Aktuálně: 4 589 inzerátů178 050 diskuzních příspěvků17 802 uživatelů

Mladý kůň a ošetřování

Anežka N. (neregistrovaný) 14.07.2023, 15:05:51 xxx.xxx.31.210

Ahoj, na jaře jsme si koupili  křížence haflinga dva roky. Od hříběte je s ní problém s ošetřováním. Při kydání se “šklebila” to už ale pominulo. Čistit kopyta nebylo možné, byla schopná člověka pokopat. To už je také lepší a nyní už je na kováře hodná. Současným problémem už je “jen” očkování a odčervení. Odčervení je možné pouze práškem ale ničím jiným. Na inj.stříkačku reaguje hystericky. To jsem opravdu ještě nezažila a to už mám něco za sebou kolem koní. Bylo mi razeno dávat do stříkačky džus nebo mrkvovou šťávu a něco dobrého aby si nejprve zvykla ale nepomáhá to. Nějakej nápad jak na to? Druhý problém je očkování. Opět problém s inj.stříkačkou. Chodím kolem ní s prázdnou stříkačkou aby si zvykla. Snažím se ji s ní hladit po krkku. Nakonec to asi zvládneme ale nedokáži si představit nějaký akutní zákrok nebo odběr krve. Chodí jen na procházky na ruce cca 10 hodin týdně, max. 1x týdně krátká práce na ruce - couvání, ustupování apod. Vše bez problémů. 

kometa
kometa (4408 příspěvků) 14.07.2023, 16:23:46 xxx.xxx.147.163
Anežka N.:

Ahoj, na jaře jsme si koupili  křížence haflinga dva roky. Od hříběte je s ní problém s ošetřováním. Při kydání se “šklebila” to už ale pominulo. Čistit kopyta nebylo možné, byla schopná člověka pokopat. To už je také lepší a nyní už je na kováře hodná. Současným problémem už je “jen” očkování a odčervení. Odčervení je možné pouze práškem ale ničím jiným. Na inj.stříkačku reaguje hystericky. To jsem opravdu ještě nezažila a to už mám něco za sebou kolem koní. Bylo mi razeno dávat do stříkačky džus nebo mrkvovou šťávu a něco dobrého aby si nejprve zvykla ale nepomáhá to. Nějakej nápad jak na to? Druhý problém je očkování. Opět problém s inj.stříkačkou. Chodím kolem ní s prázdnou stříkačkou aby si zvykla. Snažím se ji s ní hladit po krkku. Nakonec to asi zvládneme ale nedokáži si představit nějaký akutní zákrok nebo odběr krve. Chodí jen na procházky na ruce cca 10 hodin týdně, max. 1x týdně krátká práce na ruce - couvání, ustupování apod. Vše bez problémů. 


Já tomu trochu nerozumím. Při kydání se šklebila - to jste kydali s koněm v boxu? Já tohle už léta neznám. Koně jsou venku a pak se v klidu a hlavně pořádně udělají boxy.

Jak jinak než práškem nebo pastou chcete odčervovat? (dá se namíchat do žrádla). Injekcí?

Ad očkování. Asi jsme měli nějaké divné koně, ale dělala jsem to ve volnosti. Největší problém bylo uhájit suštící pytlík s vakcínami před zvědavci.

To není ve výběhu s kámoši, se kterými by se vyblbnula?

Anežka N. (neregistrovaný) 14.07.2023, 17:27:30 xxx.xxx.31.210
Odpověď na příspěvek uživatele kometa z 14.07.2023, 16:23:46

Děkuji, koně jste neměla divné, právě můj je divný. A ráda bych právě odčervila tou pastou ale to se mi nedaří. 

kometa
kometa (4408 příspěvků) 14.07.2023, 17:45:41 xxx.xxx.147.163
Anežka N.:

Děkuji, koně jste neměla divné, právě můj je divný. A ráda bych právě odčervila tou pastou ale to se mi nedaří. 


No a zamíchat ji do krmení? Nějakého dobrého.

Kallisto
Kallisto (127 příspěvků) 15.07.2023, 21:12:17 xxx.xxx.169.54

Kydání s koněm v boxe bych jako problém neviděla. Pokud je kůň nový je třeba nějakou dobu v boxe než jde do výběhu s koňmi, dá se. Případně ve dnech, kdy lije jako z konve a koně ven třeba nejdou.

Jak dlouho ji máte? Nepřeučíte všechno najednou. Taky je důležité vědět, jestli nemá žádnou zkušenost, nebo už nějakou špatnou a z toho vycházet. Samozřejmě že nejlepší je, aby vám s ní pomohl někdo zkušený. Zkuste někoho s pozitivkou.

Btw jablečný džus mi nefungoval na nic. Koním většinou víc vadí ta stříkačka v hubě, než ten obsah. Ten mimo jiné nechutná asi nikomu, musí se koni přizvednout hlava a nechat ho to spolknout. Nekrmit, nebo vám tu odčervovací pastu vyplive s tím žrádlem. 

kometa
kometa (4408 příspěvků) 15.07.2023, 21:31:19 xxx.xxx.147.163
Kallisto:

Kydání s koněm v boxe bych jako problém neviděla. Pokud je kůň nový je třeba nějakou dobu v boxe než jde do výběhu s koňmi, dá se. Případně ve dnech, kdy lije jako z konve a koně ven třeba nejdou.

Jak dlouho ji máte? Nepřeučíte všechno najednou. Taky je důležité vědět, jestli nemá žádnou zkušenost, nebo už nějakou špatnou a z toho vycházet. Samozřejmě že nejlepší je, aby vám s ní pomohl někdo zkušený. Zkuste někoho s pozitivkou.

Btw jablečný džus mi nefungoval na nic. Koním většinou víc vadí ta stříkačka v hubě, než ten obsah. Ten mimo jiné nechutná asi nikomu, musí se koni přizvednout hlava a nechat ho to spolknout. Nekrmit, nebo vám tu odčervovací pastu vyplive s tím žrádlem. 


Ne, není problém kydání boxu, ve kterém je kůň. Ale nevidím důvod, proč by se měl při tom šklebit.

A jsem zvyklá, že koně chodí ven, i když leje jak z konve. Aspoň na pár hodin.

Horsana
Horsana (650 příspěvků) 17.07.2023, 10:02:17 xxx.xxx.54.19

Pokiaľ ste odcervili “práškom”, či dokonca injekciou, koňa odcerveneho nemáte.

Nijak.

Narvala by som do neho pastu hoci aj na fajke, lepšie, ako mŕtvy kôň, si myslím.

Samozrejme kombo moxidectin+praziquantel. Equest Pramox je gel a kone ho prijímajú veľmi dobre, aj také, čo u toho robia cavyky.

Mix haflinga by sa mal na pamlsky naučiť všetko. Pokiaľ má ale zlú skúsenosť, tak ho treba presvedčiť , že vy ste fajn ľudia…


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.