Aktuálně: 4 724 inzerátů176 694 diskuzních příspěvků17 783 uživatelů

Kůň ve sportu

Novotný L. (neregistrovaný) 15.07.2023, 10:02:53 xxx.xxx.290.18

Ahoj. 

Zajímá mě jak řeší majitelé jednoho koně s rodokmenem jeho testaci ve sportu. Mnoho mých známých má chovnou klisnu a její hříbata prodává, protože nemají jezdce který by je připravil na svod, výstavu, pro zápis do plemenné knihy a už vůbec je nemohou dostat do výcviku kritérií mladých koní.Myslím si, že testační odchovny nestačí a umístění na výstavách pořádajícího svazu jsou někdy diskutabilní.Mám dojem, že někdy přicházíme o cenné koně jen proto, že je nemá kdo prezentovat ve sportu. 

Je to zase jen o penězích nebo je nedostatek vzdělaných odborníků co ví jak pracovat s těmi mladými začínajícími koňmi? Máme opravdu tak špatný chov koní, že za posledních 20 let jen křížíme s německými teplokrevníky? V okruhu 50 km od mé stáje nemám středisko zabívající se výcvikem mladého koně. Takže jak by jste řešili dejme tomu kariéru 4 letého teplokrevného koně od začátku od obsednutí? Kam by jste směřovali jeho trénink a dejme tomu, že jde o ty ne moc bohaté majitele. Jak si poradit?

kometa
kometa (4348 příspěvků) 15.07.2023, 12:56:44 xxx.xxx.147.163
Novotný L.:

Ahoj. 

Zajímá mě jak řeší majitelé jednoho koně s rodokmenem jeho testaci ve sportu. Mnoho mých známých má chovnou klisnu a její hříbata prodává, protože nemají jezdce který by je připravil na svod, výstavu, pro zápis do plemenné knihy a už vůbec je nemohou dostat do výcviku kritérií mladých koní.Myslím si, že testační odchovny nestačí a umístění na výstavách pořádajícího svazu jsou někdy diskutabilní.Mám dojem, že někdy přicházíme o cenné koně jen proto, že je nemá kdo prezentovat ve sportu. 

Je to zase jen o penězích nebo je nedostatek vzdělaných odborníků co ví jak pracovat s těmi mladými začínajícími koňmi? Máme opravdu tak špatný chov koní, že za posledních 20 let jen křížíme s německými teplokrevníky? V okruhu 50 km od mé stáje nemám středisko zabívající se výcvikem mladého koně. Takže jak by jste řešili dejme tomu kariéru 4 letého teplokrevného koně od začátku od obsednutí? Kam by jste směřovali jeho trénink a dejme tomu, že jde o ty ne moc bohaté majitele. Jak si poradit?


Zabývající se.

Ono hodně majitelů prodává hříbata po prověřených chovných klisnách a hřebcích. Mám na mysli hlavně dvouletky a tříletky. A hodně majitelů to tak i chce, aby si koupili syrového koně.

A pak je “průmysl”, kde se hříbata rodí nebo kupují, obsedají a následně zhodnocená prodávají. A upřímně, ne vždy se mi ty metody a celkový přístup líbí. A takového koně bych si nekoupila.

Takže já, čistě hypoteticky, protože nemám ambice a hlavně schopnosti (ani peníze), bych si vybrala dvouletka po kvalitních rodičích a dala ho ke své kamarádce. Jejíž přístup ke koním a způsob výcviku je mi blízký. Protože vím, že má koně vychované a přiježděné.

Jenže to by nebylo pro ne moc bohaté majitele, no.

Arbora
Arbora (307 příspěvků) 15.07.2023, 14:59:23 xxx.xxx.0.1

Pokiaľ majiteľ majiteľ nemá zázemie/jazdca, alebo skúsenosti, môže to riesiť tým, že dá koňa niekam do tréningu, prípadne do nájmu profesionálovi. Okruh 50km mi teda nepríde extrémna vziadelosť, to nie je ani hodina autom. 
A áno, je to celkom bežné, že dobrý kôň sa vytratí zo športu iba preto, nemá majiteľ financie, alebo ambície, alebo len skrátka nevie s koňom pracovať. Ale taký je život. 
Nepovažujem kríženie s dobrými športovými koňmi za degradáciu chovu, práve naopak, vo viacerých prípadoch to práve vylešuje krv. 

Leithian
Leithian (573 příspěvků) 15.07.2023, 15:03:23 xxx.xxx.28.42
Odpověď na příspěvek uživatele Arbora z 15.07.2023, 14:59:23

A pak se veškerý starý prověřený linie vytratí neb se na vše narvou Němci a tak tu máme napohled hezké teplase co ale už dávno ztratilu univerzalbost neb bud skakaj nebo mavaj nohama a se zdravim a povahou to taky nebejva uplne na potlesk že. 

Leithian
Leithian (573 příspěvků) 15.07.2023, 15:07:28 xxx.xxx.28.42
Odpověď na příspěvek uživatele Arbora z 15.07.2023, 14:59:23

Ja třeba s hrůzou zjistila že Servátoři de facto vymřeli 😢 par kobyl ještě v chovu je ale co se na ně rve za hřebce že… Korokova linie v teplokrevnem chovu se taky domrvila. A dalo by se pokračovat donekonečna. Kolik lidí vyuzije ty megasuper nadupany Němce s maslema ze závodů? Sehnat dneska univerzalni zdravy a tvrdý rodinný zvíře se pomalu rovná zázraku. A přitom je na to největší poptávka. 

Arbora
Arbora (307 příspěvků) 15.07.2023, 15:08:45 xxx.xxx.0.1

U niektorých línií to napríklad vôbec nie je na škodu. Zrovna trebárs tí servátori. Chovatelia chovajú to, čo sa predáva a po čom je dopyt. Tak funguje trh. 🤷🏼‍♀️

Leithian
Leithian (573 příspěvků) 15.07.2023, 15:41:10 xxx.xxx.28.42
Odpověď na příspěvek uživatele Arbora z 15.07.2023, 15:08:45

To ze je po něčem poptávka neznamena ze je to super. Že to u servatoru neni na škodu? Řekni jedinej důvod krom toho že vzhledově opravdu nabusenymu nemci konkurovat nemohli. Vším ostatním s klidem. Módu tahat sem nemce a amiky neb je to modni a super a hazet to na vše ne uznavam. 

Leithian
Leithian (573 příspěvků) 15.07.2023, 15:42:38 xxx.xxx.28.42
Odpověď na příspěvek uživatele Arbora z 15.07.2023, 15:08:45

A znám člověka co jede timhle směrem a nestalo se mu že by něco zustalo viset doma. Narozdil id těch super cuper se zahraničním puvodem ktery visí v inzerci i rok dva atd

kometa
kometa (4348 příspěvků) 15.07.2023, 16:59:35 xxx.xxx.147.163
Arbora:

U niektorých línií to napríklad vôbec nie je na škodu. Zrovna trebárs tí servátori. Chovatelia chovajú to, čo sa predáva a po čom je dopyt. Tak funguje trh. 🤷🏼‍♀️


Souhlas. Zrovna ti Servátoři na tom s jezditelností nebyli moc dobře. Na škole k nám propadl kamarád, protože se s ním jedna kobyla po S… převrátila. Půl roku měl sádrový korzet.

Ale na druhou stranu - kam zmizeli Furiosové, Przedswitové, Qoniamové…? Nebo jsou? Já se v chovu moc neorientuji.

Arbora
Arbora (307 příspěvků) 15.07.2023, 17:42:45 xxx.xxx.0.1

Nerozumiem tejto polemike “starých dobrých českých koní”, Furioso prišiel z Maďarska, Przedswit z Poľska, Quoniam opäť Nemecko. Furioso ako plemeno funguje ďalej, v ČR pod PK moravský teplokrvník, u nás a v HUN ako furioso.

kometa
kometa (4348 příspěvků) 15.07.2023, 18:08:22 xxx.xxx.147.163
Arbora:

Nerozumiem tejto polemike “starých dobrých českých koní”, Furioso prišiel z Maďarska, Przedswit z Poľska, Quoniam opäť Nemecko. Furioso ako plemeno funguje ďalej, v ČR pod PK moravský teplokrvník, u nás a v HUN ako furioso.


Já nepolemizuji. I dětem říkám, že něco jako ČT vlastně neexistuje. Protože je to namíchaná krev z půlky Evropy.

Tak jako těžko o sobě může někdo říct, že je čistokrevný Čech nebo Slovák. Stačí se podívat pár set let zpátky, které všemožné národy přes naše území táhly. A všechny tu nechaly genetickou stopu.

KatyQ
KatyQ (155 příspěvků) 16.07.2023, 14:42:41 xxx.xxx.0.1
Odpověď na příspěvek uživatele Arbora z 15.07.2023, 17:42:45

Ono je asi nakonec jedno odkud ti koně přišli. Mě osobně se po Przedswitech, Furících a dalších koních takového toho dnes už nemoderního typu teplokrevníka stýská. To byli koně skvělí i pro “běžného uživatele”. Možná neskákali baráky a neoslnili chody v drezúře, ale byli proti dnešním sporťákům daleko pohodovější a hlavně všestranní - jeden den zaskákat parkur, jiný den zapřáhnout do bryčky, o víkendu naložit bagáž a hurá na puťák … a ani u jednoho nevypadali nijak nepatřičně.

Anonymní (neregistrovaný) 16.07.2023, 20:02:13 xxx.xxx.0.1

Ale zase sa nemusíme tváriť, že tieto kone už neexistujú. 

Horsana
Horsana (644 příspěvků) 17.07.2023, 09:50:24 xxx.xxx.54.19

Mno, keď tak pozerám na tie dva holstajny, čo tu na farme sú…hlavne ten mladý, drezurny pôvod…fakt super papier…ale…uf, ani zadarmo 😔

A áno, chýbajú mi hlavne trakéni. Mala som koňa po Obvod a stará bola z Quoniam po Diktant. 

Sama mám kobylu po Catalin a je super. Dlhoveká, tvrdá, dobrá, poctivá kobyla. 

Je to ale OT, na mobile sa mi zle píše, tak sorry 🤫

Leithian
Leithian (573 příspěvků) 17.07.2023, 11:03:54 xxx.xxx.45.135
Odpověď na příspěvek uživatele KatyQ z 16.07.2023, 14:42:41

Trefa. Jen to neumim tak dobře napsat. A to dneska nikdo pořádně nedělá. Univerzalni rodinny zvíře. Ktery neudela ostudu nikde


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.