Aktuálně: 4 589 inzerátů178 050 diskuzních příspěvků17 802 uživatelů

Jak daleko máte koně

Beruš (neregistrovaný) 08.07.2023, 08:47:00 xxx.xxx.178.34

Páčko, chci slyšet váš názor. Je mi 25 let, manžela a děti zatím nemám, takže času mám dostatek. Uvažuji si splnit svůj sen a koupit koně. Problém je, že spolehlivé ustájení, kterému bych 100 % věřila, mám hromadnou dopravdou hodinu a půl. Je to veliký problém? Vím, nemusím tam každý den, ale zase nějaká kontrola je potřeba. Jak daleko jezdíte vy?

Verun
Verun (748 příspěvků) 08.07.2023, 09:25:06 xxx.xxx.220.12

To je podle mě šílené…ale jestli to chcete, zjistěte si, kdy vám jede poslední bus z místa ustájení a kdy budete doma, v zimě ro bývá už po tmě.  Chápu, že třeba po Praze, než se vymotáte z města, to trvá tu hoďku a půl a nemusí to být ani tak daleko…. vy jste mladá a ještě ohebná, nic pro vás není problém, my “babči ” už jsme pohodlné a vidím to jinak .

Takže já mám do stáje do deseti minut autem, půl hoďka na kole, třičtvrtě hoďky pěšky.

kometa
kometa (4408 příspěvků) 08.07.2023, 09:39:27 xxx.xxx.147.163
Beruš:

Páčko, chci slyšet váš názor. Je mi 25 let, manžela a děti zatím nemám, takže času mám dostatek. Uvažuji si splnit svůj sen a koupit koně. Problém je, že spolehlivé ustájení, kterému bych 100 % věřila, mám hromadnou dopravdou hodinu a půl. Je to veliký problém? Vím, nemusím tam každý den, ale zase nějaká kontrola je potřeba. Jak daleko jezdíte vy?


Já jezdila ke koni 3x, 4x týdně. Měla jsem to půl hodiny.

Co jsem tak vypozorovala - čím dále, tím více se tam lidem často přestane chtít. I těm mladým.

Jak píše verun - to máte jenom 3 hodiny na cestu + čas strávený s koněm další 3 hodiny. Občas je moc horko, jindy strašně prší, pak zase mrzne, v zimě dorazíte třeba už potmě…

Víte vlastní kůň opravdu spolkne nejen hodně peněz, ale i času. A ne každý to dá.

Horsana
Horsana (650 příspěvků) 08.07.2023, 09:40:22 xxx.xxx.40.140

Tak som roky dochádzala, kým som nemala auto, roky roky rokúce, problém to nebol, občas nás zo stajne niekto zviezol domov, lebo priblížil na nejakú zastávku.

A mala som presne 25 rokov 😀 A áno, išli sme ďalej, ale za lepším ustajnením, všetci študenti, nikto nemal auto, chodili sme partia ku koňom a boli to krásne časy 🙂

Arbora
Arbora (316 příspěvků) 08.07.2023, 09:58:38 xxx.xxx.227.220

Vlastniť koňa nie je žiadna povinnosť. Ak nemám dostupné ustajnenie, kde ľuďom dôverujem- a tým myslím aj to, že naozaj nepotrebujú kontrolu, tak si ho skrátka nekúpim. V takom prípade by som šla radšej do nájmu, alebo k nejakému súkromníkovi, ktorý by uvítal výpomoc. 

Hodina a pol na pravidelné dochádzanie je fakt dosť, to sú tri hodiny z dňa, osem v práci, v zime absolútne bez šance na využitie, pokiaľ nemáte nejaký dvoj/trojsmennú pracovnú dobu, alebo osvetlenú jazdiareň. Ale koho by už len bavilo motať sa tri mesiace v roku pri umelom osvetlení. 

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (797 příspěvků) 08.07.2023, 11:16:20 xxx.xxx.135.226

Zažila jsem, nedoporučuji.

Měla jsem koně cca 40 km od domova v obstojné stáji a jezdila jsem MHD. Minimálně jsme věděla, že s koněm manipuluje zkušená osoba, nestál v hnoji, seno pěkné blablabla, mohla jsem odjet na dovolenou a věděla jsem, že mi kůň nebude chodit s otevřenou ránou x dnů po pastvině a že ustajovatel pozná koliku.

Dlouho jsem sama sebe přesvědčovala, že je to v pohodě a našla se řada lidí, kteří mi potvrzovali, že lepší je mít koně daleko a v pohodě, než za bukem a ve špatném.

Tohle je určitě svatá pravda, nicméně to dojíždění vás fakt doběhne, tedy také záleží na práci, ale když děláte klasicky 5x8 v týdnu, tak je to po čase fakt masakr. Já to vydržela 2 roky a totálně mě to utavilo, takže mimo jiné i ta vzdálenost byla, proč šel kůň jinam.

Zkušenost mě naučila následující:

1) je fajn mít koně natolik blízko, abych tam mohla bez problému kdykoli dojet čímkoli, jelikož i sebelepší ustajovatel je jen člověk a je fajn mít možnost zajet si za vetem/ošetřit koně sám pod vlastní taktovkou a necestovat při tom "přes půl republiky". Dává to dost velkou svobodu.

2) někdy se s koněm i jezdecky dostanete do takové situace, kdy prostě potřebujete třeba nějakou dobu přijěžďovat na jízdárně, a to často a kontinuálně. Dovolím Vám tohle dané vzdálená stáj? Nebo prostě zjistíte, že máte koně, který vám tloustne i ze vzduchu (což se může stát i teplokrevníkovi) a kvůli možnosti schvácení musí chodit často - jak to pak vyřešíte? A mimochodem ne vždy je B jezdec vhodné řešení, zaprvé je velmi těžké ho najít, no a taky na to nemusí být doba - já mám teď třeba koně mladého a prostě někým dalším než mnou si ho kazit nepotřebuju.

3) v minulosti jsem silně bazírovala pouze na ustájení 24/7, jiná varianta nemožná. Stále to mám za nejideálnější způsob ustájení koně, nicméně za ty roky vlastnictví jsem se dost posunula a říkám, že lepší dobré boxové, než špatné 24/7 za podmínek, že box má přes den prostorný výběh. Další věc je, že kdybych ve svém okolí blízko nenašla dobré 24/7, tak prostě půjde kůň na box, kdyby přišly děti, tak budu potřebovat koně k ruce - když se za ním nedostanu, tak k čemu mi to úžasné ustájení daleko bude? 

Osobně to mám nyní nastavené tak, že horní hranice vzdálenosti je pro mně cca do 30ti km, půl hodiny autem a  ideálně aby se tam dalo dojet sockou, jelikož nikdy nevíte. Sockou to mám teď dveře-dveře hodinu a to se dá, autem méně. Preferuji první způsob, nerada řídím, ale chystám se třeba na pořízení skútru.

Ovšem dnes je všude koní habakuk. Možnosti ustájení mraky a i když se říká, že nikde není nic ideální, kvalita stájí se v porovnání s minulými desetiletími podstatně zvyšuje. Čili zde vyvstává otázka, je-li opravdu toto ustájení jediné spolehlivé ve Vašem radiusu řekněme do 30ti km?

Takže do začátku tohle ustájení dobré, ale rozhodně bych ho nebrala jako bernou minci a pořádně si proklepla vše v okolí. Vše výše uvedené je potřeba prostě zvážit. Ale dokud to nezkusíte, tak nevíte.

Kallisto
Kallisto (127 příspěvků) 08.07.2023, 11:56:58 xxx.xxx.217.242

Mám koně  25km od domu, 30 od práce. Autem cca půl hodina prdelkama přes dědiny. Docházka 3-4x týdně. U koně strávím klidně 3-4 hodiny při normální návštěvě s vyjížďkou. Někdy přijedu jen pomazlit, ošetřit, popást, pak je to méně. V případech zranění jsem jezdila denně ošetřovat. Je to za mě maximum. Nedovedu si představit vozit busem za koněm krmení nebo jiné krámy. Zvažte jak pak v zimě, kdy je odpoledne o půl čtvrté tma.

Byla bych ochotna slevit pouze v případě těhotenství a mateřství, kdy bych obětovala vzdálenost a tím i čas, pokud by bylo o koně při mé menší docházce postaráno dle mých představ. 


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.