Aktuálně: 4 755 inzerátů176 479 diskuzních příspěvků17 780 uživatelů

Proč mít koně za každých okolností?

Jízdárna (neregistrovaný) 07.06.2023, 09:17:04 xxx.xxx.8.133

Připadá to jenom mně nebo se svět zbláznil. Znám ve svém koňařském okolí několik mladých holek co si pořídí koně, ale nemají na něj doma prostor. Proto zaplatí hříbě a nechají u původního majitele, kterému platí za ustájení a jednou za pár dní za koněm přijedou. Nechápu to, nedává mi to smysl proč to tak praktikovat.. To je jen aby si někdo řekl: "mám koně"?

Buggyra
Buggyra (3281 příspěvků) 07.06.2023, 09:39:42 xxx.xxx.198.226

Já zase běžně potkávám lidi, co si pořídí koně, aniž by o tom něco podstatnějšího tušili, a šoupnou si je na dvorek. No a tak jeli s milým koněm na dvoudenní výlet (jela jsem vyprovodit) a po dvou hodinách jízdy čučím, že kůň má udidlo v hubě vzhůru nohama. Páku s obloučkem na jazyk (chválabohu ne úplně drsnej korekční model). Normálně zapnuli umělci lícnice do dlouhých ramen páky a otěže do krátkých a vůbec jim nepřišlo divné, jak to dávají koni do huby. Prý se dívali na obrázky na internetu (!!!) a podle obrázků jim přišlo, že je to takhle dobře (!!!). Sedlo jsem se kontrolovat neodvážila... ani jsem se na něj radši nedívala.

Ale se sedlem mám taky dobrou storku. Si holčina pořídila koňa na louku za barák (hektarů, že by tam mohla přesunout Kladrubský hřebčín, fakt o prostor nouze žádná) a přijela za mnou, že jedem na vyjížďku. A koukám, jak se furt vrtí v sedle a rovná sedlo (westernové), že jí ujíždí na kulatém koni do strany. Tak říkám, že na to kouknem a dotáhneme, když nic jiného... No a holka, že to má dotažené na max, že už to víc nejde. Tak na to koukám, a dotahovací řemen má první díru až půl metru od sedla. Ale zato je řádně dlouhý. Tak říkám holčině, jestli má ten podbřišník správně zapnutý, jestli tam nemá mít kravatu nebo tak. A holka, co myslím tou kravatou, a že takhle jí to sedlo při prodeji koně půjčili, takže ho tak používá. Kouknu na druhou stranu sedla jak je tam uchycený podbřišník, a překvápko, on tam byl upnutý tříbodově. Holka vyvalila voko, že to v životě neviděla (to nikdy neviděla toho koně za ten půlrok z pravé strany, kristovanoho?) a že jí nikdo neřekl, že se to dává takhle (proč by jí to někdo říkal, když si kupuje koně a na dotahování sedla se neptá, sedlo přebírá s koněm a VIDÍ to). 

No a takových je.

Tož zaplaťbůh za lidi, co nechají hříbě u chovatele (budeme doufat, že zkušeného a znalého) a necpou si ho mermomocně na dvůr.

Jízdárna (neregistrovaný) 07.06.2023, 09:53:05 xxx.xxx.8.133
efe:

rolling-laughing  

Takže podle tebe je lepší to hříbě vytrhnout ze stáda a postavit doprostřed zahrádky?


no hledím spíš na to tak, že člověk chce vlastnit velké zvíře a nemá na něj podmínky. Je to za mě pohodlnost. Proč si nezřídí doma výběh s přístřeškem aspoň? Chápu že když je to chovatel amatér že je hřiběti lépe u matky a prvního majitele, ale kdyby to takhle dělali všichni kam by to spělo?

efe
efe (1086 příspěvků) 07.06.2023, 09:59:22 xxx.xxx.199.5
Odpověď na příspěvek uživatele Jízdárna z 07.06.2023, 09:53:05

Tímhle jsi mi potvrdila, že o koních absolutně nic nevíš. Což ostatně vyplývá už z úvodního dotazu. 

Kallisto
Kallisto (119 příspěvků) 07.06.2023, 10:29:09 xxx.xxx.217.242
Odpověď na příspěvek uživatele Jízdárna z 07.06.2023, 09:53:05

No to je zase názor tyjo pleading

Proč by si měl každý tahat koně domů proboha? Od čeho máme komerční ustájení? Ty koně potřebují stádo. Všichni.

Doma za barákem to samotné hříbě bude dělat co? S člověkem, co o tom ví prd?Líp je mu u ustajovatele, který o koních něco ví.

Buggyra
Buggyra (3281 příspěvků) 07.06.2023, 10:56:20 xxx.xxx.198.226

Já ty veselé storky popisuji jen z vyjížděk a společných akcí, protože u těch lidí doma jsem buď nebyla nebo nešmejdila. Ale pokud koni neumějí ti lidé zajistit ani základní komfort při té zátěži, navíc jak tak ty lidi a jejich povědomí znám, tak se neodvažuji ani odhadovat, jak jsou asi schopní zajistit těm koním vhodný management, etologické potřeby, zootechnické a zoohygienické standardy, bezpečnost ustájení, jak posoudí kvalitu krmiv, práce kováře ("po kování vždycky takhle týden blbě chodí, říkal kovář, že to tak bývá") a tak dále. Když si slečna nechala připustit kobylu a já se zmínila o existenci registru hospodářství, tak prohlásila, že ona není žádná farma s krávama, aby se někde registrovala, žejo.

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (778 příspěvků) 07.06.2023, 11:47:45 xxx.xxx.27.178

Jestliže si někdo koupí hříbě, nechá ho v původní stáji, kde jsou pro odchov hříbat dobré podmínky a chodí se tam za ním dívat, případně ho učit základní návaky, jedná se pak o velmi moudrého člověka :)


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.