Aktuálně: 4 580 inzerátů178 009 diskuzních příspěvků17 797 uživatelů

Kobylí mléko pro lidi

Fakýrka (neregistrovaný) 29.06.2023, 11:39:42 xxx.xxx.26.143

AHoj, četla jsem článek a teď jej nemohu znovu nalézt ale stálo v něm, že se po světe rozmáhá využití koňského mléka u lidí. Dokonce natolik, že je v některžch zemích vyžadováno víc než ostatní mléka. Máte někdo zkušenost a ochutnal jste třeba?

kometa
kometa (4408 příspěvků) 29.06.2023, 16:08:53 xxx.xxx.147.163
Horsana:

Tak chutnala som občas, keď sa oddájala nejaká kobyla,  chutí hnusne :D


Vždyť by to mělo být sladké, ne? Já teda chutnala jednou, u kobyly, která se dodojovala. Taky nechutnalo, ale přičítala jsem to tomu, že  byla na konci laktace. Už to byla taková mléčná voda.

Fakýrka (neregistrovaný) 30.06.2023, 05:35:18 xxx.xxx.26.143

Tak tři koňařky ochutnali a nechutnalo, potom už v tom mám jasno, děkuji za odpovědi. 

Horsana
Horsana (650 příspěvků) 30.06.2023, 11:57:00 xxx.xxx.40.140
kometa:

Vždyť by to mělo být sladké, ne? Já teda chutnala jednou, u kobyly, která se dodojovala. Taky nechutnalo, ale přičítala jsem to tomu, že  byla na konci laktace. Už to byla taková mléčná voda.


To sú také urban legend podľa mňa, ako že konské mäso je sladké..nie je...

Dislav (neregistrovaný) 30.06.2023, 12:00:56 xxx.xxx.0.1
Horsana:

To sú také urban legend podľa mňa, ako že konské mäso je sladké..nie je...


A že kočičí vás "nakopne". 😄

Nenakopne.

kometa
kometa (4408 příspěvků) 30.06.2023, 18:45:48 xxx.xxx.147.163
Horsana:

To sú také urban legend podľa mňa, ako že konské mäso je sladké..nie je...


Ale podle složení je kobylí mléko nejsladší, ne? Proto z něj Mongolové dělají kumys.

Nás na škole učili, že když odchovávat hříbě na kravském mléce, tak zředěném a oslazeném.

A gylokgen ve svalech koně nemají?

Horsana
Horsana (650 příspěvků) 30.06.2023, 19:26:03 xxx.xxx.40.140
kometa:

Ale podle složení je kobylí mléko nejsladší, ne? Proto z něj Mongolové dělají kumys.

Nás na škole učili, že když odchovávat hříbě na kravském mléce, tak zředěném a oslazeném.

A gylokgen ve svalech koně nemají?


Jj, mlieko ak kravské, tak nízkotučné a s medom, dávala som aj žĺtko, hnačku nemal nikto. Môže byť aj glukopur, ale dávala som med, nejak sme ho vždy mali, lebo sa dával aj na rany :D

Najsladšie- to ťažko povedať, čo sa týka obsahu sacharidov, myslím, že obsahuje najmä laktózu, glukózy a ešte niečoho, snáď galaktózy je tam pomenej, preto musí žriebä sať tak často, ak sa vyrába náhradka, nemá sa sladiť repným cukrom, lebo to vedie k osmotickým hnačkám u takto dokrmovaných žriebät.

Aj žriebätá môžu mať intolernanciu laktózy, to poteší.

Ale tabuľkové hodnoty neviem, iba viem, že má menej tuku, než kravské a ako uklohniť nápoj z nížkotučného, keď nie je po ruke náhradka-sušená.

Edit- tabuľka- má najviac laktózy.

https://mlieko.sk/zlozenie-mlieka/

Ale či to vedie aj k sladšej chuti, to neviem, konzumujem práve iba L - mlieko a to je sladké, ako všetky bezlaktózové výrobky, z čoho si tak nejak odvodzujem, že asi ona tam veľkú sladkosť nerobí, mne chutilo vždy až by som povedala, že slano, nie tak slano, ako mledzivo, ale ako nebola to dobrá chuť.

Ale všetko je o zvyku, asi.

Horsana
Horsana (650 příspěvků) 30.06.2023, 19:34:01 xxx.xxx.40.140

Glykogén máme vo svaloch všetci, koľko z neho odporazeným koňom vo svaloch zostane, toť otázka, isto sú na to nejaké štúdie.

Jedla som žriebäcinu, ktorá bola vydávaná za bravčovinu- boli to minútky a boli výborné, pýtala som si pridať...potom sa ma majiteľ stajne začal významne pýtať, či mi chutí a keďže som vedela, že si jeho žriebä zlomilo nohu a vet ho zastrelil, tak mi došlo. Chutilo fakt skvelo, ako bravčovina, ale bolo aj dobre okorenené.

Druhý krát som si dala- to už vedome, na polovicu s priateľom konský steak, asi to chcel skúsiť, neviem, on zo zvedacvosti pojedol občas kde čo, nezriedka aj s následkami (napríklad po guláši z medveďa mi pripadal, že je akoby priotrávený, mal aj teplotu, zvracal, hnačkoval...). Takéto lahôdky som ale ja fakt nejedla :D

Najpr to chutilo výborne, sladké fakt nebolo, asi bol medium, neviem, ale po nejakej chvíli som začala cítiť pach, ako smrdí strašne spotený kôň- myslela som si, že Gorali prišli s vozom, alebo z lesa, ale nikde nikto, potom mi došlo, že to ide z toho steaku- zrazu som z neho zacítila koninu a to bolo už pre mňa no go, hodila by som tam šabľu, keby som to dojedla, priateľ nič necítil a dojedol to bez problémov.

kometa
kometa (4408 příspěvků) 30.06.2023, 19:39:00 xxx.xxx.147.163
Horsana:

Jj, mlieko ak kravské, tak nízkotučné a s medom, dávala som aj žĺtko, hnačku nemal nikto. Môže byť aj glukopur, ale dávala som med, nejak sme ho vždy mali, lebo sa dával aj na rany :D

Najsladšie- to ťažko povedať, čo sa týka obsahu sacharidov, myslím, že obsahuje najmä laktózu, glukózy a ešte niečoho, snáď galaktózy je tam pomenej, preto musí žriebä sať tak často, ak sa vyrába náhradka, nemá sa sladiť repným cukrom, lebo to vedie k osmotickým hnačkám u takto dokrmovaných žriebät.

Aj žriebätá môžu mať intolernanciu laktózy, to poteší.

Ale tabuľkové hodnoty neviem, iba viem, že má menej tuku, než kravské a ako uklohniť nápoj z nížkotučného, keď nie je po ruke náhradka-sušená.

Edit- tabuľka- má najviac laktózy.

https://mlieko.sk/zlozenie-mlieka/

Ale či to vedie aj k sladšej chuti, to neviem, konzumujem práve iba L - mlieko a to je sladké, ako všetky bezlaktózové výrobky, z čoho si tak nejak odvodzujem, že asi ona tam veľkú sladkosť nerobí, mne chutilo vždy až by som povedala, že slano, nie tak slano, ako mledzivo, ale ako nebola to dobrá chuť.

Ale všetko je o zvyku, asi.


A tak to bude možná ono. Laktóza jako sacharid umožňující kvašení, ale vlastně ne sladká. 

kometa
kometa (4408 příspěvků) 30.06.2023, 19:40:30 xxx.xxx.147.163
Horsana:

Glykogén máme vo svaloch všetci, koľko z neho odporazeným koňom vo svaloch zostane, toť otázka, isto sú na to nejaké štúdie.

Jedla som žriebäcinu, ktorá bola vydávaná za bravčovinu- boli to minútky a boli výborné, pýtala som si pridať...potom sa ma majiteľ stajne začal významne pýtať, či mi chutí a keďže som vedela, že si jeho žriebä zlomilo nohu a vet ho zastrelil, tak mi došlo. Chutilo fakt skvelo, ako bravčovina, ale bolo aj dobre okorenené.

Druhý krát som si dala- to už vedome, na polovicu s priateľom konský steak, asi to chcel skúsiť, neviem, on zo zvedacvosti pojedol občas kde čo, nezriedka aj s následkami (napríklad po guláši z medveďa mi pripadal, že je akoby priotrávený, mal aj teplotu, zvracal, hnačkoval...). Takéto lahôdky som ale ja fakt nejedla :D

Najpr to chutilo výborne, sladké fakt nebolo, asi bol medium, neviem, ale po nejakej chvíli som začala cítiť pach, ako smrdí strašne spotený kôň- myslela som si, že Gorali prišli s vozom, alebo z lesa, ale nikde nikto, potom mi došlo, že to ide z toho steaku- zrazu som z neho zacítila koninu a to bolo už pre mňa no go, hodila by som tam šabľu, keby som to dojedla, priateľ nič necítil a dojedol to bez problémov.


Asi jako když občas cítím z anglické slaniny kance.

efe
efe (1118 příspěvků) 03.07.2023, 11:20:16 xxx.xxx.199.5
Horsana:

To sú také urban legend podľa mňa, ako že konské mäso je sladké..nie je...


Za mě teda sladké je, proto mi nechutná. Za komára se z koňského masa běžně dělal guláš a prostě to nebylo dobrý, protože to opravdu bylo nasládlý.

Fakýrka (neregistrovaný) 04.07.2023, 05:22:28 xxx.xxx.26.143

Děkuji všem za reakce, no nasládlé bych nezvládla tak raději nebudu vymýšlet koniny 🐴 a maso jak píše Horsana už vůbec ne, pokud je cíti koninou  jako třeb kozi tak 🤮 

Horsana
Horsana (650 příspěvků) 04.07.2023, 12:36:47 xxx.xxx.40.140
Odpověď na příspěvek uživatele Fakýrka z 04.07.2023, 05:22:28

Tak ono záleží od spôsobu úpravy, dobre urobená kozľacina, jahňacina, aj baranina-to ja môžem 😀


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.