Aktuálně: 4 958 inzerátů174 150 diskuzních příspěvků17 751 uživatelů

Chov na feně, která měla být mazel

Sarah01
Sarah01 (1517 příspěvků) 30.06.2023, 08:56:35 xxx.xxx.162.253

A opravdu ta štěňata musíte mít? Já teda nevím, kolik štěňat se rodí z jednoho vrhu u molossů, ale vy chcete jedno a co ta ostatní, na ta zájemce máte? Nevím, no, ale takové to chci po svojí fence štěňátko, protože je výjimečná, mně osobně až tak moc nesedí a přijde mi to sobecký. A občas to ani nedopadne tak, jak by si člověk představoval.

Inspektor-pisisvor
Inspektor-pisisvor (101 příspěvků) 30.06.2023, 08:56:47 xxx.xxx.197.228
Anonymní:

Ve smlouvě je, že v případě, že by se na ní chovalo, bychom museli doplatit těch 15k. Nicméně do teď, kdykoliv když jsem se jí na to ptala, tak psala věty typu "na penězích nezáleží". Najednou když je vše vyřízeno, otočila, prý po konverzaci s jejími rodiči. 😀


Tak pokud máte ve smlouvě, že v případě chovu musíte doplatit 15 tis., tak prostě MUSÍTE doplatit 15tis. - tahle drobnost jaksi zcela mění situaci.

   Z toho se prostě tchýně nevykecá a v případě soudu nemá šanci na úspěch.

Inspektor-pisisvor
Inspektor-pisisvor (101 příspěvků) 30.06.2023, 09:04:57 xxx.xxx.197.228
Buggyra:

Ale tak zase na druhou stranu smlouva může být uzavřena i ústně, resp. po e-mailu atd., takže pokud existuje podklad, že současná majitelka feny souhlasila s doplatkem nebo budoucím štěnětem za uchovnění feny, resp. za poskytnutí PP (bez ohledu na to, jak morálně pokleslé je PP zadržovat), pak je to normálně uzavřená smlouva.

Pokud ještě nejste ve fázi, že je tohle dohodnuté, a jste ve fázi, kdy vám chovatelka poslala PP, ale vlastně jste jí na její požadavek ještě neodpověděli, toto smluvní ujednání nebylo uzavřeno, takže z pohledu plnění této smlouvy smolík, že vám plnění poskytla, měla si od vás vymoci prohlášení, že hodláte poskytnout smluvenou protihodnotu.

Pokud tedy na to kouknu čistě "technicky".


Nedodat ke štěněti PP není jen morálně pokleslé, ono se to ani podle zápisního řadu nesmí, takže kdyby takového chovatele někdo natřel, tak za tohle dostane ještě flastr.

orionka
orionka (531 příspěvků) 30.06.2023, 09:08:32 xxx.xxx.82.160
Sarah01:

A opravdu ta štěňata musíte mít? Já teda nevím, kolik štěňat se rodí z jednoho vrhu u molossů, ale vy chcete jedno a co ta ostatní, na ta zájemce máte? Nevím, no, ale takové to chci po svojí fence štěňátko, protože je výjimečná, mně osobně až tak moc nesedí a přijde mi to sobecký. A občas to ani nedopadne tak, jak by si člověk představoval.


Velký souhlas. Jestli jsem četla dobře, tak fena je v plemeni svou povahou spíš výjimka. Nikde není záruka, že se další povede stejně.

assil
assil (1491 příspěvků) 30.06.2023, 09:15:28 xxx.xxx.121.3
Anonymní:

Ve smlouvě je, že v případě, že by se na ní chovalo, bychom museli doplatit těch 15k. Nicméně do teď, kdykoliv když jsem se jí na to ptala, tak psala věty typu "na penězích nezáleží". Najednou když je vše vyřízeno, otočila, prý po konverzaci s jejími rodiči. 😀


No jak píšou ostatní, zaplaťte jí co máte a víc se s ní nebavte. Pokud ve smlouvě není, že má nárok na štěně ,tak nemá a nemusíte to vůbec řešit.

To nedodání PP se nesmí u nás, ale teda popravdě nevím, jestli to platí i v jiných státech, to byste si asi musela zjistit.

Inspektor-pisisvor
Inspektor-pisisvor (101 příspěvků) 30.06.2023, 09:44:35 xxx.xxx.27.178
assil:

No jak píšou ostatní, zaplaťte jí co máte a víc se s ní nebavte. Pokud ve smlouvě není, že má nárok na štěně ,tak nemá a nemusíte to vůbec řešit.

To nedodání PP se nesmí u nás, ale teda popravdě nevím, jestli to platí i v jiných státech, to byste si asi musela zjistit.


To jsou normativy FCI a PP NENÍ majetkem chovatele, proto nemá  právo ním takto nakládat a po úhynu psa by ho měl odevzdat zpět na plemennou knihu.

    Proto jsem psala hned v začátku, že "pokud se bavíme o chovu pod FCI".

   Jinak molossi se chovají pod hromadou různých takyorganizací typu UCI  nebo teď ten moravskopodvodnický spolek (WDS nebo tak nějak) kde neplatí v podstatě žádná pravidla a jejich PP mají hodnotu výtisku ve formátu A4, takže je to vlastně taky jedno.

Anonymní (neregistrovaný) 30.06.2023, 09:52:23 xxx.xxx.242.164

Děkuji,  moc za odpovědi. Já si potřebovala srovnat myšlenky, co tchýni vůbec řeknu. A tak to holt zaplatí, 15k není částka, která by jí nějak vytrhla. Jinak k tomu, že by se na feně nemělo chovat. Tchýně má teď před krytím +-5 zájemců :), samce jsme vybrali zase zahraničního, takového který nemá nedostatky, které má daná fenka a povahu má taky skvělou. I to zdravíčko tam je, jelikož fena postupovala všechna vyšetření těsně před bonitací, nechvátali jsme na to. Tak snad to teď nepůsobí tak moc sobecky. 😅

assil
assil (1491 příspěvků) 30.06.2023, 09:56:46 xxx.xxx.121.3
Inspektor-pisisvor:

To jsou normativy FCI a PP NENÍ majetkem chovatele, proto nemá  právo ním takto nakládat a po úhynu psa by ho měl odevzdat zpět na plemennou knihu.

    Proto jsem psala hned v začátku, že "pokud se bavíme o chovu pod FCI".

   Jinak molossi se chovají pod hromadou různých takyorganizací typu UCI  nebo teď ten moravskopodvodnický spolek (WDS nebo tak nějak) kde neplatí v podstatě žádná pravidla a jejich PP mají hodnotu výtisku ve formátu A4, takže je to vlastně taky jedno.


A kde to tam je? Koukám u FCI na Breeding rules a nic takového tam není. Nebo to vydali jen nějakým cirkulářem? A nebo jsem to v tý angličtině přehlídla. Celkem by mě to zajímalo.

hmn
hmn (1023 příspěvků) 30.06.2023, 09:58:51 xxx.xxx.43.113

cenu má chovat na jednom každém řádně a úspěšně zbonitovaném jedinci a to ze zcela prostého a zároveň naprosto zásadního důvodu - zachování co nejširší genetické variability plemene (populace)

Sarah01
Sarah01 (1517 příspěvků) 30.06.2023, 10:25:45 xxx.xxx.162.253
Anonymní:

Děkuji,  moc za odpovědi. Já si potřebovala srovnat myšlenky, co tchýni vůbec řeknu. A tak to holt zaplatí, 15k není částka, která by jí nějak vytrhla. Jinak k tomu, že by se na feně nemělo chovat. Tchýně má teď před krytím +-5 zájemců :), samce jsme vybrali zase zahraničního, takového který nemá nedostatky, které má daná fenka a povahu má taky skvělou. I to zdravíčko tam je, jelikož fena postupovala všechna vyšetření těsně před bonitací, nechvátali jsme na to. Tak snad to teď nepůsobí tak moc sobecky. 😅


Tak pokud je to takhle, tak v pořádku, to jsem z prvního příspěvku nepochopila. Takže bych doplatila těch 15 tis. a přeju vám hodně štěstí, ať je krytí úspěšné, štěňata i fena zdravá a majitelé jen ti nejlepší.

Inspektor-pisisvor
Inspektor-pisisvor (101 příspěvků) 30.06.2023, 10:29:29 xxx.xxx.197.228
assil:

A kde to tam je? Koukám u FCI na Breeding rules a nic takového tam není. Nebo to vydali jen nějakým cirkulářem? A nebo jsem to v tý angličtině přehlídla. Celkem by mě to zajímalo.


Upřímně nevím, pod čím to tam je, ani nemám čas to hledat, ale v tomto náš zápisní řád vychází z normativů FCI.

assil
assil (1491 příspěvků) 30.06.2023, 12:22:55 xxx.xxx.121.3
Inspektor-pisisvor:

Upřímně nevím, pod čím to tam je, ani nemám čas to hledat, ale v tomto náš zápisní řád vychází z normativů FCI.


Ale není to 1:1, takže teoreticky to obecné FCI pravidlo teda být nemusí.

Ale je to zajímavá, možná se nějakých cizinců zeptát jak to mají.

Anonymní (neregistrovaný) 30.06.2023, 12:36:06 xxx.xxx.71.175
Espiro:

Opravdu byste po třech letech dopláceli do plné ceny štěněte?

 


Ne, já bych na fence, které se nemohla chovatelka zbavit, s nestandardní povahou a nic moc vzhledem, nechovala. 

Espiro
Espiro (354 příspěvků) 30.06.2023, 12:39:45 xxx.xxx.168.151

Pokud bych neměla příslušnou klauzuli ve smlouvě, pak bych nedoplácela. Prodala štěně za 15 a po třech letech si to rozmyslela? A bylo by to i obráceně? Jakože draho prodané nadstandardní štěně by se neosvědčilo, tak by peníze vracela?

 

megi-the-pes
megi-the-pes (2210 příspěvků) 30.06.2023, 12:50:27 xxx.xxx.61.175

Myslím, že nevracela. Mnoho lidí "tady" řeklo, že pes je živý tvor a chovatel za to nemůže ručit. Ve smlouvě je, že doplatit majitel má, tak doplatí. Ale aby to byla fér smlouva, měl by tam být i opak. A ne, nevěřím, že fakt chovatel vrací peníze, část. Už jste mi to hodněkrát řekli. :-)

Anonymní (neregistrovaný) 30.06.2023, 13:03:40 xxx.xxx.82.160
Espiro:

Pokud bych neměla příslušnou klauzuli ve smlouvě, pak bych nedoplácela. Prodala štěně za 15 a po třech letech si to rozmyslela? A bylo by to i obráceně? Jakože draho prodané nadstandardní štěně by se neosvědčilo, tak by peníze vracela?

 


Ale zadavatelka napsala, že to ve smlouvě má ( ten doplatek) a změnit původní podmínky smlouvy se rozhodla ona. Po třech letech. Má výhodu v tom, že 15 před třemi roky bylo něco jiného než dnes. ( Je-li to v oné cizině podobné jako u nás).


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.