa zahojila, ostala jazva, kostná reakcia tam je, ale normálne chodí, nekríva.

Jasné že ju mám, užíva si s ďalšími troma dôchodcami u kamarátky, aj so svojím manželom, veľkým Zrzom.

Tu nadšené výrazy, išlo sa odčervovať :D

Obrázek Obrázek

Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.