Aktuálně: 4 985 inzerátů174 060 diskuzních příspěvků17 750 uživatelů

Ideálna veľkosť kvočky

zvedavec
zvedavec (230 příspěvků) 10.06.2023, 09:15:41 xxx.xxx.183.76

Zdravím Vás.

Chcela by som zistiť Vaše skúsenosti s kvočkami hlavne s ohľadom na ich veľkosť a váhu.

Liahla som piaty raz. Doteraz mi začali vždy kvokať ľahšie sliepky, ale mám jednu 2ročnú bielefeldku (sú to veľké sliepky), ktorá sa snažila opätovne kvokať už minulý rok, neumožnila som jej to, tento rok som chcela sliepku ako kvočku predať, aby nekvokala celé leto donekonečna, nakoniec som sa so záujmecom o kvočku, ktorý je zďaleka, dohodla, že sliepku podsadím a zoberie si ju aj s kuriatkami. Dala som jej len 11 vajec. (ale aj v liahni som mala rezervu, keďže vajcia som kupovala a predajca nevedel zaručiť oplodnenosť - mal 4 kohútov na 60 sliepok - ale to je vlastne v tomto prípade vedľajšie).

Najprv pred liahnutím rozšliapla kvočka jedno vajce s takmer vyvinutým kuriatkom, zvažovala som, že jej vajcia zoberiem, ale potom sa narodilo prvé kura, druhé a v ten deň rozšliapala ďalšie dva vajcia. Tak som jej tie vajcia napokon zobrala a dala do liahne. Tam sa v poriadku vyliahli. Mala nakoniec 6 zdravých kuriat.

Dnes ušľapala zdravé kura. Bojím sa, čo bude ďalej. Možno jej stŕpli nohy a necíti... a je ťažká.

Myslím, že po tomto smutnom priebehu som na vlastnej "koži" pochopila, prečo liahnuť pod rôznymi hodvábničkami, miflérkami a pod. alebo ľahkými mixnutými kvočkami.

Ale zase, na diskusných fórach som čítala, že morky sú dobré kvočky. Tie sú ťažké, nie?

Tak ako to je?

 

Anonymní (neregistrovaný) 10.06.2023, 15:09:33 xxx.xxx.19.83

ne každá slepice je prostě dobrá matka. není to velikostí, je to tou slepicí.

zvedavec
zvedavec (230 příspěvků) 10.06.2023, 20:16:42 xxx.xxx.183.76

Ďakujem za odpoveď.

Ale inak sa tá kvočka tak veľmi o svoje kuriatka bojí a snaží sa kuriatka učiť. Zatiaľ ich je stále 5 a už sú kuriatka šikovnejšie, tak dúfam, že už nebudú ďalšie straty.

.-. (neregistrovaný) 11.06.2023, 21:30:05 xxx.xxx.258.20

možná je to jen muj subjektivní pocit, ale zkušenost mám takovou, že čím menší slepice - liliputky, tím lepší kvočny a starostlivé matky a čím větší slepice, kde by si člověk řekl že obsedne hodně vajec a vyvede hodně kuřat, tím horší matka.

flosrhoeados (neregistrovaný) 12.06.2023, 12:43:22 xxx.xxx.171.190

Dobrý deň,

tak ja som doteraz liahla len pod hodvábničkami a všetko bolo v poriadku. Tento rok mi prvýkrát zakvokala sussexka, je dosť ťažká a veľká. Len čo sa začalo liahnuť, vyhodila z hniezda von do zimy kľujúce sa vajce, ďalšie 2 pod sebou doslova rozmačkala a na jedno kura už pri vodení vonku stupila a uhynulo. Takže odteraz už len hodvábničky.

Buggyra
Buggyra (3214 příspěvků) 13.06.2023, 08:00:13 xxx.xxx.198.226

zvedavec: to máte tu kvočnu s kuřaty jen v té bedýnce na fotce? Ta bedýnka je široká, jak je slepice dlouhá, ne? Nemohla slepice ty škody způsobit proto, že je tam málo prostoru?

flosrhoeados (neregistrovaný) 13.06.2023, 09:29:36 xxx.xxx.171.190
zvedavec:

To mi je ľúto, a koľko Vám prežilo?


6. z pôvodne 16 nasadených vajec. no dobre, niektoré vajcia som vyradila už v priebehu liahnutia keď sa nevyvíjali, ale aj tak...

zvedavec
zvedavec (230 příspěvků) 13.06.2023, 13:07:24 xxx.xxx.183.76
Buggyra:

zvedavec: to máte tu kvočnu s kuřaty jen v té bedýnce na fotce? Ta bedýnka je široká, jak je slepice dlouhá, ne? Nemohla slepice ty škody způsobit proto, že je tam málo prostoru?


Ten horný obrázok som nejako nešikovne poslala ja. Nebola som prihlásená.

Je to hniezdo, na ktorom ušľapala kvočka spomínané šieste kura. Kuriatka tam boli v noci po vyliahnutí. Ráno bolo kura ušľapané. Takže nie v krabici ho ušľapala.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.