Aktuálně: 4 955 inzerátů174 098 diskuzních příspěvků17 750 uživatelů

Pes do bytu

Anonymní (neregistrovaný) 13.07.2023, 06:06:50 xxx.xxx.227.89

Dobrý den, ráda bych si pořídila psa do panelového bytu. Problém je, že přemýšlím o větším plemenu. Chtěla jsem se zeptat, která plemena jsou k tomu nejvhodnější? A dále konkrétně na rhodéskeho ridgebacka, luisianského leopardího psa a labradora. Samozřejmě bych jim dopřávala pohyb ve formě delších procházek. Děkuji za odpovědi

Xerxova
Xerxova (775 příspěvků) 13.07.2023, 07:09:20 xxx.xxx.0.1
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 13.07.2023, 06:06:50

rhodeský ridgeback i catahoula nejsou lehce zvládnutelná plemena pro začátečníky. Zvláště leopard je často povahově labilní (alespoň ty, co jsem znala) a chtějí hodně specifický přístup a hodně pochopení… U obou těchto plemen se musí počítat i s jistou nesnášenlivostí k ostatním psům.

Žádný z těchto psů nevystačí s delšími procházkami - chtějí práci, zaměstnat hlavu, dlouhé výlety… I labrador je akční lovecký pes… 

A máte představu, jak vypadá labrador, když přijde z procházky v dešti? Nejlépe proložené bahenní lázní v každé kaluži, kterou potká?? Umíte si představit, jak a kde ho v paneláku budete sušit?  I to je třeba promyslet…

Thielli
Thielli (605 příspěvků) 13.07.2023, 07:13:28 xxx.xxx.65.248

Máme v bytě 2 velké psy, ráno venčíme hodinu, potom jsou doma samy (spolu-samy) cca 7 hodin s celodenním přístupem na lodžii, odkud mohou sledovat dění venku. Pak venčení cca 3 hodiny a večer ještě znovu jedno kratší. K tomu ještě nějaká pozornost/hra přímo v bytě. Víkendy výlety nebo pobyt na chatě na zahradě s výlety. Vždy.

Vlastně jsem poškrtala 90 % svých předchozích zájmů, abych měla čas na ně.

Orionka (neregistrovaný) 13.07.2023, 07:22:30 xxx.xxx.82.160

Měla jsem v paneláku 2 střední knírače. Dveře do koupelny hned za dveřmi do bytu. Někdy to byl spíš kotec, než byt. Známí měli v paneláku 3 vipety - to jsou velice upravení čistotní psi. Když je vysprintujete, rádi si doma lehnou a do špatného počasí nechtějí. Do louže by si nelehli a pečlivě každou obejdou. Na jejich hladkou srst se nic nechytá. Do paneláku ideál.

Ještě nepíšete, zda jste rodina nebo dvojice…..Jestli žijete sama-moc dobře pořízení psa zvažujte. Pro jednoho je to docela řehole.

Tenurri
Tenurri (308 příspěvků) 13.07.2023, 07:25:01 xxx.xxx.213.168

Já bych ještě doplnila, že bych vzala v potaz v kolikátém patře bydlíte a jestli máte výtah. Snášet staršího psa (nebo psa po operaci, atd) po schodech ze 4. patra, pokud bude mít pes 30 a víc kg asi nebude úplně super. 

Zrzavci
Zrzavci (2875 příspěvků) 13.07.2023, 07:42:31 xxx.xxx.226.6
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 13.07.2023, 06:06:50

Odhaduji, podle formulace dotazu, že asi se psy moc zkušeností mít nebudete. Pokud se mýlím, omlouvám se. Ale nejsem si jistá, zda jste si vědoma toho, co plemeno jako je Rhodéský ridgeback či Catahoula obnáší. Víte něco o jejich povahách? Prostudovala jste je? Pořádně? Ani jedno tohle plemeno není jednoduché a dá se tu vyjmenovat spousta potíží a zádrhelů, které budete muset řešit. Od lovení, po  často složitý vztah k ostatním psům. Ani jeden z těchhle dvou není drobeček a pokud nemáte znalosti  a nebo přirozený cit pro psy, abyste neměla problém s přirozenou autoritou a pes Vás respektoval, budete mít-když se pes rozhodne jednat po svém, celkem potíže ho udržet.  Oba jsou to krásná zvířata, ale oba s sebou nesou skutečně velká ALE.  Neznám Vás, ani Vaše zkušenosti, jen odhaduji, podle dotazu. A věřte mi, že žít v blízkosti nezvládnutého RR či catahouly, není pro nikoho příjemné. A to leckdy ani pro jejich majitele. Cvičák je nezbytnost.

Pes v bytě není o velikosti - bydleli jsme v paneláku  - máme ohaře, z toho jeden německý, což taky není drobeček. Musíte ale mít nastavení, že jste venku víc, než doma. Ráno pořádná procházka - nic kolem paneláku, dát si cígo a domů, pěkně ven a v rámci venčení psa i zaměstnat - platí pro všechny tří Vámi vybraná plemena . Odpoledne se sbalit a vyrazit ven na dvě hoďky a opět to není jen o pocourání si, ale o tom, že se psu celou dobu věnuju, cvičení, hry a pod. A opět to platí pro všechny tři vybrané.

Se psem v bytě nutno počítat s častým úklidem. A hlavně u takto velkých psů, pokud nebydlíte v přízemí je nutnost výtahu. Dále je nutnost mít v záloze - zvláště pokud žiji sám - někoho, kdo mne zastoupí, budu-li nemocný/á. Dovolené - buď se psem, jako máme my, nedovedu si představit, že ho svěřím někomu jinému, a nebo mít někoho spolehlivého, kdo ho bude umět ohlídat - a zase - je to velké plemeno, když ho nebude respektovat, budou potíže. 

Se psem obecně - nutno mít v záloze peníze - na nenadálé zdravotní výdaje, leckdy nemalé, u velkého plemene značně vyšší, než u plemene malého

Se psem obecně - nutno si vzít po pořízení štěněte dovolenou - nebo mít hlídače, aby se štěně mohlo nejen často venčit, ale také učit na samostatný pobyt doma, protože pokud se to nenaučí a bude doma dělat bugr, nebudete ráda ani Vy a hlavně ani Vaši sousedé.

Tak to je tak pro začátek asi všechno.

eena
eena (176 příspěvků) 13.07.2023, 08:04:05 xxx.xxx.231.241

Do bytu teoreticky môže byť každý pes, ale…. Musíte zvážiť množstvo času, ktoré so psom strávite vonku, a to myslím tak ako zrzavci - nie len pomotkanie sa okolo domu, ale naozajstná aktívna prechádzka. Ak má pes dostatok pobytu vonku (vrátane zamestnania hlavičky) je v pohode aj v byte (rozlohou je byt viac ako koterec). Ak sa zmierite s nutnosťou stáleho upratovania a aj tak to nikdy nebude tip-top - tak nie je problém. A hlavne reálne zvážte svoje schopnosti vychovať ho, lebo aj malý nevychovaný pes je katastrofa.  Mali sme v byte všeličo - vrátane labradora, dalmatína aj “dogy” spolu s rotvailerom. No je nás na psov viac členov rodiny a psiská boli vonku denne (zima-leto) aj osem hodín. Paradoxne najmenej sa chodí na prechádzky teraz v rodinnom dome s moskováčkou - ale tá je spokojná hlavne v našej prítomnosti - vždy sa tmolí okolo nás a vonku je koľko chce (koterec nepoužívame - býva s nami v dome). A môžem vám povedať, že pri poslednej som zvažovala  tri roky či si trúfnem na takého psa - a skúsenosti som mala. 

Rapotačka (neregistrovaný) 13.07.2023, 08:16:47 xxx.xxx.224.165
Anonymní:

Dobrý den, ráda bych si pořídila psa do panelového bytu. Problém je, že přemýšlím o větším plemenu. Chtěla jsem se zeptat, která plemena jsou k tomu nejvhodnější? A dále konkrétně na rhodéskeho ridgebacka, luisianského leopardího psa a labradora. Samozřejmě bych jim dopřávala pohyb ve formě delších procházek. Děkuji za odpovědi


Pohyb? 

Něco takovýho?

https://www.youtube.com/watch?v=WvkJU_PJJWI

hmn (neregistrovaný) 13.07.2023, 08:49:34 xxx.xxx.43.113

měla jsem v paneláku hovawarta

povaha klidná

ranní venčení kolem dvou paneláku, při odchodu do práce jsem odtlačovala již spícího psa dveřmi

dopoledne venčila maminka (a frajeřila před ostatními důchodkyněmi, že si pes na povel sedni fakt sedne 😄)

odpoledne špacír a výcvik, pes byl plně vytížen sportovní kynologií. Večer procházka před spaním. 

V mezičase pes spal. Naprostá idylka. 

Jak psaly výše ženy - přišel úraz, operace ramene a to velmi urychlilo naši úvahu o trvalém přestěhování na chatu (kde jsme stejně už víceméně bydleli) - žádné schody. V paneláku by to byl problém i s fungujícím výtahem.

hmn (neregistrovaný) 13.07.2023, 08:54:26 xxx.xxx.43.113

nemohu editovat takže ještě jednou - jsem řidič s autem a cca 5 minut chůze to bylo do přírody kol Odry. A sídliště plné zeleně, stromů…..takže dog příznivé faktory

balu
balu (1534 příspěvků) 13.07.2023, 09:07:56 xxx.xxx.72.176

Jak už tu padlo, dům, kde je byt, by měl mít výtah. A člověk by neměl žít sám - když je více členů domácnosti, mohou se o péči a hlavně venčení podělit. V životě přicházejí situace, kdy je to nezbytné. 

Bydlím ve čtvrtém podlaží v domě bez výtahu a v bytě jsem měla samojeda a černého ruského teriéra, asi rok dokonce společně. Oba se v bytě chovali klidně, vůbec neznám nějaké divočení jak od malých psů, třeba synových fen bišonka. Psi měli neomezený přístup do všech místností. Ráno jsme chodili na kratší venčící procházku, cca půl hodiny. Venčil ten člen rodiny, který ten den odcházel poslední. A odpoledne zase venčil ten, kdo přišel první - kratší venčící procházku, hlavně na vyprázdnění. Potom, až jsem přišla já, jsme šli na dlouhou procházku s průběžným pocvičením. A další venčení, krátké, cca půl hodiny následovalo večer asi tak v deset. Psi, s výjimkou štěněcího období, v bytě nic neničili, nebrali nic, žádné jídlo, ze stolu ani ze stolku v obýváku, ani když zůstali sami doma. Po vycházce, pokud byli špinaví, jsem je ve vaně osprchla vlažnou vodou bez šamponu - jen “podvozek”, hlavně samojeda, toho jsem do vany unesla. Oba psi byli naučení, že po příchodu k bytu čekají u dveří na chodbě, než vezmu kýbl s vodou a postupně, jednu po druhé, jim umyju a utřu tlapky. Často to stačilo a sprcha ve vaně nebyla potřeba. 

Anonymní (neregistrovaný) 13.07.2023, 09:27:46 xxx.xxx.164.121

Bydlíte sám( sama)? Jak máte pořešeno časté venčení a jrmení štěněte? Uvědomujete si, než budete mít fungujícího psa, uplynou třeba dva roky? A velké plemeno, paličatě se vzpouzející na vodítku, je zážitek, zvláště 4x denně den po dni. A co vztávání v zimě, tmě, když prší, je bahno. Nevadí? Tak pak ano, třeba to půjde.

Anonymní (neregistrovaný) 13.07.2023, 09:35:10 xxx.xxx.227.89

Bydlíme v bytě dva. Výtah tu máme a pravda, se psy zkušenost zatím nemám. Tlapky po vycházce bysme museli vyčistit vždycky ve sklepě. Oba směnujeme ale každý jinak většinou, takže vycházky by mohly být ráno i večer.

Zrzavci
Zrzavci (2875 příspěvků) 13.07.2023, 09:42:39 xxx.xxx.226.6
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 13.07.2023, 09:35:10

Zkuste prosím, ještě přehodnotit ten výběr plemen.  Víte ono pak není spokojenej nikdo, když si to nesedne, ani majitel, ani pes, ani okolí. Víte, já se psy žiju už od dětství, něco málo člověk za tu dobu poznal. A věřte mi, že udělat dobrý výběr plemene a vědět o čem pes a život s ním je, je základ ke spokojeným životu obou. Pes je velký závazek, potřebuje hodně Vašeho času, než psa vychováte trvá to. Navíc  se dá říct, že prvního  psa člověk ve spoustě věcí zkazí - protože ještě neví, netuší. A je rozdíl když se Vám nepovede vychovat právě takovéhle plemeno. Pro všechny tři vybrané opravdu musíte mít dostatečnou časovou kapacitu, abyste mu dala to, co potřebuje. Počítáte kupříkladu se cvičákem? Tam se chodí vzdělávát hlavně právě majitel, aby věděl, jak a co dělat a proč. Máte ve svém okolí nějaký kvalitní cvičák? Koukala jste opravdu důkladně na ty povahy plemene?

Anonymní (neregistrovaný) 13.07.2023, 09:42:56 xxx.xxx.43.113

ráno i večer……odpoledne nic?

a štěněti ráno a večer nestačí

Thielli
Thielli (605 příspěvků) 13.07.2023, 09:46:48 xxx.xxx.6.240

A co zkusit začít starším psem z útulku? Není to závazek na 15 let, pes nemá až takové obří nároky na pohyb a v útulku už budou znát jeho povahu, takže by to nebylo spojení naslepo.

kometa
kometa (4187 příspěvků) 13.07.2023, 09:55:11 xxx.xxx.224.101
Zrzavci:

Odhaduji, podle formulace dotazu, že asi se psy moc zkušeností mít nebudete. Pokud se mýlím, omlouvám se. Ale nejsem si jistá, zda jste si vědoma toho, co plemeno jako je Rhodéský ridgeback či Catahoula obnáší. Víte něco o jejich povahách? Prostudovala jste je? Pořádně? Ani jedno tohle plemeno není jednoduché a dá se tu vyjmenovat spousta potíží a zádrhelů, které budete muset řešit. Od lovení, po  často složitý vztah k ostatním psům. Ani jeden z těchhle dvou není drobeček a pokud nemáte znalosti  a nebo přirozený cit pro psy, abyste neměla problém s přirozenou autoritou a pes Vás respektoval, budete mít-když se pes rozhodne jednat po svém, celkem potíže ho udržet.  Oba jsou to krásná zvířata, ale oba s sebou nesou skutečně velká ALE.  Neznám Vás, ani Vaše zkušenosti, jen odhaduji, podle dotazu. A věřte mi, že žít v blízkosti nezvládnutého RR či catahouly, není pro nikoho příjemné. A to leckdy ani pro jejich majitele. Cvičák je nezbytnost.

Pes v bytě není o velikosti - bydleli jsme v paneláku  - máme ohaře, z toho jeden německý, což taky není drobeček. Musíte ale mít nastavení, že jste venku víc, než doma. Ráno pořádná procházka - nic kolem paneláku, dát si cígo a domů, pěkně ven a v rámci venčení psa i zaměstnat - platí pro všechny tří Vámi vybraná plemena . Odpoledne se sbalit a vyrazit ven na dvě hoďky a opět to není jen o pocourání si, ale o tom, že se psu celou dobu věnuju, cvičení, hry a pod. A opět to platí pro všechny tři vybrané.

Se psem v bytě nutno počítat s častým úklidem. A hlavně u takto velkých psů, pokud nebydlíte v přízemí je nutnost výtahu. Dále je nutnost mít v záloze - zvláště pokud žiji sám - někoho, kdo mne zastoupí, budu-li nemocný/á. Dovolené - buď se psem, jako máme my, nedovedu si představit, že ho svěřím někomu jinému, a nebo mít někoho spolehlivého, kdo ho bude umět ohlídat - a zase - je to velké plemeno, když ho nebude respektovat, budou potíže. 

Se psem obecně - nutno mít v záloze peníze - na nenadálé zdravotní výdaje, leckdy nemalé, u velkého plemene značně vyšší, než u plemene malého

Se psem obecně - nutno si vzít po pořízení štěněte dovolenou - nebo mít hlídače, aby se štěně mohlo nejen často venčit, ale také učit na samostatný pobyt doma, protože pokud se to nenaučí a bude doma dělat bugr, nebudete ráda ani Vy a hlavně ani Vaši sousedé.

Tak to je tak pro začátek asi všechno.


Tohle vytesat do kamene!

kometa
kometa (4187 příspěvků) 13.07.2023, 10:04:07 xxx.xxx.224.101
Anonymní:

Bydlíme v bytě dva. Výtah tu máme a pravda, se psy zkušenost zatím nemám. Tlapky po vycházce bysme museli vyčistit vždycky ve sklepě. Oba směnujeme ale každý jinak většinou, takže vycházky by mohly být ráno i večer.


Viz výše.

Četla jste všechny příspěvky? Vycházky dvakrát denně nestačí ani pro dospělého, natož štěně. A proč jste si vybrala takto komplikovaná plemena? Teda s výjimkou toho labradora, ale ani ten není samovychovatelný, jak prezentují v reklamách.

Rapotačka (neregistrovaný) 13.07.2023, 10:12:42 xxx.xxx.224.165
Anonymní:

Bydlíme v bytě dva. Výtah tu máme a pravda, se psy zkušenost zatím nemám. Tlapky po vycházce bysme museli vyčistit vždycky ve sklepě. Oba směnujeme ale každý jinak většinou, takže vycházky by mohly být ráno i večer.


Skvělé.

Vlítněte do toho

a hlavně si domluvte, ve které rodině pes skončí

až zjistíte, že to nejde!


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.