Aktuálně: 4 318 inzerátů190 578 diskuzních příspěvků17 960 uživatelů

Veselé okénko

balu
balu (1879 příspěvků) 26.02.2024, 09:51:16 xxx.xxx.152.98
Odpověď na příspěvek uživatele Orionka z 26.02.2024, 09:25:45

Ono záleží co všechno hodnotíte. 

Jestli dětství a mládí jen z hlediska rodiny a kamarádů, tak to bylo fajn, určitě lepší než dnes, kdy se jede moc na výkon, některá děcka mají každý den kroužek a hraní s kamarády a lítání po venku v podstatě neznají. 

Ve sportu se jede taky na výkon, já chodila do Sokola pro radost, žádné soutěžení, ale prostě si zacvičit. 

Na druhou stranu ve škole do nás valili komunistickou propagandu, každý do Jisker, každý do Pionýra, později do SSM. Když jsem odmítla být pionýrkou, bylo z toho ve škole pozdvižení a volali si rodiče do školy. Při přihlášce na střední školu hrál roli dělnický původ a politické smýšlení rodičů. 

Dovolená v zahraničí? Výlet do zahraničí? Na nákup do Rakouska nebo Bavorska? Kdepak!Jen do východního bloku. I Jugoslávie byla možná jen na devizový příslib a výjezdní doložku. Naši žádali několikrát, ale nikdy jsme nemohli jet celá rodina, tak jsme nejeli. Itálie? Řecko? Jen prověření soudruzi mohli do Jugošky a na západ s celou rodinou. Dnes jezdí kdo chce kam chce, pro děcka je k dispozici Erasmus, můžou cestovat, poznávat. Nejsme v kleci.

Orionka (neregistrovaný) 26.02.2024, 10:01:58 xxx.xxx.159.176
Odpověď na příspěvek uživatele balu z 26.02.2024, 09:51:16

Je mi líto, že máte tak nehezké vzpomínky.

balu
balu (1879 příspěvků) 26.02.2024, 10:14:58 xxx.xxx.152.98
Odpověď na příspěvek uživatele Orionka z 26.02.2024, 10:01:58

Ale já nemám jen nehezké vzpomínky. Mám spoustu hezkých, jen nezapomínám na to, co bylo špatné, jako někteří, kteří si tehdejší dobu idealizují. Nebo ti, kteří v dětství nevnímali že je něco špatně, že to jejich krásné dětství není všechno, že je taky třeba vykoupené právě tou nesvobodou (a nejen nesvobodou). Dětství v rodině nadšeného komunisty bylo určitě jiné než např. v rodině silně věřící nebo v rodině pronásledované za své názory. 

Buggyra
Buggyra (3788 příspěvků) 26.02.2024, 10:17:23 xxx.xxx.198.226

To taky chtěla dát paní třeba děti do školky, a školka prohlásila, že děti zapíše až když bude mít paní potvrzení o zaměstnání. Tak paní obcházela potenciální zaměstnavatele s dvěma malýma dětma - no ti se mohli o ni přetrhnout, že ano. Nakonec sehnala přes známé příslib od výzkumného ústavu, školka by jí jinak děti prostě nastoupit nenechala. (paní neměla zaměstnání, protože předchozí zaměstnavatel přestal existovat)

Při přihlášce na střední školu hrál roli dělnický původ a politické smýšlení rodičů.
…na vysokou zrovna tak. Absolvoval se politický pohovor.

Příbuznou kvůli buržoaznímu původu vyhodili z práce. Učila francouzštinu na vysoké škole v Praze. Později mohla učit pouze na střední mimo Prahu. No, nebyla mladá, takže to není úplně k tématu bezstarostné mládí, pravda. Nicméně její děti s tím trochu starostí měly.

balu
balu (1879 příspěvků) 26.02.2024, 10:30:37 xxx.xxx.152.98
Odpověď na příspěvek uživatele Buggyra z 26.02.2024, 10:17:23

S tou školkou - když jsem byla malá, tak do školky brali děti jen těch rodičů, kteří oba pracovali. Ne, že když byla žena na MD s mladším dítětem, tak starší mohla dát do školky. Míst bylo málo, tak to bylo logické. 

Když jsem měla děti já, už pak po sametu, byla situace obdobná. Syn chodil do školky, a když se narodil druhý, tak musel skončit. Počítala jsem s tím, že když budu na MD, bude syn doma. Nějak nevím, proč bych dávala dítě do školky, když se o něj můžu starat a věnovat se mu já. 

Kdyby se to tak dělalo i dnes, tak nebude takový přetlak na místa ve školkách a nebudou se muset vymýšlet pitomosti jako sousedské hlídání a tak podobně. 

Měla jsem kolegu ve věku mých synů, se ženou mají dvě děti. S mladším byla ona na MD. Starší dítě dávali každodenně do školky od rána až do odpoledne, a nebyl to tehdy předškolák. Nechápu dodnes. Přece dítě nemám proto, abych ho vrazila do školky, aby se mu věnoval někdo cizí, když jsem já doma. 

Sarah01
Sarah01 (2002 příspěvků) 26.02.2024, 10:42:01 xxx.xxx.28.39
Odpověď na příspěvek uživatele balu z 26.02.2024, 10:30:37

Já jsem třeba využívala před cca 22 lety, když jsem dělala rekvalifikaci, možnost dát kluka do školky na 5 dnů v měsíci. Myslím, že to bylo i dobré, když si člověk musel vyřídit nějaké lékaře nebo něco na úřadech.

Jak je to teď, už nemám popravdě přehled. Mám pocit, že školkovné šlo odečíst z daní.  Myslím si, že u nás je hodně velká podpora rodin, i když si to někteří mladí nemyslí.

Edit: asi to spíš patří do politiky.

Rapotačka (neregistrovaný) 26.02.2024, 11:44:47 xxx:xxx.4ad7:b2f7
Odpověď na příspěvek uživatele hmn z 26.02.2024, 11:29:44

ŘíkalI to v TV.  H. Růžičkový zakazovali komouši chodit na jízdárnu

(ale chodila), populární TV hlasatel zas musel chodit do školy

v pionýrským kroji, hlavní vzpomínka na dětství.😢

Orionka (neregistrovaný) 26.02.2024, 11:50:48 xxx.xxx.159.176

Hodila bych to do politiky, ale představa paní Růžičkové na koni je natolik veselá….

assil
assil (1895 příspěvků) 27.02.2024, 12:25:06 xxx.xxx.26.200
Odpověď na příspěvek uživatele Sarah01 z 27.02.2024, 12:14:46

Mě akorát štve, že když jedu do Prahy vlakem na PID kupon, tak musím mít ještě pražský kupon, i když reálně pražskou MHD vůbec nepoužívám. Kdyby tohle zrušili, tak ať si dají pražský kupon třeba za dvacku. 😀


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.