Aktuálně: 4 979 inzerátů174 017 diskuzních příspěvků17 750 uživatelů

Chov na feně, která měla být mazel

Eduu (neregistrovaný) 29.06.2023, 21:18:45 xxx.xxx.242.164

Ahoj chovatelé, přála bych si slyšet Váš názor na danou věc. Jde o to, sama chovám psy s PP, ale teď jsem se dostala do situace, v které si nevím rady. Abych to vysvětlila, moje tchýně 20 let svého života toužila po pejskovi konkrétního plemene, když přišel vhodný čas ujala jsem se iniciativy. Tchýně nikdy chovu moc nerozumněla a je trochu škrt, to hodně svádělo k pejskovi bez PP. To jsem nechtěla, protože je to velmi razantní plemeno, u kterého se vyskytují i velmi agresivní povahy. Sehnala jsem jí fenu, chovatelka začínala, měla velký vrh a nemohla se zbavit jedné fenečky. To vedlo k tomu, že nám jí dala za polovinu, ale pouze na mazlíka její PP si nechala. Nicméně pak na tchýni začalo tlačit okolí, ona a všichni z okolí chtěli po ní štěňata (je to skvělá povaha, dělá canisterapii, exteriérově je ovšem podle nezávislých lidí od plemene naprostá ošklivka), tchýně měla takový nápady, že jí nechá obskočit sousedovým vlčákem. (to bylo na mě moc) Chovatelce jsem napsala, jak se situace má, že bychom jí chtěli uchovnit na jeden vrh, protože tchýně chce po ní štěně. Chovatelka byla nadšená, že by se „její“ krev šířila, já se jí na peníze několikrát ptala, ale ona vždy napsala „na penězích nezáleží“ apod. (chovka je zahraniční, tak jsem vždycky dělala prostředníka, ony spolu nekomunikují, nerozumí si všemi směry  ). Taky měli spor ohledně PP, kdy jí tchánovci nevěřili, že to skutečně poslala a vypisovali jí dost nepříjemně. Já to mezi nimi urovnala a nakonec to dopadlo dobře. Nyní fena ve třech letech úspěšně zbonitovala, založili jsme chs a najednou mi cinkla zpráva od chovatelky, že chce buď peníze nebo levně štěně. (nevím, co by víc tchýni bolelo, na peníze je škrt, ale jelikož se nám nelíbí jak dále na svých fenách chová, kryje všechno, co může při každé příležitosti, to by tchýně už vůbec nedala). Kdo je podle Vás v právu? 

Inspektor-pisisvor
Inspektor-pisisvor (101 příspěvků) 29.06.2023, 22:28:08 xxx.xxx.27.178
Odpověď na příspěvek uživatele Eduu z 29.06.2023, 21:18:45

Tak v první řadě je PP nedílnou součástí psa (pokud se bavíme o chovu pod FCI) a neexistuje, aby chovatel nedodal ke štěněti i PP. To je jako prodat auto než techničáku.

    Takže chovatelka nemá žádný nárok ani na peníze navíc, ani na štěně. To leda, kdyby zaplatila třeba zdravotní testy a uchovnění, ale jinak je bez šance.

megi-the-pes
megi-the-pes (2208 příspěvků) 29.06.2023, 23:08:51 xxx.xxx.61.4

Jak by to bylo obráceně... když by se kupovala fena na chov (já vim, že ne, ale teoreticky) a ono houby, nepovedla by se, tak chovatelka vrátí třeba půl ceny? Nevrátí. 

Lenocka
Lenocka (119 příspěvků) 30.06.2023, 00:07:09 xxx.xxx.32.22

Tchyně tedy koupila fenu za 50% ceny a bez PP, které později obdržela? Těch zbylých 50% nikdy nedoplatila?

Právně nemá chovatelka na nic nárok (pokud není ošetřeno smlouvou). To zadržení PP nekomentuju, protože vyřešeno. Moje morální cítění je takové, že chovatelka může koupit štěně za 50% ceny nebo za cenu poníženou o 50% původní ceny matky. Ale to je jen můj úhel pohledu..

Inspektor-pisisvor
Inspektor-pisisvor (101 příspěvků) 30.06.2023, 00:08:22 xxx.xxx.197.228
Odpověď na příspěvek uživatele megi-the-pes z 29.06.2023, 23:08:51

Záleží na tom, co je ve smlouvě a taky jak stará fena v době odběru je - kompenzace v případě, že je zvíře nakonec nestandardní se dávají celkem běžně.

    U zadržení PP chovatelem je ale situace jasná bez ohledu na znění smlouvy - PP patří k psovi a neexistuje ho nevydat nebo jeho vydání podmiňovat zaplacením nějaké další částky nad cenu štěněte.

Anonymní (neregistrovaný) 30.06.2023, 07:33:23 xxx.xxx.242.164
Odpověď na příspěvek uživatele Lenocka z 30.06.2023, 00:07:09

No jooo, to by bylo fér, ale upřímně štěně jí nikdy nedá, to myslím, že by jí raději vyplatila. Chovatelka kryje feny, bez ohledu na cokoliv, kryje feny od prvního hárání, které může. Kryje fenu dva měsíce po operaci v dutině břišní, kryje fenu hned první hárání po tom, co z ní v termínu porodu vytáhli mrtvej obří vrh. + má třeba 10-15 psů (na některých chová, někteří jsou adoptovaní mazlové), zrovna teď, co přijdou 2 další vrhy, tak si z nich nechá feny, od nás chce taky fenu. Na takový místo se nám zcela určitě nechce nikoho posílat. 🙄

Leithian
Leithian (538 příspěvků) 30.06.2023, 07:43:02 xxx.xxx.16.59
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 30.06.2023, 07:33:23

Můžu mit dotaz pokud to neni tajné? Kolik stála tato fenka a kolik jinak stenata z toho vrhu? A co to je za plemeno. Nejak nemyslim ze tady je pp vyhra neb pani je mnozka jak Fík jen s papirama

kometa
kometa (4179 příspěvků) 30.06.2023, 07:51:06 xxx.xxx.224.101
Bodlinka:

z hlediska práva se chovatelka může jít akorát klouzat, jiná věc je, jak vám bude či nebude či v budoucnu může dělat zlo.


Mně teda přijde hodně zvláštní vysvětlení, proč si chovatelka nechala PP. Viz výše, to není úplně košer, ne?

Anonymní (neregistrovaný) 30.06.2023, 08:04:47 xxx.xxx.242.164
Odpověď na příspěvek uživatele Leithian z 30.06.2023, 07:43:02

V té době, to byl její první vrh, překvapilo nás, co se z ní vyklubalo. No, fena šla za 15k, ostatní za 30k. V ČR si mohou říct 30k jen ty nej vrhy, ale myslím, že ani to ne. + A i tam je kámen úrazu, chovatelka například původně chtěla za to, že nám pošle PP, že jí budeme prezentovat na výstavách, na několika jsme byli a mezi fenou a ostatními pejsky, byl  propastný rozdíl, nemělo to cenu, ona prostě nemá hezký exteriér ve srovnání s ostatními, nějaký sourozenci možná mají, ale ona byla to poslední štěně prostě. Plemeno se mi úplně nechce říkat, chodí jsem několik kamarádek 😁, i když možná už nás poznají, každopádně je to moloss, jestli stačí. 

orionka
orionka (531 příspěvků) 30.06.2023, 08:26:25 xxx.xxx.82.160

Mě by spíš zajímalo to zahraničí. Jestli je tam euro, tak už před dost lety tam ceny začínaly na 1000,--

Tenkrát to bylo konkrétně Slovensko.

Xerxova
Xerxova (775 příspěvků) 30.06.2023, 08:33:33 xxx.xxx.227.193

Fena uchovněná je (takže asi až taková ošklivka není - i když holt krasavice taky nee). Vybrala bych pěkného (k feně se typem hodícího) a hlavně v povaze svělého psa. Klidně ne moc známého - nemusí to být šampion šampionů... 

Když už musíte mít štěňata, tak bych počkala, až se štěníci narodí. Fenku bych nedávala, spíš bych ze "zisku" (já vím, že na molossech toho moc nevyděláte) něco pro dobrý pocit poslala chovatelce feny. Abych se tedy postavila čelem k tomu, že se u feny odchovy nečekaly a cena byla snížená. Ale nemusíte nic...

assil
assil (1491 příspěvků) 30.06.2023, 08:33:41 xxx.xxx.121.3

Já to teda moc nechápu, jestli jsem to dobře pochopila, máte fenu, uchovněnou, máte PP, tak co řešíte s chovatelkou feny? Tam záleží jen na tom, co máte ve smlouvě, jestli ve smlouvě žádné omezení chovu není, tak přece od chovatelky feny nic nepotřebujete a nijak s ní komunikovat nemusíte.

Anonymní (neregistrovaný) 30.06.2023, 08:41:31 xxx.xxx.242.164
Odpověď na příspěvek uživatele assil z 30.06.2023, 08:33:41

Ve smlouvě je, že v případě, že by se na ní chovalo, bychom museli doplatit těch 15k. Nicméně do teď, kdykoliv když jsem se jí na to ptala, tak psala věty typu "na penězích nezáleží". Najednou když je vše vyřízeno, otočila, prý po konverzaci s jejími rodiči. 😀

Buggyra
Buggyra (3214 příspěvků) 30.06.2023, 08:43:38 xxx.xxx.198.226

Ale tak zase na druhou stranu smlouva může být uzavřena i ústně, resp. po e-mailu atd., takže pokud existuje podklad, že současná majitelka feny souhlasila s doplatkem nebo budoucím štěnětem za uchovnění feny, resp. za poskytnutí PP (bez ohledu na to, jak morálně pokleslé je PP zadržovat), pak je to normálně uzavřená smlouva.

Pokud ještě nejste ve fázi, že je tohle dohodnuté, a jste ve fázi, kdy vám chovatelka poslala PP, ale vlastně jste jí na její požadavek ještě neodpověděli, toto smluvní ujednání nebylo uzavřeno, takže z pohledu plnění této smlouvy smolík, že vám plnění poskytla, měla si od vás vymoci prohlášení, že hodláte poskytnout smluvenou protihodnotu.

Pokud tedy na to kouknu čistě "technicky".

Buggyra
Buggyra (3214 příspěvků) 30.06.2023, 08:45:02 xxx.xxx.198.226
Anonymní:

Ve smlouvě je, že v případě, že by se na ní chovalo, bychom museli doplatit těch 15k. Nicméně do teď, kdykoliv když jsem se jí na to ptala, tak psala věty typu "na penězích nezáleží". Najednou když je vše vyřízeno, otočila, prý po konverzaci s jejími rodiči. 😀


No tak v tom případě je to jasné. Vysolte 15k a neřešte více. To, co někdo navykládá, je lhostejno ve chvíli, kdy držíte v ruce kontrasignovaný papír. Podmínky jste znali velice dobře dopředu, takže nezbývá, než plnit podle podmínek. Nakonec ještě se na nějaké krytí můžete vykašlat, ne?

megi-the-pes
megi-the-pes (2208 příspěvků) 30.06.2023, 08:48:32 xxx.xxx.210.23
Anonymní:

Ve smlouvě je, že v případě, že by se na ní chovalo, bychom museli doplatit těch 15k. Nicméně do teď, kdykoliv když jsem se jí na to ptala, tak psala věty typu "na penězích nezáleží". Najednou když je vše vyřízeno, otočila, prý po konverzaci s jejími rodiči. 😀


A ptala jste se jí na to pořád proč? Proč se ptáte na něco, co jste podepsala? 

Myslím, že tohle není žádná závadná část smlouvy. Souhlasila jste s tím, na důkaz toho připojila podpis, pamatujete? 

Je to úplně jednoduché. V případě, že se tato fena bude rozmnožovat, dáte jednorázově chovatelce 15 tisíc korunek.

Tečka.

balu
balu (1531 příspěvků) 30.06.2023, 08:49:19 xxx.xxx.72.176
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 30.06.2023, 08:41:31

Pokud je ve smlouvě, že v případě využití feny k chovu doplatí majitelka 15 tisíc, tak by je měla doplatit. 

My jsme dostali na chodku taky slevu, protože neměla úplně správný skus. Kdyby se jí zázrakem skus upravil a my ji uchovnili a chovali na ní, tak považuji za samozřejmost že doplatíme chovatelce plnou cenu i když to nemáme ve smlouvě.

orionka
orionka (531 příspěvků) 30.06.2023, 08:50:30 xxx.xxx.82.160

Ve smlouvě je, že v případě, že by se na ní chovalo, bychom museli doplatit těch 15k.

Tohoto bych se držela. Nějaké následné "na penězích nezáleží" není rozhodující. Asi to psala v době, když chtěla fenku. Tu bych jí neposlala ! Znáte to : Peníze budou.......Ale štěně je živáček.

A pošlete jí to brzy, než vám to zvalorizuje.

 

Anonymní (neregistrovaný) 30.06.2023, 08:54:01 xxx.xxx.16.179
Anonymní:

Ve smlouvě je, že v případě, že by se na ní chovalo, bychom museli doplatit těch 15k. Nicméně do teď, kdykoliv když jsem se jí na to ptala, tak psala věty typu "na penězích nezáleží". Najednou když je vše vyřízeno, otočila, prý po konverzaci s jejími rodiči. 😀


Tak potom není co řešit.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.