Aktuálně: 4 581 inzerátů178 032 diskuzních příspěvků17 798 uživatelů

Začátečník a hříbě

Amatér (neregistrovaný) 28.06.2023, 12:48:40 xxx.xxx.27.136

Je pro začátečníka lepší hříbě nebo dospělý kůň, co čím dál více zabředávám do problematiky přicházím na to že je prý lepší dospělý kůň než hříbátko. Zní mi to zvláštně ale asi to tak je nebo jaké máte zkušenosti, prosím?

kometa
kometa (4408 příspěvků) 28.06.2023, 13:13:18 xxx.xxx.224.101
Amatér:

Je pro začátečníka lepší hříbě nebo dospělý kůň, co čím dál více zabředávám do problematiky přicházím na to že je prý lepší dospělý kůň než hříbátko. Zní mi to zvláštně ale asi to tak je nebo jaké máte zkušenosti, prosím?


Pro začátečníka je nejlepší dospělý kůň v kvalitním ustájení, kde ti zkušenější poradí v případě potíží.

 

Horsana
Horsana (650 příspěvků) 28.06.2023, 13:46:59 xxx.xxx.40.140

Začiatočník, čo nič nevie (jasne, myslí si, že vie...) a žriebä, čo nič nevie - tak čo z toho môže byť?

Áno, sú prípady, kedy sa obaja učia za pochodu a funguje to, ale záleží aj od človeka, jeho osobnosti, od toho, kto ho učí  a záleží aj od plemena, temperamentu a individuálnych vlastností koňa a naozaj aj od kvality ustajnenia, ako píše kometa- to je dosť dôležité.

Ale väčšinou je výsledok "žriebä hryzie, kope, trhá sa pri vodení, uteká, ..."

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (797 příspěvků) 28.06.2023, 13:58:37 xxx.xxx.27.178
Amatér:

Je pro začátečníka lepší hříbě nebo dospělý kůň, co čím dál více zabředávám do problematiky přicházím na to že je prý lepší dospělý kůň než hříbátko. Zní mi to zvláštně ale asi to tak je nebo jaké máte zkušenosti, prosím?


Pokud nemáte trenéra, na kterého se spoléháte a nebudete mít koně v místě, kde ten trenér působí/nezajede k vám domů alespoň jedenkrát týdně, tak žádný kůň.

Uvědomte si, že pokud chcete koně na ježdění/tah, tak je v tomto kůň mezi hospodářskými zvířaty výjimkou - abychom s ním dobře pořídili, potřebuje odborný výcvik (a člověk také), ne jen ho vyhnat na pastvu a večer mu dát do žlabu. To s sebou přináší řadu komplikací a dost často i nedorotumění s koněm samotným. které můžou vytvořit i velmi nebezpečné situace pro oba zúčastněné - a především pro člověka.

Proto obecně kůň do rukou začátečníka nepatří.

Quash
Quash (273 příspěvků) 28.06.2023, 14:39:57 xxx.xxx.32.234

Co si od pořízení hříběte slibujete? 🙂

Do tří let totiž potřebuje hlavně stádo.   A vás zejména k tomu, abyste mu hradil/a ustájení a případné veterinární zákroky.

Pokud nemáte zkušenosti a koně tedy opravdu pořídit chcete, tak nejlépe staršího, zkušeného, od solidního prodávajícího. Ale i k tomu je potřeba zkušenost a i trochu štěstí, neb neseriózních prodávajících jsou plné inzerce, oproti tomu koní učitelů jako šafránu. A solidní prodávající se bude ptát, co tomu koni můžete nabídnout vy.   A koupí to nekončí, i dobře přiježděného, charakterního koně lze bez zkušeností pokazit i když to je těžší, než u toho hříběte. A o tom je ten trenér,  ustájení atd., jak bylo psáno výš.

jbb
jbb (39 příspěvků) 29.06.2023, 00:48:17 xxx.xxx.0.1

Pokud chce začátečník vlastního koně, lze s klidným svědomím doporučit pouze koně dřevěného. Ne nadarmo se říká, že prvního vlastního koně si každý zkazí - tedy z definice i ti kteří už zkušenosti mají, natožpak začátečník.

Pokud chcete přestat být začátečník, najděte si stáj s kvalitními koňmi a ještě kvalitnějším trenérem. Na získání řidičského průkazu B Vám stačí 28 hodin jízd. Obdobná časová dotace stačila japonským pilotům kamikaze (byť ta úspěšnost u nich nebyla valná). Leč upřímně, potřebujete několik stovek hodin na koni, abyste přestal být úplný začátečník. A během této doby přijdete i na to, proč si nepořizovat hříbě. My jezdíme 25 let (z toho posledních 10 let 300-400 hodin v sedle ročně) a stále preferujeme koupi již hotového koně a ne hříběte.

 

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (797 příspěvků) 29.06.2023, 07:53:07 xxx.xxx.27.178
Odpověď na příspěvek uživatele jbb z 29.06.2023, 00:48:17

Pokud chce začátečník vlastního koně, lze s klidným svědomím doporučit pouze koně dřevěného. Ne nadarmo se říká, že prvního vlastního koně si každý zkazí - tedy z definice i ti kteří už zkušenosti mají, natožpak začátečník.

Tohle se sice říká, ale pravda to je tak z půlky, mám svého prvního (a taky posledního koně), kterýho jsem si bez předchozích zkušeností s obsedáním dělala sama a je to jeden z nejspolehlivějších a nejvychovanějších koní, na kterých jsem kdy seděla - jako vážně.

Se zbytkem souhlas.

kometa
kometa (4408 příspěvků) 29.06.2023, 09:21:26 xxx.xxx.224.101
JanaJanaJanaJana:

Pokud chce začátečník vlastního koně, lze s klidným svědomím doporučit pouze koně dřevěného. Ne nadarmo se říká, že prvního vlastního koně si každý zkazí - tedy z definice i ti kteří už zkušenosti mají, natožpak začátečník.

Tohle se sice říká, ale pravda to je tak z půlky, mám svého prvního (a taky posledního koně), kterýho jsem si bez předchozích zkušeností s obsedáním dělala sama a je to jeden z nejspolehlivějších a nejvychovanějších koní, na kterých jsem kdy seděla - jako vážně.

Se zbytkem souhlas.


No jo, jenže ne každý má přirozený cit pro zvířata. Vy jste spíš výjimka než pravidlo.

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (797 příspěvků) 29.06.2023, 09:32:50 xxx.xxx.27.178
Odpověď na příspěvek uživatele kometa z 29.06.2023, 09:21:26

Tak to díky :) nicméně u nás ve stáji například je takových lidí dost, ale možná moje bublina .)

Každopádně já jsem v tomhle radikální, nikdy bych ve svém okolí začátečníkovi koně nedoporučila....NIJAK :) ale uznávám, že to někd fungovat může, za dobře splněných podmínek či s mega dávkou štěstí.

Buggyra
Buggyra (3329 příspěvků) 29.06.2023, 12:56:30 xxx.xxx.198.226

Jano, vy jste si koně pořizovala jako začátečník? To se mi nechce moc věřit.. Vy jste předtím nějakých pár let nebyla u koní? Neměla představu o posouzení kvality krmení, výcviku, základech sedlání? To, že nemáte zrovna zkušenosti s obsedáním, vůbec nehraje roli. Pokud máte zkušenosti s "jak to řeknu svému koni" a předcházením konfliktům, pak máte v podstatě vyhráno, ať už jste kdy obsedala či ne.

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (797 příspěvků) 29.06.2023, 13:03:06 xxx.xxx.27.178
Odpověď na příspěvek uživatele Buggyra z 29.06.2023, 12:56:30

Ne, byla jsem u koní skoro 20 let, já jen reagovala na větu "prvního vlastního koně si každý zkazí - tedy z definice i ti kteří už zkušenosti mají, natožpak začátečník".....že to není úplně z mého pohledu pravda.

Horsana
Horsana (650 příspěvků) 29.06.2023, 15:10:00 xxx.xxx.40.140
JanaJanaJanaJana:

Pokud chce začátečník vlastního koně, lze s klidným svědomím doporučit pouze koně dřevěného. Ne nadarmo se říká, že prvního vlastního koně si každý zkazí - tedy z definice i ti kteří už zkušenosti mají, natožpak začátečník.

Tohle se sice říká, ale pravda to je tak z půlky, mám svého prvního (a taky posledního koně), kterýho jsem si bez předchozích zkušeností s obsedáním dělala sama a je to jeden z nejspolehlivějších a nejvychovanějších koní, na kterých jsem kdy seděla - jako vážně.

Se zbytkem souhlas.


Jop, ja som tiež presne tento prípad, obsadla som si mlaďocha sama, na lúke uprostred lesa, kam sme došli po kopyte, bez helmy, polomŕtva strachom z toho, že koňa pokazím, znechutím, že mu nieč ze vysvetlím, nie že sa mi niečo môže stať :D

Ale je tiež pravda, že som ho poznala od žriebäťa a starala som sa o neho od jeho 1 roka veku a bol pripravený zo zeme na všetko, poznala som jeho povahu a on mi nebetyčne dôveroval. A ja jemu. A nebolo nikoho, kto by mi vysvetlil, že na to nemám, že to nepôjde, že blabla, kôň bol na mňa silno naviazaný a skôr boli ľudia radi, že ho nemajú na krku, on tak úplne k iným milý nebol, ale to aj preto, že som s ním trávila tak šialené množstvo času, aké len človek vo svojich 18 rokoch dokáže.

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (797 příspěvků) 29.06.2023, 16:03:34 xxx.xxx.104.202
Odpověď na příspěvek uživatele Horsana z 29.06.2023, 15:10:00

Já koně znala půl roku, než jsme mu vlezli na hřbet. A vlastně ho obsednul můj chlap, co by totální začátečník. Jenže já z toho měla takovýho nerva a u něj sladká nevědomost....to dělá hodně. A já už měla koně připraveného že země a věděla jsem, že kdyby cokoli, že to zvládnu.

No a vždy když jsem něco zmastila, tak jsem se vrátila o krok zpět a snažila jsem se to opravit, než se z blbýho návyku stál zvyk. Především díky tomuhle jsem to zvládla, pak taky že přede mnou měl koně jen jedno osvíceného majitele, no a v poslední řadě hodně udělalo to půlroční špacírování na ruce po lese (jsem čekala, až mi chlaďas doroste aspoň na pět let-no z jiného úhlu pohledu to zas nebylo dobré pro jiné věci, ale o tom tento příběh není:D).

Ale bavím se o základní uživatelské úrovní užívání koně, stále "bojujeme" s naohybáním, přilnutím apod., jelikož takto jezdecký vzdělaná uź nejsem, abych mu to dokázala předat :D a když jsem našla konečně Boží trenérku, tak přestala trénovat :D

Horsana
Horsana (650 příspěvků) 30.06.2023, 11:54:25 xxx.xxx.40.140

Jana - keď si spomeniem, čo sme denne v lete nachodili s koňmi na ruke...a po akých kopcoch..nechápem, ako som to dokázala 😄

No, ja som na neho už predtým vyhodila kamarátku, ľahučké v podstate dieťa, ale on nás poznal, dôveroval nám a bola to povaha, čo sa rada zapájala do ľudských aktivít. Ale ľudí si vyberal, neznášal hrubé zaobchádzanie, ako všetky moje kone.

Inak čo sa týka výchovy žriebäťa, tým trénerom si nie som úplne istá- veľmi záleží, kto, lebo človek môže jazdiť ako boh, aj dobre trénovať, ale nemusí mať úplne cit pre výchovu žriebäťa.

 

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (797 příspěvků) 30.06.2023, 11:57:26 xxx.xxx.27.178
Odpověď na příspěvek uživatele Horsana z 30.06.2023, 11:54:25

Tak já to beru už tak, že v dnešní době existují i lidé, kteří jezdí na tréninky práce ze země (jako je třeba Vija apod.), nemyslím jen konvenčního treneéra ČJF.  On ten "trenér" může být i zkušená tetka od vedle, když se mi její práce s koňmi líbí, že .) Problémeme ale je, že tohle zčátečník velice těžko pozná a může se mu zprvu líbit i něčí diletantaská práce.

Horsana
Horsana (650 příspěvků) 30.06.2023, 12:13:50 xxx.xxx.40.140

Njn...je to tak...

No, veď uvidíme, ako mi pôjdu huculiatka, zatiaľ to vždy bola číra radosť s nimi pracovať :)

A dám si super extra záležať na odchádzaní od stáda....

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (797 příspěvků) 30.06.2023, 12:18:14 xxx.xxx.27.178

Trošku Vám závidím, úplně bych s etaky pustila do odchovu mláděte a měla druhého koně, Jen jednoho druhého, posledního....jenže to bych se musela už naklonovat :D 

Džím palce, ať koník zraje jako víno .) 

Horsana
Horsana (650 příspěvků) 30.06.2023, 12:33:53 xxx.xxx.40.140
JanaJanaJanaJana:

Trošku Vám závidím, úplně bych s etaky pustila do odchovu mláděte a měla druhého koně, Jen jednoho druhého, posledního....jenže to bych se musela už naklonovat :D 

Džím palce, ať koník zraje jako víno .) 


Tak oni budú dvaja, kobylku som fakt od žriebäťa nikdy nemala, tak som zvedavá :)

S chlapcom by nemal byť problém, jedine že by zdedil Rokošov charakter, ale to asi nie :D 


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.